StoryEditor
Producenci
03.10.2017 00:00

V FBKCh: Social media kluczem do sukcesu w branży kosmetycznej

Rynek kosmetyków zmienia się bardzo dynamicznie wraz z rozwojem nowych technologii. Większość marek posiada profile w mediach społecznościowych. Tam toczą się, zatem dyskusje konsumentów z marką. Warto je monitorować, aby skutecznie komunikować się z klientem a także zapobiegać ewentualnym kryzysom.

Żyjemy w czasach nadpodaży danych. Blisko 90 proc. z nich powstało w ostatnich dwóch latach. W ciągu minuty powstaje blisko pół mln tweetów, 3,3 mln postów na Facebooku. Od pamiętnej gali oscarowej w 2014 roku, gdzie gwiazdy zrobiły sobie wspólne zdjęcie telefonem, wzrasta również popularność tzw. selfie. - Coraz częściej spotykamy się również z syndromem FOMO, czyli obawą przed tym, że coś nam umknie w sieci i przestaniemy być trendy – przyznała na V Forum Branży Kosmetyczno-Chemicznej Jadwiga Prętnicka-Markiewicz z firmy SentiOne.

Jednak stały monitoring mediów społecznościowych jest niezbędny do tego, aby koordynować promocję swojej marki. Aby było to łatwiejsze warto korzystać z narzędzi monitorowania Internetu. Dowiemy się dzięki temu, że np. na znaczeniu coraz bardziej zyskują media związane z obrazem, takie jak Instagram, YouTube czy Facebook. W przypadku branży kosmetycznej te dwa pierwsze serwisy dominują w dyskusji dotyczącej tematyki makijażu. Monitoring pokaże między innymi takie dane jak to, kto najczęściej rozmawia o danych produktach, kiedy się o nich rozmawia oraz czy przekaz jest pozytywny czy negatywny.

Media społecznościowe pomagają też szybko reagować w sytuacjach kryzysowych. Przykładem z branży kosmetycznej mogą być tutaj sytuacje, gdy dyskusja dotyczy testowania leków na zwierzętach. - Mówi się o tym najczęściej na Facebooku, Twitterze i Youtube – powiedziała ekspertka.

Szansą dla producentów w mediach społecznościowych jest możliwość śledzenia i kreowania trendów. Tu z kolei istotne jest, aby w komunikatach w mediach społecznościowych korzystać z tzw. hasztagów. To narzędzie pomaga również w monitoringu treści, dotyczących danych producentów. - Warto używać hasztagów, aby móc monitorować to, co mówi się w sieci na nasz temat – powiedziała Prętnicka-Markiewicz.

Michał Kokoszkiewicz
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.10.2023 16:23

Natrue łączy siły z Commit for Our Planet. Obie inicjatywy będą wspólnie promować zrównoważony rozwój wśród firm kosmetycznych

Inicjatywa Commit for Our Planet obejmuje konkretne zobowiązania firm w trzech dziedzinach – klimat, opakowania, przyroda.Shutterstock
Stowarzyszenie Natrue ogłosiło partnerstwo z Commit for Our Planet - inicjatywą, której celem jest zmniejszenie śladu środowiskowego sektora kosmetycznego. Będzie ją promować, wśród producentów naturalnych i organicznych kosmetyków.

Międzynarodowe stowarzyszenie Natrue, zaangażowane w promowanie i ochronę kosmetyków naturalnych i organicznych na całym świecie, ogłosiło partnerstwo z Commit for Our Planet. Inicjatywa zachęca wszystkie podmioty działające w branży kosmetycznej w Europie, od MŚP po większe korporacje, do wzięcia udziału we wspólnych wysiłkach branżowych na rzecz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ulepszenia rozwiązań w zakresie opakowań i działania na rzecz przyrody.

Obejmuje konkretne zobowiązania w trzech dziedzinach – klimat, opakowania, przyroda. Obszary te mają newralgiczne znaczenie dla działalności firm kosmetycznych. Pozwalając im podążać w kierunku przyjaznej dla środowiska produkcji i konsumpcji towarów.

W sumie inicjatywa Commit for Our Planet zgrupowała 27 firm, w tym trzy polskie: Global Cosmed, Laboratorium Kosmetyczne Ava i Laboratorium Kosmetyczne Floslek.

Czytaj też: Floslek składa zobowiązania środowiskowe w Commit for Our Planet

 

Inni członkowie to Babaria, Beiersdorf, Börlind, Bruno Vassari, Colgate Palmolive, Cosnova, Coty, Dalli Group, Gardiner Family Apothecary (Elave), Henkel, Keune, La Biosthétique, L’Occitane, L’Oréal,  LVMH, MartiDerm, NAOS, Natura Bissé, Salerm Cosmetics, Schwan Cosmetics, SystemKosmetik, Unilever, Wala i Weleda.

