StoryEditor
Producenci
15.12.2020 00:00

Pewna jest tylko zmiana - pobierz bezpłatnie e-wydanie Wiadomości Kosmetycznych

Pewna jest tylko zmiana – tak krótko można podsumować rok, który niemal za nami. I takim hasłem opatrzyliśmy relację z 8. Forum Branży Kosmetycznej, które odbyło się tym razem w formacie online, dopasowanym do czasów, w których żyjemy. Znajdziecie ją Państwo w listopadowo-grudniowym wydaniu „Wiadomości Kosmetycznych”, które można także bezpłatnie pobrać w formie e-wydania. 

Ostatnie w tym roku wydanie „Wiadomości Kosmetycznych” oddajemy w Państwa ręce z nadzieją, że kolejny rok będzie po prostu lepszy. Tego, co wydarzyło się w 2020 nikt się nie spodziewał. Nikt nie pisał scenariuszy przewidujących, że świat zatrzyma się z powodu wirusa. Przynajmniej nikt z biznesu. No… może poza Billem Gatesem. Dziś? Ostatnie doniesienia: francuska armia zatrudnia pisarzy science-fiction, by przewidywali to, co nieprzewidywalne, by przebijali mury wyobraźni, bo chce być gotowa na kryzysy i wojny przyszłości. Nie brzmi to dobrze. Ale… może lepiej być gotowym niż niegotowym.

Pobierz bezpłatnie e-wydanie „Wiadomości Kosmetycznych”

Branża kosmetyczna nie była gotowa. Tak jak inne biznesy, jak inni ludzie, którzy je prowadzą. Czy poradziła sobie z pandemicznym kryzysem? To zależy kogo się zapyta. Są firmy, które straciły bardzo dużo, chociaż miały zdywersyfikowane kanały sprzedaży, nie tylko produkowały kosmetyki, ale też prowadziły działalność w usługach beauty. Nagle wszystko zaczęło je ciągnąć je w dół – zamykane apteki, perfumerie, galerie handlowe, sklepy na lotniskach, hotele, restauracje, gabinety kosmetyczne. Są firmy skupione na masowych produktach, które szybko mogły przestawić linie produkcyjne i skupić się na mydle czy żelach antybakteryjnych. One nie mogły narzekać na brak popytu, przynajmniej do czasu.

Podobnie nie ma jednej odpowiedzi na to, co wydarzyło się w handlu. Osiedlowe drogerie, które ledwo wiązały koniec z końcem, nagle zyskały klientów, bo ci bali się jeździć daleko po zakupy, nie chcieli stać w kolejkach. Tętniące życiem drogerie w najpopularniejszych centrach handlowych nagle zamarły, a obroty niektórych spadały niemal do zera. Oczywiście szybko rosła sprzedaż w internecie, e-commerce agencje badawcze określają głównym wygranym w tej pandemii. Jednak sprzedaż online nie zasypała finansowej dziury w sieciach drogeryjnych czy perfumeryjnych opierających się na sklepach stacjonarnych.

„Pewna jest tylko zmiana” – tak zatytułowaliśmy artykuł podsumowujący 8. Forum Branży Kosmetycznej, pierwsze zorganizowane przez nas całkowicie w formacie online. Niezwykle ciekawe,  pokazujące, jak w ciągu chwili świat, który znaliśmy może odejść w zapomnienie, oraz udowadniające jak szybko człowiek do zmian się przyzwyczaja, choć z reguły ich nie lubi. 

U progu 2021 roku, w imieniu wszystkich osób tworzących „Wiadomości Kosmetyczne” i portal wiadomoscikosmetyczne.pl, dziękuję Państwu za kolejny rok bycia razem. Naszym Czytelnikom za każde przeczytane słowo, za każdy skomentowany artykuł, za inspiracje do powstawania kolejnych. Naszym Partnerom dziękuję za wsparcie biznesowe, dzięki któremu „Wiadomości Kosmetyczne” wkraczają w kolejny rok życia i mogą się rozwijać. Wszystkim, Państwu i nam samym, życzę przede wszystkim zdrowia oraz optymizmu, który pozwala łagodniej przechodzić przez trudniejsze chwile. Dziękuję też całemu Zespołowi „Wiadomości Kosmetycznych” za wytrwałość i za to, że daliście z siebie wszystko w tym bardzo wymagającym roku, pełnym niespodziewanych zwrotów akcji. 

Katarzyna Bochner
redaktor naczelna
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 11:27
Unilever tnie etaty i oszczędza – pierwszy kwartał 2025 pod znakiem restrukturyzacji
Unilever szuka oszczędności w zasobach ludzkich.Shutterstock

Unilever, jeden z największych koncernów dóbr konsumenckich na świecie, ogłosił redukcję około 6 tysięcy miejsc pracy w pierwszym kwartale 2025 roku. Cięcia są częścią globalnego planu restrukturyzacyjnego zapowiedzianego jeszcze w 2024 roku, którego celem jest likwidacja łącznie około 7,5 tysiąca etatów. Dzięki tym działaniom firma spodziewa się oszczędności rzędu 550 milionów euro do końca bieżącego roku.

