StoryEditor
Rynek i trendy
08.07.2024 13:38

John Chave, Cosmetics Europe: Nowe regulacje utrudniają wprowadzanie innowacji, ograniczając liczbę dopuszczonych do stosowania składników

”Jeśli [...] regulacje są nadmierne i zbyt obciążające, to przedsiębiorstwa muszą się mierzyć z trudnościami w konkurowaniu z firmami z innych jurysdykcji” - powiedział John Chave. / Newseria
Regulacyjne obciążenie staje się coraz większym wyzwaniem dla firm kosmetycznych, które muszą inwestować znaczne środki w dostosowywanie się do nowych przepisów. Według stowarzyszenia Cosmetics Europe, presja regulacyjna negatywnie wpływa na konkurencyjność całego sektora, co skłoniło stowarzyszenie do apelu o wsparcie dla innowacyjności i konkurencyjności europejskiego przemysłu kosmetycznego.

W ciągu ostatnich kilku lat branża kosmetyczna stanęła przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami. W latach 2019–2024 w Unii Europejskiej wprowadzono liczne rozwiązania legislacyjne, które mają istotny wpływ na sektor kosmetyczny. Przystosowanie się do tych zmian jest kosztowne i czasochłonne, zwłaszcza gdy dotyczą one składu produktów. Każda zmiana wymaga dużych nakładów finansowych na modyfikację portfolio, zmiany formulacji oraz spełnienie nowych wymogów administracyjnych. Nowe regulacje utrudniają także wprowadzanie innowacji, co jest kluczowym elementem dla utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.

Oczywiście bezpieczeństwo produktów i ich składników jest bardzo ważne, a badania naukowe, które stanowią podstawę obecnych regulacji, przetrwały próbę czasu, tworząc wzorzec do naśladowania na całym świecie. Jednak pojawiają się pewne obawy, że nowe regulacje mogą uniemożliwić korzystanie nawet z części bezpiecznych składników. To zaś wiązałoby się ze znacznymi kosztami zmiany formuły produktów i – co istotne – ograniczyłoby możliwość wprowadzania innowacji, a w konsekwencji utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.

powiedział agencji Newseria Biznes John Chave, dyrektor generalny stowarzyszenia Cosmetics Europe.

W ciągu ostatnich kilku lat branża kosmetyczna stanęła przed ogromnymi wyzwaniami związanymi z nowymi regulacjami. W latach 2019–2024 w Unii Europejskiej wprowadzono liczne rozwiązania legislacyjne, które mają istotny wpływ na sektor kosmetyczny. Przystosowanie się do tych zmian jest kosztowne i czasochłonne, zwłaszcza gdy dotyczą one składu produktów. Każda zmiana wymaga dużych nakładów finansowych na modyfikację portfolio, zmiany formulacji oraz spełnienie nowych wymogów administracyjnych. Nowe regulacje utrudniają także wprowadzanie innowacji, co jest kluczowym elementem dla utrzymania konkurencyjności na globalnym rynku.

Stowarzyszenie Cosmetics Europe, w swoim manifeście opublikowanym pod koniec 2023 roku, wzywa do większego wsparcia dla innowacyjności i konkurencyjności branży kosmetycznej. Zrównoważony rozwój jest kluczowy, ale stowarzyszenie podkreśla, że cele te powinny być realizowane w sposób proporcjonalny, nie ograniczający konkurencyjności sektora. Jak wynika z czerwcowego raportu Cosmetics Europe, mimo wyzwań regulacyjnych, europejski przemysł kosmetyczny rozwija się, osiągając wzrost o 9,1 proc. w latach 2022–2023. Jednak konkurencja międzynarodowa rośnie, a rynki pozaeuropejskie rozwijają się szybciej. Stąd potrzeba wsparcia dla branży, aby mogła zachować swoją silną pozycję na rynkach światowych i nadal przyczyniać się do rozwoju gospodarczego Europy.

Czytaj także: Cosmetics Europe zawiedzione zapisami w tekście rozporządzenia PPWR przyjętym przez Parlament Europejski. Polskie firmy: jest wiele pytań i niewiadomych

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.07.2024 13:43
NIQ: 71 proc. użytkowników TikToka chce zapoznać się z produktem zareklamowanym w aplikcji
TikTok Shop może stać się liczącym się, globalnym kanałem sprzedaży.TikTok
NIQ, globalny lider w dziedzinie pomiarów i analityki danych, we współpracy z TikTokiem opublikował nowy, wszechstronny raport, który koncentruje się na funkcji zakupów w aplikacji – TikTok Shop. Raport ten nie tylko ukazuje zmieniającą się dynamikę zachowań zakupowych konsumentów, ale także dostarcza cennych informacji na temat tego, jak marki mogą skutecznie angażować swoje audytorium na jednej z najbardziej wpływowych platform społecznościowych.

