StoryEditor
Producenci
15.12.2020 00:00

[SONDA: 2021 r. PROGNOZY] Leszek Kłosiński, Oceanic: Powinien to być rok powrotu na ścieżkę wzrostu

2021 powinien być rokiem powrotu na ścieżkę wzrostu i odbudowy kategorii, które najbardziej ucierpiały przez pandemię. Nadal obawiamy się jednak spadającej siły nabywczej konsumenta oraz presji cenowej – mówi Leszek Kłosiński, prezes zarządu firmy Oceanic w noworocznej sondzie „Wiadomości Kosmetycznych”.

Jaki będzie rok 2021 dla branży kosmetycznej?

Będzie to rok odbudowy kategorii, które najbardziej ucierpiały przez pandemię tj. makijaż czy pielęgnacja twarzy. Powinien być rokiem powrotu na ścieżkę wzrostu.

Jaki to będzie rok dla Państwa firmy?

Planujemy dynamiczny rozwój, zarówno w kraju jak i zagranicą. Chcemy umocnić nasze kluczowe marki oraz kategorie. Otworzymy kilka kolejnych rynków eksportowych.

Czy planujecie Państwo zmiany w produkcji? Na które kategorie produktów położycie największy nacisk?

Nie planujemy zmian w zakresie kluczowych kategorii. Najważniejszymi dla nas kategoriami pozostaną pielęgnacja twarzy, pielęgnacja włosów oraz makijaż.

Jakie trendy będą kluczowe przy planowaniu nowych wdrożeń? Czy liczba nowości będzie taka, jak w latach poprzednich, czy ostrożniej podchodzicie Państwo do ich wprowadzania?

Polski rynek jest bardzo silnie zorientowany na nowości. Sytuacja pandemiczna zmniejszyła trochę ich ilość, jednakże nie zmieniło to w sposób istotny ich wagi. Będziemy wprowadzać nowe produkty z

Co będzie dla Państwa najważniejsze przy wyborze partnerów w handlu? Z kim chcecie pracować?

Rynek kosmetyczny w Polsce jest dojrzały i nie planujemy zmian w zakresie partnerów handlowych.

Czy zmieniły się rynki zbytu Państwa produktów, sprzedaż eksportowa rośnie czy spada?

W naszej spółce eksport dynamicznie się rozwija. Zwiększamy swoje udziały na rynkach, na których jesteśmy już obecni oraz otwieramy nowe.

Czy firma zwiększa czy zmniejsza inwestycje marketingowe w 2021 r. W jakich mediach będziecie Państwo najbardziej aktywni?

Jesteśmy konsekwentni w działaniu. Nie planujemy w tym zakresie istotnych zmian. W naszym portfelu posiadamy wiele marek i każda z nich wymaga specyficznego podejścia do inwestycji marketingowych, jak również doboru mediów.

Jakie cele stawiacie sobie Państwo na 2021 r.? Jakie najważniejsze wyzwania stoją przed Państwem w zarządzaniu firmą i rozwoju biznesu?

Będziemy inwestować w świadomość naszych marek. Posiadamy wiele unikalnych benefitów konsumenckich, które chcemy skutecznie komunikować.

Czy myślicie Państwo nad długofalową strategią czy skupiacie się jednak na krótkoterminowych celach?

Niewątpliwie pandemia zmieniła horyzont planowania działań. Nieprzewidywalność zmian, takich jak chociażby zamknięcie galerii czy pełen lockdown, spowodowała wzrost znaczenia sprawności i elastyczności w zarządzaniu. Nie można jednak zapominać o długofalowej strategii biznesu i pozostawać z nią w zgodzie.

Co budzi Państwa największe obawy u progu 2021 r.?  

Zdecydowanie obawiamy się spadającej siły nabywczej konsumenta oraz presji cenowej.

Czy 2020 r. był to dla Państwa firmy okres trudny, czy w ostatecznym rozrachunku jednak pozytywny?

Był to rok wielu wyzwań. Dzisiaj możemy powiedzieć, że wychodzimy z nich wzmocnieni i pełni entuzjazmu w spojrzeniu na przyszłość. Był to czas wielu błyskawicznych zmian oraz niestabilności, natomiast kończymy go w poczuciu, że dzięki sprawnemu działaniu, sprostaliśmy jego wymaganiom.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
28.04.2025 15:39
Procter & Gamble planuje podwyżki cen w odpowiedzi na taryfy handlowe
Na zdj. siedziba Procter&Gamble.Shutterstock

Procter & Gamble (P&G) zapowiedziało możliwe podwyżki cen w związku z nowymi taryfami handlowymi wprowadzonymi przez prezydenta USA Donalda Trumpa. Koncern, właściciel takich marek jak Pampers, Olay czy Head & Shoulders, obniżył swoją prognozę sprzedaży na bieżący rok. Firma szacuje, że skutki wojny handlowej oraz spowolnienia konsumpcji z powodu niepewności gospodarczej mogą kosztować ją od 1 do 1,5 miliarda dolarów.

