StoryEditor
Producenci
12.06.2024 14:37

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego wybrał nowe władze. Na ich czele stanęli Paweł Chrościcki i Karol Szmich

Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska, prezes Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego oraz Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, przewodniczący rady nadzorczej związku / fot. materiały prasowe
Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska został nowym prezesem Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, a Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, przewodniczącym rady nadzorczej. Tak zdecydowano podczas WZA organizacji.

Właśnie zakończyło się Walne Zgromadzenie Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Jego uczestnicy wybrali nowe władze związku. Nowym prezesem został Paweł Chrościcki, dyrektor generalny Coty Polska. Dotychczas w PZPK pełnił rolę członka zarządu, a wcześniej przewodniczącego rady nadzorczej. W poprzedniej kadencji stanowisko prezesa zarządu zajmowała Wanda Stypułkowska, prezes MPS International.

Walne Zgromadzenie PZPK wybrało też nowego przewodniczącego rady nadzorczej. Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, który dotychczas był członkiem rady nadzorczej w organizacji zastąpił na tym stanowisku Ewę Blocher, prezes Dax Cosmetics.

Obaj, po ogłoszeniu wyników głosowania podkreślili, że związek będzie reprezentował interesy wszystkich firm, zarówno dużych, jak i małych.

Paweł Chrościcki z branżą kosmetyczną jest związany ponad 12 lat. Najpierw jako CEO Johnson & Johnson na centralną i wschodnią Europę, a teraz jako dyrektor generalny Coty Polska.

Natomiast Karol Szmich, był początkowo dyrektorem operacyjnym w Delia Cosmetics, by ostatecznie przejąć stanowisko prezesa po swoim ojcu i założycielu firmy. Jest członkiem zarządu Inicjatywy Firm Rodzinnych – stowarzyszenia zrzeszającego i integrującego środowisko firm rodzinnych w Polsce. W ubiegłym roku został wyróżniony tytułem Menedżera Roku Regionu Łódzkiego w kategorii dużych firm.

W nowym zarządzie, jako wiceprezeski i wiceprezesi, zasiądą także Fatih Alpaslan, general manager Poland & Baltics w Nivea Polska Sp. z.o.o.; Anna Bieluń, współwłaścicielka firmy Bielun & Bielun; Katarzyna Furmanek, wspólnik i członek zarządu Floslek; Valéry Gaucherand, CEO, L’Oréal Poland and Baltic HUB; Grzegorz Glapa, członek zarządu Cetes Cosmetics Poland; Henryk Orfinger, przewodniczący rady nadzorczej Dr Irena Eris S.A.; Wanda Stypułkowska, prezes zarządu MPS International oraz Bartosz Ziaja, wiceprezes i dyrektor Pionu B&R Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków.

Radzie nadzorczej będzie z kolei przewodniczył Karol Szmich, prezes Delia Cosmetics, dotychczasowy członek rady nadzorczej (od 2021 r.). W nowym składzie znaleźli się także ustępująca z funkcji przewodniczącej Ewa Blocher, prezes zarządu Dax Cosmetics; Michał Czajka, członek zarządu Dr. Miele Cosmed Group S.A.; Adam Król, wiceprezes zarządu Inglot; Dariusz Wardencki, prezes zarządu Oceanic; Krzysztof Wasilewski, właściciel i wiceprezes zarządu Orientana i Joanna Zboch, dyrektor generalna i prezes zarządu Estee Lauder Companies Central Europe North.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni.pl) reprezentuje i wspiera cele strategiczne przedsiębiorców branży kosmetycznej. Od ponad 20 lat jest aktywnym głosem sektora w procesie stanowienia prawa. Współpracuje z instytucjami administracji krajowej i europejskiej, a razem z firmami członkowskimi wypracowuje i wdraża rozwiązania, które prowadzą do rozwoju polskiego  rynku kosmetycznego..  

Skupia ponad 260 firm, w tym producentów i dystrybutorów kosmetyków, laboratoria, firmy doradcze i ośrodki dydaktyczne, a także ich partnerów okołobranżowych – dostawców opakowań i surowców. Zrzesza i działa zarówno na rzecz startupów, małych, rodzinnych przedsiębiorstw, jak i dużych, międzynarodowych korporacji i największych polskich firm kosmetycznych, które działają razem, zachowując przy tym wszelkie zasady konkurencji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Włosy
18.07.2025 14:07
Grzebień do włosów pod prysznic jako synergia beauty i designu
Wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowegoOnlyBio mat.pras.

