StoryEditor
Rynek i trendy
22.06.2021 00:00

[FBK 2021] Katarzyna Wielgosz, Mobile Institute: Ponad 1/3 Polaków zamierza używać kosmetyków naturalnych

W przypadku kosmetyków naturalnych jako czynnik zakupowy na pierwszy plan wybija się cena, na drugim jest marka jako decydujący czynnik a następnie skład produktu - powiedziała Katarzyna Wielgosz, menedżerka do spraw rozwoju w Mobile Institute, podczas swojej prezentacji „ Kosmetyk naturalny, czyli jaki? Co przekonuje konsumentów do kupowania kosmetyków naturalnych, a co ich zniechęca?”, która odbyła się w ramach Forum Branży Kosmetycznej 2021.  

Wszystkie te czynniki mogą być zarówno zachętą, jak i blokerem zakupowym, a konsumenci przykładają dużą wagę do tych aspektów. - Jeśli marka jest rozpoznawalna to jest to duży klucz do sukcesu, bo pomaga to zlojalizować konsumenta, co obecnie nie jest łatwym zdaniem, gdyż  konsumenci nie są wierni jednej marce – zauważyła Katarzyna Wielgosz, menedżerka do spraw rozwoju w Mobile Institute .

Jak konsumenci rozumieją pojęcie kosmetyk naturalny? Okazuje się, że 23 proc. Polaków kosmetyk naturalny kojarzy się głównie z wyższą ceną.

- Tylko 14 proc. osób w Polsce posiada kosmetyki naturalne w swojej kosmetyczce, kobiety dwukrotnie częściej z nich korzystają niż mężczyźni. Zainteresowanie takimi produktami dotyczy też pokolenia zwanego Silver Power – powiedziała Katarzyna Wielgosz dodając, że 20 proc. mieszkańców wsi używa takich kosmetyków. - W przypadku konsumentów z obszarów wiejskich widzę tu duży potencjał, bardzo nieoceniany przez marki. Warto komunikować do tej grupy swoje produkty - doradziła.

W jej opinii w tym roku przyjrzeliśmy się naszym kosmetyczkom uważniej i zwiększyła się nasza świadomość konsumencka. Możliwe też, że część badanych w dobie pandemii zrezygnowała z kosmetyków naturalnych z powodu oszczędnościowych. Ale co decyduje o ich zakupie?

- Do używania produktów naturalnych przekonuje nas głównie dobry skład, kobiety zwracały też uwagę na ich zapach. Z kolei mężczyźni są wrażliwi na opinie innych i potrzebują porady eksperta, dlatego warto dać im taka możliwość – dodała.

Na pierwszym planie jest cena. Jeśli respondenci nie używają kosmetyków naturalnych, to dzieje się tak, bo według nich są za drogie. Nie potrafią też wybrać odpowiedniego dla siebie produktu albo kieruje nimi strach przez nieznanym, przed pochodzeniem składników takich kosmetyków.

- Jeśli chodzi o to, jakie produkty naturalne kupujemy, to zaraz po produktach spożywczych najczęściej wybieramy kosmetyki naturalne. Najczęściej ze względów zdrowotnych, bo ten aspekt jest dla Polaków bardzo ważny i nim się kierujemy – podkreśliła ekspertka.

W przypadku e-commerce kosmetyków naturalnych konsumenci zwracają uwagę na opisy, chętnie też czytają opinie innych konsumentów. Łatwość dostawy, możliwość konsultacji i zapytania, szybka odpowiedź ze sklepu online to też czynniki zachęcające do zakupu.

Jak poinformowała menedżerka do spraw rozwoju w Mobile Institute, Pokolenie Z nie czyta etykiet kosmetyków.  94 proc. tej grupy nie interesuje się ekologią i nie czyta etykiet. Jeśli chodzi o miejsce zamieszkania, to robią to mieszkańcy dużych miast – 36 proc. oraz ze wsi. Osoby posiadające dzieci chętnie czytają etykiety i są grupą bardzo świadomych konsumentów. Nie tylko  czytają, ale znają i rozpoznają składniki, są zaangażowani i zorientowani w tym temacie. Grupa, która ma potencjał, ale pozostaje jeszcze nieprzekonana do kosmetyków naturalnych to osoby, którzy kupują emocjonalnie, to, co im się podoba.