Jak poinformował dyrektor finansowy P&G, Andre Schulten, w rozmowie o wynikach finansowych za trzeci kwartał, przedsiębiorstwo będzie zmuszone sięgnąć po wszystkie dostępne środki, by ograniczyć wpływ taryf na strukturę kosztów i wynik finansowy. Najbardziej prawdopodobnymi działaniami są podwyżki cen oraz cięcia kosztów, choć rozważane jest również modyfikowanie składu produktów lub zmiana źródeł surowców spoza Chin. Schulten zaznaczył jednak, że zmiana dostawców będzie trudna do szybkiego wdrożenia.

Obecnie około 90 proc. produktów sprzedawanych przez P&G w Stanach Zjednoczonych jest wytwarzanych lokalnie, jednak firma importuje z Chin surowce, opakowania oraz część gotowych produktów. Mimo że Chiny odpowiadają za jedynie 10 proc. importu, P&G spodziewa się obciążenia kosztowego w wysokości 1,5 miliarda dolarów. Taryfy na towary eksportowane z Chin do USA sięgają nawet 145 proc. Dyrektor generalny P&G, Jon Moeller, przyznał w rozmowie z CNBC, że podwyżki cen będą zależały od konkretnej marki i mogą zostać wprowadzone w nowym roku fiskalnym rozpoczynającym się w lipcu.

image

Ceny perfum w USA wzrosną o 6-7 proc. – to odpowiedź Interparfums na cła Trumpa

W ciągu trzech miesięcy do marca 2025 roku sprzedaż netto P&G spadła o 2 proc. rok do roku, osiągając poziom 19,8 miliarda dolarów, co było poniżej oczekiwań analityków. Sprzedaż organiczna, wyłączająca wpływ kursów walut i zmian w portfelu marek, wzrosła o 1 proc., głównie dzięki wyższym cenom. Wzrost sprzedaży odnotowano w segmencie kosmetyków (2 proc.) oraz produktów do pielęgnacji osobistej (wysokie jednocyfrowe wzrosty), natomiast sprzedaż pielęgnacji skóry spadła o 3 proc., a sprzedaż produktów zdrowotnych o 4 proc. Pomimo trudnego otoczenia rynkowego, P&G utrzymuje inwestycje w innowacje i prognozuje, że roczna sprzedaż będzie na poziomie zbliżonym do wyniku z 2024 roku, podczas gdy wcześniej spodziewano się wzrostu o 2–4 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
28.04.2025 14:39
Eurofragrance odnotowuje rekordowe wyniki – 180 mln euro przychodu w 2024 roku
CEO Eurofragrance, Laurent Mercier, chwali konsekwentne działania swojej firmy.Eurofragrance

Hiszpańska firma Eurofragrance zamknęła rok finansowy 2024 z przychodem na poziomie 180 milionów euro. Wzrost sprzedaży o 27 proc. w porównaniu do roku 2023 obejmował wszystkie regiony i kategorie produktowe, co firma przypisuje rosnącemu zainteresowaniu perfumami luksusowymi oraz ekspansji na rynkach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki.

W segmencie perfum luksusowych sprzedaż wzrosła aż o 28 proc., natomiast produkty do pielęgnacji domu i ciała zanotowały 20 proc. wzrostu. Jak podkreślił dyrektor finansowy Eurofragrance, Juan Ramón López Gil, osiągnięcie poziomu 180 milionów euro jest efektem zaangażowania zespołów oraz skutecznej realizacji przyjętych strategii finansowych i operacyjnych.

Największy wzrost firma zanotowała w regionach Indii, Bliskiego Wschodu i Afryki – o 30 proc., z najsilniejszymi wynikami w Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Arabii Saudyjskiej. Eurofragrance korzysta tam z dynamicznego rozwoju sektora detalicznego produktów beauty, wspieranego przez znaczące inwestycje w regionie. Dodatkowo, rosnące dochody rozporządzalne w Indiach, Indonezji i Turcji napędzają dalsze wzrosty sprzedaży.

Prezes firmy, Laurent Mercier, podkreślił, że kluczowe znaczenie dla sukcesu miało konsekwentne podejście do rozwoju i strategiczne inwestycje. Zapowiedział też dalsze inwestycje w innowacje, które mają zapewnić Eurofragrance stabilny wzrost i utrzymanie pozycji wiodącego gracza na rynku perfumeryjnym w kolejnych latach.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
30. kwiecień 2025 04:11