StoryEditor
Rynek i trendy
30.06.2023 00:00

Jostein Solheim, Unilever: zmiana kulturowa zwiększy wartość rynku suplementów beauty

Rewolucja na rynku suplementów diety w kierunku bardziej przyjemnych i smacznych formuł przyczynia się do zwiększonej dostępności i akceptacji tych produktów wśród millenialsów i pokolenia Z. / Linkedin Josteina Solheima
Rynek suplementów kosmetycznych został wyceniony na 2,32 miliarda dolarów w 2018 roku i przewiduje się, że osiągnie 3,33 miliarda dolarów do 2026 roku, rosnąc w CAGR na poziomie 4,61 proc. od 2019 do 2026 roku, zgodnie z danymi Verified Research Market. Od płynów i żelków po pudry i kapsułki, branża kosmetyczna oferuje ogromną liczbę produktów, które pomagają konsumentom poprawić ich wygląd, jednocześnie wzmacniając zdrowie skóry, włosów i paznokci.

Jostein Solheim, dyrektor generalny ds. zdrowia i urody w firmie Unilever, uważa, że ten wzrost jest wynikiem zmiany kulturowej branży suplementów diety, polegającej na przekształceniu się z klinicznych korzeni w kategorię kierowaną stylem życia. […] Millenialsi i pokolenie Z nie już postrzegają zdrowie jako brak choroby i dolegliwości, ale jako cel stylu życia, do którego należy dążyć – powiedział w rozmowie z portalem Beauty Matters. 50 proc. millenialsów korzysta z suplementów, a następnie 53 proc. pokolenia Z robi to samo. Liczba ta z pewnością będzie rosła wraz z rynkiem, co może doprowadzić do tego, że te pokolenia przekażą swoje nawyki następnym pokoleniom, utrwalając intensywne korzystanie z suplementacji na lata.

Mówi się, że drugim czynnikiem rozwoju kategorii jest oferowany obecnie element personalizacji. - Produkty coraz bardziej opierają się na personalizacji ukierunkowanej na korzyści, a nie na podejściu uniwersalnym — komentuje Solheim. Doskonałym tego przykładem jest spersonalizowana marka odżywek Melissy Snover Nourished, która niedawno nawiązała współpracę z Neutrogena, aby oferować spersonalizowane suplementy do pielęgnacji skóry drukowane w 3D, które wykorzystują zastrzeżoną technologię „do stworzenia nowego wymiaru kompleksowej pielęgnacji skóry od wewnątrz” (Wiadomości Kosmetyczne pisały o tym tutaj). Koncept pozwala na stworzenie 22 miliardów różnych kombinacji suplementów, co oznacza, że zapotrzebowanie konsumentów na personalizację jest rzeczywiście zaspokajane. W ten sposób klienci i klientki unikają konieczności decydowania, który z niewielkiej oferty zaufanej marki najlepiej odpowiada ich potrzebom.

Solheim postrzega nakładanie się odrębnych kategorii jako trzeci trend; dzięki połączeniu suplementacji z kategoriami higieny osobistej, opieki zdrowotnej i żywności w jednym, konsumenci nie muszą już pamiętać o zażyciu kilku różnych produktów, aby osiągnąć pożądane rezultaty. Przyjmowanie suplementów jest teraz o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze, a marki takie jak np. Sourse tworzą suplementy do "przekąszania", w tym czekoladę z witaminami, z klinicznie potwierdzonymi wytycznymi dotyczącymi dawkowania, dzięki czemu przyjmowanie suplementów wydaje się przyjemnością, a nie obowiązkiem.

Rynek suplementów diety przeżywa rewolucję, a tradycyjne kapsułki i tabletki coraz częściej ustępują miejsca innowacyjnym i atrakcyjnym formułom, takim jak żelki, lizaki i inne smaczne alternatywy. Ta zmiana wynika z rosnącego zapotrzebowania konsumentów na przyjemne doświadczenia spożywania suplementów, które nie tylko dostarczają cennych składników odżywczych, ale także są przyjemne w smaku i prostsze do zażycia.