Katarzyna Wielgosz wskazała w podsumowaniu prezentacji, że cena jest nadal bardzo ważna w przypadku kosmetyków naturalnych. Ekspertka przypomniała, że konsumenci są coraz bardziej świadomi i wymagający, ale nadal duża ich grupa nie wie, czym jest kosmetyk naturalny i potrzebuje wsparcia. Ponad 1/3 Polaków zamierza używać kosmetyków naturalnych - 33 proc. Rodzice to najbardziej świadoma grupa konsumentów a mieszkańcy wsi to grupa z potencjałem, który powinny dostrzec marki. Brakuje wsparcia i doradztwa eksperckiego dotyczącego produktów naturalnych ze strony marek.

Więcej podczas Forum Branży Kosmetycznej 2021. Jeśli chcesz kupić dostęp do wykładów i prezentacji skontaktuj się: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.09.2023 17:25

Kosmetyki i perfumy nadal w czołówce internetowych zakupów [RAPORT GEMIUS]

Kosmetyki i perfumy najczęściej kupują przez internet osoby w wieku 25-34 latafot. Shutterstock
Kosmetyki i perfumy utrzymują swoją mocną pozycję w e-commerce i należą do najczęściej kupowanych przez internet kategorii produktów – wynika z najnowszego raportu „E-commerce w Polsce 2023” przygotowanego przez Gemius, Polskie Badania Internetu i IAB Polska.

65 proc. internautów wskazuje, że kosmetyki i perfumy to produkty najczęściej kupowane przez nich w internecie. Urodowe kategorie wyprzedzają tylko odzież i akcesoria (80 proc.) oraz obuwie (67 proc.).

image

Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius. Produkty kupowane w internecie

FOTO: Gemius

Niezmiennie to kobiety częściej wrzucają do e-koszyków kosmetyki i perfumy (76 proc.) niż mężczyźni (53 proc.). Częściej także kupują przez internet odzież, dodatki i akcesoria oraz książki, płyty, produkty farmaceutyczne, artykuły dziecięce, meble i elementy wystroju wnętrz oraz biżuterię.

Mężczyźni natomiast zdecydowanie częściej niż kobiety kupują sprzęt RTV/AGD, smartfony i akcesoria, ubezpieczenia, multimedia, samochody oraz części samochodowe, sprzęt i oprogramowanie komputerowe, gry oraz artykuły dla kolekcjonerów.

Kosmetyki i perfumy najczęściej kupują online osoby w wieku 25-34 lata (71 proc). Również w tym przedziale wiekowym jest największy odsetek osób kupujących przez internet produkty farmaceutyczne (65 proc.). W przyadku kategorii urodowych nie ma jednak dużych dysproporcji w kupowaniu przez internet w zależności od wieku. Najmniej liczną grupą są osoby w wieku 15-24 lata (56 proc.). Dalej w kolejności osoby w wieku 35-49 lat (68 proc.) oraz powyżej 50 lat (62 proc.). 

Co ciekawe, kupowanie kosmetyków i perfum deklarują nawet osoby oceniające źle swoją sytuację materialną (58 proc.). To większy odsetek niż w przypadku produktów farmaceutycznych (45 proc.).

Kupowanie kosmetyków online stało się coraz powszechniejsze. W ciągu ostatnich dwóch lat po raz pierwszy zamówiło je przez internet 49 proc. respondentów. 66 proc. miało takie doświadczenia wcześniej.

29 proc. respondentów deklaruje, że zamierza kupić przez internet kosmetyki i perfumy w przyszłości. Ciekawe jest natomiast zestawienie tych deklaracji w podziale na płeć. Więcej takich deklaracji (32 proc.) składają mężczyźni niż kobiety (26 proc.). Jest to tendencja widoczna we wszystkich analizowanych kategoriach.

image

Raport "E-commerce w Polsce 2023", Gemius. Deklaracje zakupów w internecie w przyszłości w podziale na płeć

FOTO: Gemius

33 proc. biorących udział w badaniu przyznaje, że kupiło przez internet używane kosmetyki lub perfumy.  Zarówno kobiety (39 proc.), jak i mężczyźni (26 proc.) Na czele listy znajduje się odzież, dodatki i akcesoria (70 proc.).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
27.09.2023 16:38