Czytaj też: Branża kosmetyczna łączy działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. Powstała inicjatywa Commit for Our Planet

Inicjatywę wspierają też rozmaite organizacje: Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni), Holenderskie Stowarzyszenie Kosmetyczne (NCV), Niemieckie Stowarzyszenie Kosmetyczne, Toaletowe, Perfumeryjne i Detergentowe (IKW), Rumuński Związek Producentów Kosmetyków i Detergentów (RUCODEM), Hiszpańskie Stowarzyszenie Kosmetyczne, Toaletowe i Perfumeryjne (STANPA), a także Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego (Kosmetyczni), a od teraz również Natrue. 

Natrue to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Brukseli. Pracuje na rzecz lepszych przepisów dotyczących naturalnych i organicznych produktów kosmetycznych i aktywnie opowiada się za oficjalną definicją kosmetyków naturalnych i organicznych. W oczekiwaniu na jej powstanie stworzyło międzynarodowy certyfikowany standard ustalający rygorystyczne i przejrzyste kryteria dotyczące etykiet, Inicjatywa zaowocowała wprowadzeniem na rynek znaku Natrue. Ma go już ponad 6,6 tys. produktów z portfolio 280 marek.

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.10.2023 15:53

Top 10 artykułów września 2023. Henna i olejek z drzewa herbacianego, Perły Rynku Kosmetycznego 2023 i nowa dyrektorka generalna PZKP

Wiadomości Kosmetyczne
W tym miesiącu nasze czytelniczki i czytelnicy interesowali się najbardziej naszymi projektami — Perłą Rynku Kosmetycznego i Drogerią Roku, hero ingredients w postaci henny i olejku z drzewa herbacianego, zmianą na stanowisku dyrektorki Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, oraz wywiadami z Karoliną Szałas i Izabellą Wróbel-Lesieur. Co jeszcze przykuło Państwa uwagę? Zapraszamy do zajrzenia w linki poniżej.
 1. Jak stosować olejek z drzewa herbacianego w pielęgnacji?

  Olejek z drzewa herbacianego, pozyskiwany z liści rosnących głównie w Australii, stał się niezwykle popularnym składnikiem w branży kosmetycznej ze względu na swoje liczne właściwości i korzyści zdrowotne. Zyskuje uznanie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, antygrzybicze i antyseptyczne, co sprawia, że jest niezastąpionym narzędziem w pielęgnacji skóry. Według Allied Market Research, światowy rynek olejku z drzewa herbacianego wyceniono na 38,8 mln dolarów w 2017 roku, a przewiduje się, że do 2025 roku wzrośnie do 59,5 mln dolarów.
   

 2. Dlaczego henna nie łapie, nie trzyma się, albo wychodzi zielona?

  Farbowanie włosów henną to ekscytująca podróż w świat naturalnych barw i alternatywa dla sztucznych farb dostępnych w sklepach kosmetycznych. Henna pozwala uzyskać urocze odcienie, jednocześnie pielęgnując włosy. To ekologiczne rozwiązanie, wolne od szkodliwych substancji. Jednak dla wielu osób może stanowić powód do wielu pytań i niepokoju. Konieczne jest dokładne zrozumienie techniki, właściwy dobór odcienia, a także świadomość, że efekty mogą być trwałe i trudne do zmiany.
   

 3. Perły Rynku 2023 rozdane! Poznajcie Państwo nowości, które mają potencjał, by stać się bestsellerami
   

  21 września odbyła się uroczysta ceremonia w stołecznym hotelu Courtyard by Marriott Warsaw Airport, która zakończyła tegoroczną edycję badań "Perły Rynku FMCG" oraz "Perły Rynku Kosmetycznego". Przedstawiciele ponad 60 czołowych sieci handlowych i sklepów internetowych wybrali najbardziej obiecujące nowości tego roku. Warto podkreślić, że dwa niezależne zespoły jurorskie dokładnie przeanalizowały produkty i linie produktowe zgłoszone do tegorocznych badań "Perły Rynku FMCG" oraz "Perły Rynku Kosmetycznego".
   

