StoryEditor
Producenci
09.12.2022 00:00

Victoria‘s Secret sięga po rabaty i produkty kosmetyczne, aby przetrwać sezon świąteczny

Victoria‘s Secret, marka z ponad tysiącem produktów kosmetycznych, pielęgnacyjnych i perfumeryjnych w ofercie, z roku na rok traci swoją pozycję; stocki wzrosły o ok. 28 proc., natomiast sprzedaż spadła o 9. proc (w trzecim kwartale 2022 r).

Victoria‘s Secret, kojarzona przez wiele konsumentek jako luksus na niewielkim budżecie, przechodzi problemy finansowe. Zapachy i produkty pielęgnacyjne stają się filarem Victoria‘s Secret, a roczna sprzedaż zbliża się do 1 miliarda dolarów i stanowi około 15 proc. całkowitego obrotu w Ameryce Północnej. Reedycje kultowych wód toaletowych, takich jak Bombshell czy Fantasies, wydają się być istotnym czynnikiem ratującym wyniki sprzedażowe; według ekspertów sekcja beauty w VS może stać się kołem ratunkowym dla firmy.

Sprzedaż netto Victoria‘s Secret w trzecim kwartale spadła o 9 proc. do 1,3 miliarda dolarów. Wynik był zgodny z oczekiwaniami detalisty i został zapowiedziany podczas jego dnia inwestora w październiku. Zgodnie z prezentacją firmy, stocki wzrosły o 21,8 proc. rok do roku. Marża brutto spadła o 450 punktów bazowych do 34,7 proc., zysk netto spadł o 70,4 proc. do 22,2 mln dolarów. "W bieżącym kwartale sprzedaż wzrosła tylko od Black Friday do Cyber Monday, z poprawą ruchu i konwersji w sklepach i online", powiedział dyrektor generalny Martin Waters podczas czwartkowej rozmowy z analitykami. Firma potwierdziła swoje poprzednie prognozy dotyczące sprzedaży i zysku.

Victoria‘s Secret przewiduje bardzo promocyjny okres świąteczny, ponieważ gigant napotyka „ostrożnego klienta w trudnym środowisku ekonomicznym”, powiedział analitykom Waters. „Nasze sklepy były jednymi z najbardziej ruchliwych w centrum handlowym, a nasze poziomy promocji były odpowiednio agresywne przy zwiększonym ruchu i konwersji zarówno w sklepach, jak i online”, powiedział o wyprzedażach w Czarny piątek. „To powiedziawszy, w grudniu jest jeszcze wiele bardzo ważnych dni, w których osiągamy przytłaczającą większość naszych zysków w czwartym kwartale Po prostu myślę, że czeka nas ciężki grudzień w handlu detalicznym” dodał Waters.

Firma boryka się jednak nie tylko z czynnikami makroekonomicznymi. Victoria‘s Secret wciąż pracuje nad własnymi, wyjątkowymi wyzwaniami, przede wszystkim nad odwróceniem się od niegdyś potężnej strategii marketingowej, która w ostatnich latach coraz bardziej wypadała z łask — pokazem mody i promocją marki skupioną wokół tzw. Victoria‘s Secret Angels. Według analityków Wells Fargo, detalista stracił część sprzedaży po zamknięciu nierentownych sklepów, ale zrezygnował również z udziału w rynku „w wyniku złego zarządzania marką”.

Informacje z poufnych źródeł, cytowanych przez Forbes, wskazują, że Victoria‘s Secret czeka całkowita metamorfoza, której głównym elementem będzie zwiększenie stosunku produktów kosmetycznych i perfumeryjnych do produktów odzieżowych.

Czytaj także: Victoria‘s Secret zabezpiecza formuły swoich zapachów przed skopiowaniem

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
06. lipiec 2025 02:08