Kline Group: Europa dalej goni Stany, jeśli chodzi o rozwój rynku profesjonalnych produktów do manicure

Canva
Pomimo zakończenia pandemii, rynek profesjonalnych produktów do pielęgnacji i stylizacji paznokci w Europie wciąż pozostaje w tyle za Stanami Zjednoczonymi. W USA ten sektor rozwija się dynamicznie, oferując innowacyjne produkty i trendy, które przyciągają klientów. W Europie, choć istnieje duże zainteresowanie pielęgnacją paznokci, brakuje pełnej konkurencyjności z amerykańskim rynkiem. Istnieje jednak potencjał na dalszy rozwój i dostosowanie się do globalnych trendów w pielęgnacji paznokci.

Jak donosi Kline Group, na światowym rynku profesjonalnej pielęgnacji paznokci Stany Zjednoczone stały się prawdziwym liderem, podczas gdy Europa wciąż pokonuje wyjątkowe przeszkody na swojej drodze do wyjścia z pandemii COVID-19. Rynek Stanów Zjednoczonych odnotował stopę wzrostu na poziomie prawie 6 proc. w 2022 r., spowalniając z 7,3 proc. odnotowanych w 2021 r. Z drugiej strony wzrost w Europie w 2022 r. spadnie o 2,5 proc. w porównaniu z 3 proc. wzrostem zarejestrowanym w 2021 r.

Po pandemii na rynku amerykańskim nastąpił gwałtowny wzrost popytu na imprezy społeczne, wydarzenia, podróże i zajęcia w pomieszczeniach zamkniętych. W rezultacie konsumenci chętnie poszukiwali profesjonalnych usług i produktów do pielęgnacji paznokci, które poprawiały wygląd dłoni i pozwalały na rytuał self-care. Do wzrostowego trendu rynku przyczyniły się głównie dobre wyniki w kategoriach takich jak żele, wzmocnienia paznokci i produkty do pielęgnacji, w tym zwłaszcza żeli, których imponujący wzrost wyniósł 17 proc. Jednak rozczarowujące wyniki tradycyjnych i trwałych lakierów do paznokci, które łącznie spadły o 6,5 proc., zahamowały dalszy rozwój rynku w 2022 r.

Czytaj także: Nowy trend paznokciowy opanowuje Europę: Ukrainian manicure

Z kolei Europa utrzymuje się poniżej poziomu sprzed pandemii, mimo że wykazuje oznaki ożywienia jako rynek. Spadek odnotowały wszystkie kategorie, a najbardziej zauważalny spadek – 5,7 proc. – dotyczy produktów pielęgnacyjnych (oliwki, kremy, olejki do skórek itd.). Ponadto żele do budowania płytki osiągnęły najlepsze wyniki, wykazując spadek jedynie o 0,6 proc. Problemy z łańcuchem dostaw, wyższe ceny usług, niepewność gospodarcza i obawy dotyczące inflacji utrudniały rozwój rynku. Dodatkowo przedłużające się skutki pandemii doprowadziły do trwałego zamknięcia salonów stylizacji paznokci, co wpłynęło na spadek ogólnej liczby placówek. Jednak pośród tych wyzwań niektórzy styliści paznokci dostosowali się, oferując bardziej elastyczne usługi i opcje cenowe, aby sprostać zmieniającym się potrzebom swoich klientów.

Na obu rynkach zaobserwowano zauważalne zmiany w odpowiedzi na zmieniające się zachowania konsumentów. Profesjonalni marketerzy zajmujący się pielęgnacją paznokci dostosowali swoje strategie sprzedaży, aby dotrzeć do szerszej grupy odbiorców, czyli użytkowników nieprofesjonalnych. Ta zmiana, charakteryzująca się wykorzystaniem kanałów bezpośrednio do konsumentów i zaspokojeniem rosnącego zapotrzebowania entuzjastów paznokci, zakłóciła tradycyjne modele dystrybucji i stworzyła bardziej rozdrobniony rynek. Co więcej, wzrost popularności domowej pielęgnacji paznokci w czasie pandemii wpłynął na popyt na usługi salonów kosmetycznych, zmuszając firmy do dostosowania się do zmieniającego się krajobrazu.

Czytaj także: Wegańskie lakiery do paznokci - trend czy nowy standard?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. wrzesień 2023 19:03