 4. Gdzie można kupić oryginalne testery perfum? I czy to jest legalne?

  Klienci coraz częściej decydują się na wybór testerów perfum jako sposobu na zaoszczędzenie pieniędzy, zamiast inwestować w pełnowartościowe produkty perfumeryjne. Dzięki niższym cenom testerów mogą cieszyć się swoimi ulubionymi zapachami, jednocześnie oszczędzając. To podejście umożliwia eksplorację różnych perfum i odkrywanie idealnego zapachu bez konieczności wydawania dużych kwot na pełnowartościowe butelki. Jednak tego rodzaju zakupy mogą budzić pytania i wątpliwości, takie jak: Czy testery perfum różnią się od oryginalnych produktów? Czy są one mniej trwałe? Czy testery perfum to podróbki?
   

 5. Karolina Szałas, PMR: Rynek kosmetyczny hamuje. Do realnych wzrostów powróci, gdy poprawi się sytuacja materialna Polaków

  Przewidywana jest roczna stopa wzrostu rynku kosmetycznego na poziomie 4 procent do roku 2028. Mimo że e-commerce będzie wykazywać pewne spowolnienie, to nadal w tym kanale sprzedaż kosmetyków będzie rosła szybciej niż w innych kanałach. Kategorie produktów, takie jak kosmetyki do makijażu i perfumy, są te, w których można spodziewać się największego wzrostu - takie prognozy przedstawia Karolina Szałas, starsza analityczka w PMR, dla portalu wiadomoscikosmetyczne.pl.
   

 6. Blanka Chmurzyńska-Brown odchodzi z Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego. Zastąpi ją Justyna Żerańska

   

  Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego ogłosił przetasowania w swoim zespole. Blanka Chmurzyńska-Brown, która była związana z organizacją przez 21 lat, opuści ją z końcem października. Na stanowisko dyrektora generalnego zastąpi ją Justyna Żerańska. Blanka Chmurzyńska-Brown pełni funkcję dyrektora generalnego Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego tylko do końca października. Organizacja właśnie ogłosiła, że po długotrwałej współpracy traci ją ze swojego składu.
   

   

 7. Emilia Pawlak dyrektorem handlowym w Melissa

  Emilia Pawlak została przyjęta do firmy Melissa, która zarządza zarówno internetowymi, jak i stacjonarnymi aptekami pod adresem apteka-melissa.pl oraz internetową drogerią e-melissa.pl. Została mianowana na stanowisko dyrektorki ds. handlu.

   

 8. Drogeria Roku 2023 w nowej formule. Najlepsze sieci drogeryjne i e-sklepy wybrali konsumenci!

  Projekt "Drogeria Roku", realizowany przez Wiadomości Kosmetyczne przez ostatnie 14 lat, przeszedł w tym roku zmiany w swojej koncepcji. Tym razem zdecydowano się zasięgnąć opinii konsumentów, a proces oceny przeprowadziła firma badawcza Mobile Institute. Ostateczne wyniki zostaną ogłoszone podczas 11. Forum Branży Kosmetycznej, które odbędzie się 19 października. W trakcie tego wydarzenia zostaną również przedstawione wnioski z badania "Kanały dystrybucji kosmetyków 2023" przeprowadzonego wspólnie przez Mobile Institute i Wiadomości Kosmetyczne.

   

 9. Mintel: 5 trendów w branży pielęgnacji skóry, z którymi każda marka musi się zapoznać

  Zmieniający się krajobraz rynku skincare i dynamiczna sytuacja gospodarcza wpływają znacząco na zmiany w nawykach zakupowych i potrzebach klientów. W miarę jak branża kosmetyczna ewoluuje, konsumenci dostosowują się do nowych trendów, innowacji i dostępnych opcji. W dzisiejszych czasach elastyczność jest wymagana, a klienci stają się coraz bardziej świadomi swoich wyborów podczas zakupów. Te czynniki, w połączeniu z uwarunkowaniami ekonomicznymi, skłaniają ich do ponownej oceny swoich preferencji, poszukiwania produktów o dodatkowej wartości i podejścia, które uwzględnia zarówno ich potrzeby, jak i sytuację finansową - sugeruje firma Mintel.

   

 10. Izabella Wróbel-Lesieur, Pierre Fabre: Dermokosmetyki przeżywają eksplozję zainteresowania. Stabilny dotąd rynek zaczął rosnąć wolumenowo

  Przed pandemią rynek dermokosmetyków był uważany za stabilny i dojrzały. Obecnie jednak obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania ze strony konsumentów. Pomimo inflacji i wzrostu cen, rynek ten rozwija się nie tylko pod względem wartości, ale także ilościowo - twierdzi Izabella Wróbel-Lesieur, dyrektorka marketingu w firmie Pierre Fabre.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
02. październik 2023 22:48