Czytaj także: Ruszyła trzecia edycja akcji EFSA związanej z bezpiecznym stosowaniem suplementów diety

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
18.07.2024 10:25
UCE Research: ok. 77 proc. Polaków i Polek nie wie, co znaczą kolorowe paski na tubach past do zębów
Tajemnicze paski, jak twierdzą dentyści, od lat powodują konfuzję u konsumentów.Getty Images
Kolorowe paski na tubach past do zębów są zagadką dla większości dorosłych Polaków. Z przeprowadzonego badania wynika, że 76,9 proc. respondentów nie zna ich znaczenia, a jedynie 7,9 proc. jest przekonanych, że wie, o co chodzi. Kolejne 15,2 proc. badanych przyznało, że nie pamięta, co te paski oznaczają.

Dr n. med. Piotr Przybylski z Implant Medical podkreśla, że wyniki te są niepokojące, ponieważ społeczeństwo powinno mieć większą świadomość na temat produktów, których używa na co dzień. Przybylski zauważa również, że wokół kolorowych pasków narosło wiele mitów, co prowadzi do dezinformacji.

Był czas, że pacjenci intensywnie pytali o to, co właściwie oznaczają te paski, bo gdzieś wyczytali różne dziwne lub niepokojące informacje. Wówczas ze spokojem tłumaczyłem i edukowałem [...] Pacjenci czasem sądzą, że kolor zielony ma większe działanie profilaktyczne lub odpowiada temu, że dana pasta do zębów została wyprodukowana w większości ze składników naturalnych. Myślą też, że pasek niebieski oznacza lepsze działanie wybielające, czerwony – eliminujące krwawienie z dziąseł, a czarny – przeciwpróchnicze.

Autorzy raportu zwracają uwagę na genezę kolorowych pasków. Okazuje się, że te oznaczenia są w rzeczywistości tzw. eye marks, czyli znaczniki drukarskie, które wskazują maszynie miejsce do zgrzewania tubki. Kolor paska jest zależny od rodzaju tubki, temperatury używanej do zgrzewu oraz materiału produkcji, a nie od składu produktu czy jego właściwości. Dr Przybylski wyjaśnia, że producenci nie mają prawnego obowiązku informowania konsumentów o znaczeniu tych pasków, co prowadzi do szerzenia nieprawdziwych teorii na ich temat.

Edukacja w kwestii oznaczeń na tubkach past do zębów jest kluczowa. Dr Przybylski sugeruje, że stomatolodzy powinni informować swoich pacjentów o prawdziwym znaczeniu kolorowych pasków podczas rutynowych wizyt. Edukacja ta jest ważna, ponieważ nieprawdziwe informacje mogą wprowadzać pacjentów w błąd co do właściwości pasty, co z kolei może wpływać na ich zdrowie jamy ustnej. Ekspert podkreśla, że przy wyborze pasty do zębów najważniejsze jest skupienie się na składzie produktu oraz jego dopasowaniu do indywidualnych potrzeb pacjenta, a nie na kolorowych oznaczeniach na tubkach.

Należy bezwzględnie stwierdzić, że teorie mówiące o właściwościach, w tym o składzie chemicznym i przeznaczeniu, danej pasty do zębów nie są prawdziwe. Zresztą w przeszłości tego typu rewelacje były już w jakimś stopniu dementowane przez producentów

Czytaj także: Globalny rynek produktów do higieny jamy ustnej przechodzi „skinifikację”

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.07.2024 16:29
Amazon: Polacy planują wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki. Ile proc. z nich kupi kosmetyki do opalania?
Polacy coraz bardziej dbają o swoje wakacyjne przygotowania, wydając średnio 607 zł na skompletowanie niezbędnych produktów przed wyjazdem.Artur Marciniec Photography
Polacy planują wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki, a kosmetyki do opalania i ochrony przed słońcem są jednym z najczęściej kupowanych produktów. Coraz więcej osób wybiera zakupy online, doceniając wygodę oraz promocyjne ceny. Różnice w wydatkach między grupami wiekowymi wskazują na zróżnicowane podejście do przygotowań wakacyjnych.

W badaniu przeprowadzonym z okazji nadchodzącego festiwalu okazji Prime Day, który odbędzie się 16-17 lipca, wynika, że Polacy są gotowi wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki. Zakupy kosmetyków przed wakacjami są popularne, a aż 61 proc. respondentów deklaruje zakup kosmetyków do opalania i ochrony przed słońcem. