StoryEditor
Producenci
11.07.2024 13:42

Puig wejdzie do indeksu IBEX 35 po udanym debiucie giełdowym

Marc Puig, prezes i dyrektor generalny Puig, dzwoni dzwonkiem w dniu ceremonii wprowadzenia notowań w Barcelonie. / Puig
Puig, hiszpańska firma kosmetyczna, zadebiutowała na giełdzie w wielkim stylu, przyciągając uwagę inwestorów i analityków. Firma zastąpi Melia Hotels w indeksie IBEX 35 już 22 lipca, co jest wielkim krokiem naprzód w historii przedsiębiorstwa.

Puig niedawno rozpoczął notowania jako spółka giełdowa na giełdach w Barcelonie, Madrycie, Bilbao i Walencji (zwanych „Hiszpańskimi Giełdami”) pod symbolem giełdowym „[PUIG]”. Notowanie to jest efektem pierwszej oferty publicznej (IPO) spółki, której wartość wyniosła 2,610 milionów euro. Uwzględniając opcję dodatkowego przydziału akcji o wartości do 390 milionów euro, całkowita wartość oferty może wynieść do 3 miliardów euro, co czyni ją największym IPO w Europie w tym roku.

Od momentu debiutu giełdowego, cena akcji Puig wzrosła o ponad 3 proc. Wartość jednej akcji wynosi obecnie 25,35 euro, co przekłada się na wycenę firmy na poziomie ponad 14 miliardów euro. Inwestorzy z dużymi nadziejami spoglądają na Puig, licząc na dalsze sukcesy, szczególnie w kontekście dołączenia do indeksu IBEX 35, który dotychczas nie posiadał znaczącego przedstawiciela segmentu luksusowego.

Puig w ostatnich latach nabył marki takie jak Byredo i Charlotte Tilbury, co umożliwiło mu konkurowanie z gigantami branży kosmetycznej, takimi jak L’Oréal i Estée Lauder. W 2023 roku, marki własne Puig, w tym Rabanne, wygenerowały przychody netto przekraczające 1 miliard euro, a najszybszy wzrost odnotowała marka Jean Paul Gaultier. Prognozy JP Morgan wskazują, że firma skorzysta z rosnącego popytu na luksusowe perfumy oraz produkty do makijażu i pielęgnacji skóry, a cena akcji może osiągnąć 32 euro do grudnia 2025 roku.

W pierwszym kwartale 2024 roku, Puig odnotował wzrost sprzedaży netto o 10,1 proc. w porównaniu do roku poprzedniego, przewyższając tym samym średnią rynkową w segmencie luksusowych produktów kosmetycznych. Bank of America oraz JP Morgan przewidują, że sprzedaż Puig będzie nadal rosła szybciej niż u konkurencji. Ponadto, firma planuje wykorzystać środki z debiutu giełdowego na finansowanie dalszych inwestycji, w tym możliwych fuzji i przejęć, co dodatkowo wzmocni jej pozycję na globalnym rynku kosmetycznym.

Zarówno w sektorze mody, jak i perfum, Puig działa pod markami Nina Ricci, Carolina Herrera i Paco Rabanne. W branży mody jest również większościowym udziałowcem Jean Paul Gaultier i Dries Van Noten. W segmencie perfum prowadzi działalność pod markami L‘Artisan Parfumeur, Penhaligon‘s oraz na licencji marek Christian Louboutin, Comme des Garçons, Adolfo Dominguez, Antonio Banderas, Shakira i Benetton. W kosmetykach operuje poprzez francuską firmę Uriage, większościowo należące do niej brytyjską Charlotte Tilbury i grecką Apivitę oraz hiszpańską joint venture Isdin.

Czytaj także: Puig uruchamia cyfrową platformę perfumiarską WikiParfum

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
10.07.2024 17:00
Dyson rozpoczyna zwolnienia pracowników
Dyson ma w ofercie szereg produktów do stylizacji włosów.Dyson
Dyson, zatrudniający globalnie 14 000 pracowników, zmniejsza swoje zatrudnienie w ramach szeroko zakrojonej akcji redukcji kosztów. Obecnie firma posiada 3500 pracowników w Wielkiej Brytanii w trzech lokalizacjach: Wiltshire, Bristol i Londyn. Planowane cięcia zmniejszą zatrudnienie w kraju założycielskim firmy o jedną czwartą.

Dyson, założony przez Sir Jamesa Dysona w 1991 roku w Malmesbury, Wiltshire, przeniósł produkcję swoich produktów do Malezji w 2002 roku. W 2019 roku firma przeniosła swoje główne biuro do Singapuru, wskazując na rosnące znaczenie łańcuchów dostaw i klientów w Azji. Pomimo tych zmian, badania i rozwój firmy nadal odbywają się w Malmesbury, gdzie mieści się również Dyson Institute, w którym 160 studentów inżynierii pracuje nad projektami Dyson przez trzy dni w tygodniu, a przez dwa dni studiuje.