W opublikowanym raporcie kwartalnym Unilever wykazał mieszane wyniki finansowe. Pomimo trudnych warunków rynkowych, skorygowany wzrost sprzedaży bazowej wyniósł 3 proc., co przypisano wzrostowi wolumenu sprzedaży oraz cen. Dobrze poradziły sobie tzw. „power brands” spółki – takie jak Dove i Rexona – co miało szczególne znaczenie dla wzrostu w segmencie Beauty & Wellbeing (wzrost o 4,1 proc.) oraz Personal Care (wzrost o 5,1 proc.), zwłaszcza na rynku północnoamerykańskim.

Całkowity przychód koncernu spadł jednak o 0,9 proc., do poziomu 14,8 miliarda euro. Na wynik ten wpływ miały głównie koszty związane z wyprzedażą aktywów oraz negatywne różnice kursowe. Mimo to dyrektor generalny firmy, Fernando Fernandez, ocenił początek roku jako „zahartowany” i wyraził optymizm co do dalszego wzrostu, zwłaszcza dzięki strategii premiumizacji i innowacji produktowej na rynkach rozwiniętych.

W ujęciu kategorii produktowych, segment pielęgnacji włosów utrzymał się na stabilnym poziomie, z minimalnym wzrostem, który częściowo zrekompensował ponowny debiut Dove z technologią odbudowy włókien. W Brazylii marka Sunsilk odnotowała spadki związane z ograniczaniem zapasów, podczas gdy Nexxus zanotował dwucyfrowy wzrost dzięki premierze linii HY-Volume. Segment dezodorantów – w tym nowości do całego ciała – szczególnie umocnił pozycję działu Personal Care, w którym sama marka Dove odpowiadała za 40 proc. przychodu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
25.04.2025 10:15
Oriflame opublikowało wyniki finansowe za Q1; sprzedaż w euro spadła o 7 proc.
Szwedzki MLM zanotował w pierwszym kwartale roku spadek sprzedaży w euro.Oriflame

Oriflame opublikowało wyniki finansowe za pierwszy kwartał zakończony 31 marca 2025 roku, wskazując na dalsze wyzwania w zakresie sprzedaży i rentowności. Sprzedaż w euro spadła o 7 proc., osiągając poziom 145,6 milionów euro w porównaniu do 156,5 milionów euro w analogicznym okresie ubiegłego roku. W walutach lokalnych spadek wyniósł 6 proc. Skorygowana EBITDA osiągnęła poziom -1 milion euro wobec 6,7 milionów euro rok wcześniej, co przełożyło się na marżę -1,4 proc. Skorygowany wynik operacyjny zamknął się stratą 7,2 milionów euro, a marża operacyjna wyniosła -5,0 proc.

Pomimo słabszych wyników sprzedażowych, firma odnotowuje pewne postępy strategiczne. Spadek sprzedaży w porównaniu do poprzedniego roku (-7 proc.) był znacznie mniejszy niż w pierwszym kwartale 2024 roku (-25 proc.), co może wskazywać na stabilizację. EBITDA została osłabiona głównie przez niższy poziom sprzedaży oraz wzrost kosztów sprzedaży i marketingu jako procent sprzedaży. Jednocześnie koszty administracyjne nadal malały dzięki wcześniejszym działaniom restrukturyzacyjnym. Model “Beauty Community Model” (BCM), który obecnie funkcjonuje w 48 krajach odpowiadających za ponad 80 proc. sprzedaży grupy, został w pełni wdrożony i przynosi pozytywne rezultaty.

W ramach reorganizacji działalności produkcyjnej, Oriflame ogłosiło kontynuację procesu przenoszenia produkcji z fabryki w Polsce do sieci wybranych, wysokojakościowych producentów w Europie. Inicjatywa ta została ogłoszona w styczniu i będzie realizowana przez najbliższe dwa lata. W międzyczasie firma zakończyła kwartał z saldem gotówki wynoszącym 56,2 milionów euro (spadek z 62 milionów euro), a wykorzystanie linii kredytowej RCF osiągnęło 65 milionów euro po zwiększeniu zadłużenia o 20 milionów euro w ciągu kwartału.

Istotnym wydarzeniem było osiągnięcie porozumienia z akcjonariuszami oraz konsorcjum obligatariuszy reprezentujących ponad 91 proc. niespłaconych obligacji. Planowana transakcja rekapitalizacyjna ma na celu znaczne zmniejszenie zadłużenia oraz kosztów odsetkowych, a także dostarczenie dodatkowego kapitału. Zarząd Oriflame uważa, że pomimo trudności związanych z wynikami finansowymi i płynnością, wdrożenie rekapitalizacji oraz dalsze działania operacyjne pozwolą ograniczyć niepewności dotyczące zdolności kontynuowania działalności.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
25. kwiecień 2025 12:08