Według badania NIQ Consumer Outlook na rok 2024, 55 proc. respondentów dokonuje bezpośrednich zakupów za pośrednictwem mediów społecznościowych lub platform streamingowych w celu nabycia artykułów spożywczych i gospodarstwa domowego. Korzystanie z tych usług eliminuje konieczność odwiedzania sklepów stacjonarnych i oszczędza czas na dojazdy.

Badanie wykazało również, że 43 proc. zakupów online dokonywanych przez Millenialsów i pokolenie Z odbywa się za pośrednictwem aplikacji na smartfony. Użytkownicy TikToka są o 48 proc. bardziej skłonni odkrywać i natychmiast kupować nowe produkty niż użytkownicy innych platform społecznościowych/wideo, co podkreśla rolę TikToka jako katalizatora zaangażowania konsumentów. Z 62 proc. respondentów zaznajomionych z TikTok Shop i 68 proc. otwartych na dokonywanie zakupów przez tę platformę, TikTok stał się kluczowym graczem na rynku e-commerce, oferując płynne doświadczenie zakupowe dla otwartej publiczności.

Po zobaczeniu reklamy zakupowej na TikToku, 71 proc. użytkowników twierdzi, że jest skłonnych podjąć działania poza platformą w celu dalszego poznania produktu/marki, co podkreśla zdolność platformy do wywoływania zainteresowania i odkrywania marek. Co ciekawe, 2 na 5 użytkowników, którzy odkrywają produkt na TikToku, decyduje się odwiedzić sklepy stacjonarne, aby dokonać zakupu, co pokazuje wpływ platformy na offline’owe zachowania konsumentów. TikTok Shop stał się nie tylko miejscem zakupów online, ale także istotnym narzędziem kierującym ruch do sklepów fizycznych.

Czytaj także: TikTok rewolucjonizuje tworzenie treści. Nowe narzędzia AI dla twórców i marek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
10.07.2024 11:39
UOKiK wziął udział w globalnym przeglądzie internetu pod kątem dark patterns
Dark patterns mogą powodować, że koszyki puchną mimo intencji kupujących.Canva
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wziął udział w corocznym przeglądzie stron internetowych i aplikacji mobilnych, organizowanym przez Międzynarodową Sieć Ochrony Konsumentów (ICPEN). Wyniki przeglądu wykazały, że znaczna większość badanych przedsiębiorstw stosuje praktyki manipulacyjne zwane dark patterns.

Międzynarodowy przegląd stron internetowych i aplikacji mobilnych, zorganizowany przez ICPEN w dniach od 29 stycznia do 2 lutego, objął 642 przedsiębiorstwa. Wyniki były alarmujące – aż 75,7 proc. firm stosowało co najmniej jeden dark pattern, a 66,8 proc. wykorzystywało dwie lub więcej takich praktyk. W przeglądzie wzięło udział 26 instytucji chroniących konsumentów, w tym UOKiK, który przeanalizował 10 polskich stron internetowych. Okazało się, że na połowie z nich stwierdzono przynajmniej jedną niedozwoloną praktykę.

Najczęściej wykrywanymi dark patterns były preselekcje oraz adnotacje typu „najczęściej wybierany” (social proof). Preselekcje polegają na automatycznym zaznaczeniu opcji za konsumenta, często najdroższej, co może wprowadzać w błąd i skłaniać do nieświadomego wyboru. Adnotacje „najczęściej wybierany” sugerują konsumentowi, że dana oferta cieszy się największą popularnością, co również może być manipulacją. Dark patterns są narzędziami, które przedsiębiorcy wykorzystują do wpływania na decyzje konsumentów, często w sposób nieetyczny i niezgodny z prawdą.

UOKiK, oprócz udziału w przeglądzie, realizuje projekt „Wykrywanie i zwalczanie dark patterns z użyciem Sztucznej Inteligencji”. Celem projektu jest opracowanie narzędzia wykorzystującego sztuczną inteligencję do automatycznego wykrywania niedozwolonych praktyk na stronach internetowych e-commerce. Powstała także Biała Księga, która przedstawia możliwości zastosowania sztucznej inteligencji w ochronie praw konsumentów. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej. Od 1996 roku UOKiK jest częścią ICPEN, które obecnie zrzesza ponad 70 krajów. Tegoroczna akcja była również koordynowana z Global Privacy Enforcement Network (GPEN), nieformalną siecią zrzeszającą ponad 80 instytucji zajmujących się ochroną prywatności. Współpraca ICPEN i GPEN ma na celu poprawę ochrony konsumentów i prywatności na całym świecie, a wyniki ich przeglądów są dostępne na stronach internetowych obu organizacji.

Czytaj także: UOKiK rozpoczyna postępowanie wyjaśniające w sprawie potencjalnej zmowy firm obsługujących Biedronkę i Dino

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
12. lipiec 2024 10:34