Marka kosmetyczna OnlyBio połączyła siły z artystycznym studiem projektowym UAUproject, tworząc grzebień do włosów pod prysznic, ułatwiający świadomą pielęgnację, łączący przy tym funkcjonalność i estetykę. To dobry przykład synergii między światem beauty a designem użytkowym, który odpowiada na realne potrzeby konsumentów, ale też wyróżnia się formą.

Chcieliśmy stworzyć coś więcej niż zwykły grzebień: akcesorium, które ułatwi pielęgnację, ale też będzie na tyle dobrze zaprojektowane, że stanie się naturalną częścią łazienkowej przestrzeni. Właśnie dlatego zaprosiliśmy do współpracy artystów z UAUproject – wyjaśnia Marta Iwanowska-Giler, dyrektor kreatywna OnlyBio.life.

Jak dodaje, wspólny projekt UAUproject i OnlyBio wyróżnia się nowoczesnym podejściem do designu użytkowego – łączy funkcję z estetyką i budowaniem codziennego doświadczenia.

Nie projektujemy po to, by stworzyć kolejny ładny przedmiot. Naszym celem jest emocjonalna użyteczność – coś, co poprawia komfort i zostaje z użytkownikiem na dłużej. Taki właśnie jest grzebień dla OnlyBio: prosty, ale znaczący i funkcjonalny detal – dodaje Justyna Fałdzińska z UAUproject.

Grzebień został wykonany z lekkiego i łatwego do czyszczenia materiału, posiada ergonomiczny kształt, szeroko rozstawione ząbki, a nawet praktyczny hak do zawieszenia w kabinie prysznicowej. Doskonale sprawdzi się podczas aplikacji masek i odżywek, minimalizując uszkodzenia włosów, szczególnie kręconych i falowanych. 

Grzebień będzie dostępny czasowo, jedynie w ramach edycji limitowanej.

Warto przypomnieć, że jest to kolejny (w krótkim czasie) przykład współpracy marki OnlyBio z inną firmą, której celem jest stworzenie oryginalnych, unikalnych akcesoriów do włosów: Marki OnlyBio i Invisibobble połączyły siły w ramach międzynarodowej współpracy

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
18.07.2025 11:55
Puig: sprzedaż kosmetyków znowu wzrasta – we wszystkich kategoriach i regionach
Uriage jest największą marką w segmencie kosmetyków do pielęgnacji skóry w portfolio Puig IG Uriage

Koncern Puig odnotował w pierwszej połowie bieżącego roku 7,6-procentowy wzrost przychodów (2,299 mld euro). Jak podkreśla firma, wzrosty nastąpiły we wszystkich segmentach. Właściciel takich marek jak Byredo i Charlotte Tilbury odnotował wzrosty przychodów we wszystkich regionach: o 10,9 proc. w obu Amerykach, 16,5 proc. w regionie Azji i Pacyfiku oraz 3,6 proc.w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA).

W segmencie mody i perfum Puig odnotował wzrost sprzedaży o 8,6 proc. like-for-like, co stanowi 73 proc. całkowitych przychodów koncernu.

Kategoria kosmetyków powróciła do fazy wzrostu, osiągając przychód netto w wysokości 339 mln euro i wzrost o 2 proc. Stanowiło to w pierwszej połowie 2025 roku 15 proc. przychodów dla Puig. To ożywienie było napędzane synergią kluczowych premier oraz poszerzania kanałów sprzedaży oraz zasięgu geograficznego.

Kategoria pielęgnacji skóry nadal dawała solidne przychody, rosnące o  8,1 proc. (do 276 mln euro). Ta kategoria odpowiadała za 12 proc. całkowitych przychodów Puig. Wzrost napędzany był dwucyfrowymi wynikami, osiąganymi przez markę Uriage – największą w tym segmencie, dodatkowo wspieranymi wynikami kosmetyków pielęgnacyjnych marki Charlotte Tilbury.

Jeśli chodzi o prognozy na 2025 rok, Puig uważa za realny wzrost przychodów o 6-8 proc. oraz dalszy wzrostu skorygowanej marży EBITDA.

Osiągnęliśmy solidne wyniki we wszystkich naszych segmentach i regionach, co odzwierciedla kondycję i odporność naszego portfolio na rozwijającym się globalnym rynku kosmetycznym. Jesteśmy przekonani o naszej zdolności do dalszego wzrostu na rynku kosmetyków premium i podtrzymujemy naszą prognozę na cały rok – komentuje Marc Puig, prezes i dyrektor generalny hiszpańskiego koncernu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. lipiec 2025 00:51