Dyrektor generalny Dyson, Hanno Kirner, wyjaśnił:

Szybko się rozwijaliśmy i jak każda firma, regularnie przeglądamy nasze globalne struktury, aby być przygotowanym na przyszłość. W związku z tym proponujemy zmiany w naszej organizacji, które mogą skutkować zwolnieniami.

W 2016 roku Dyson wszedł na rynek technologii do pielęgnacji włosów, wprowadzając na rynek suszarkę Supersonic. Portfolio firmy zostało rozszerzone o Airwrap Styler w 2018 roku i prostownicę Corrale w 2020 roku. W 2022 roku Dyson wprowadził nową wersję swojego multi-stylera Airwrap, konkurując z produktami takimi jak Shark FlexStyle 5-In-1 Air Styler & Hair Dryer.

Dyson zainwestował pół miliarda funtów w rozwój swojej linii produktów do pielęgnacji włosów, planując wprowadzenie na rynek 20 nowych produktów do 2026 roku. W tym roku firma wypuściła na rynek suszarkę Supersonic Nural, która automatycznie dostosowuje się, aby chronić zdrowie włosów i skóry głowy. Mimo sukcesów w branży pielęgnacji włosów, Dyson miał mniej szczęścia w innych dziedzinach. W 2019 roku firma zrezygnowała z projektu stworzenia samochodu elektrycznego, na który przeznaczyła 500 milionów funtów.

Czytaj także: Jakie suszarki wybierają włosomaniaczki?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
10.07.2024 14:42
Troye Sivan nową, globalną twarzą kosmetyków Rabanne
Piosenkarz, model i aktor Troye Sivan stał się najnowszą twarzą kosmetyków Rabanne.Rabanne
Troye Sivan, znany ze swoich sukcesów w przemyśle muzycznym i modowym, teraz wkracza w świat kosmetyków jako nowa twarz marki Rabanne. Jego wszechstronność i zdolność do kreowania unikalnych stylizacji przyciągnęły uwagę La Maison, co zaowocowało współpracą nad kampanią promującą najnowszą kolekcję Nudes. Kolekcja ta czerpie inspiracje z tkanin modowych Rabanne, łącząc elegancję z nowoczesnym podejściem do piękna.

Wypowiadając się na temat swojej roli, Sivan podkreślił, jak bardzo ceni sobie podejście Rabanne do mody i urody.

Zawsze przyciągała mnie bezwysiłkowa atmosfera Rabanne. Uwielbiam bawić się i wyrażać siebie, i przez lata aktywnie pracowałem nad odrzucaniem wszelkich ograniczeń, które sobie narzucałem w kwestii mody i urody. Coś w Rabanne wydaje się dla mnie osobiście bardzo właściwe, a ich podejście do mody i urody jest zgodne z moim

powiedział Sivan. Jego wygląd w kampanii został stworzony przez Diane Kendal, dyrektor kreatywną Rabanne Beauty, co dodatkowo podkreśla wyjątkowość tego projektu.

Współpraca ta jest kontynuacją wcześniejszych działań zarówno Rabanne, jak i Sivana. Niedawno Rabanne wprowadziło na rynek swoją kolekcję kosmetyków, a Sivan wystąpił w teledysku do swojego utworu „Rush” ubrany w kreacje tej marki. Ponadto, jego obecność na pokazie SS24 Rabanne umocniła jego związek z marką. Rabanne, marka wcześniej znana jako Paco Rabanne, jest własnością hiszpańskiej firmy Puig, która jest znana z luksusowych marek modowych. Z najnowszego raportu finansowego wynika, że firma z siedzibą w Barcelonie osiągnęła ponad 10-procentowy wzrost przychodów netto w pierwszym kwartale 2024 roku.

Troye Sivan to australijski piosenkarz, aktor i model, który zyskał międzynarodową sławę dzięki swojej wszechstronności i talentowi. Urodzony 5 czerwca 1995 roku w Johannesburgu, Sivan przeniósł się z rodziną do Perth w Australii, gdzie rozpoczął swoją karierę jako aktor dziecięcy. Jego rola w filmie "X-Men Origins: Wolverine" oraz popularne występy na YouTube przyniosły mu szeroką rozpoznawalność. Jako muzyk zadebiutował w 2014 roku EP-ką "TRXYE", która zyskała uznanie krytyków i fanów. Od tego czasu wydał kilka albumów studyjnych, w tym "Blue Neighbourhood" i "Bloom", które umocniły jego pozycję jako jednego z czołowych artystów popowych młodego pokolenia. Sivan jest również znany ze swojego zaangażowania w społeczność LGBTQ+ oraz wpływowych działań na rzecz akceptacji i równości.

Czytaj także: Modowa marka Rabanne poszerzyła ofertę o kosmetyki do makijażu

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. lipiec 2024 13:50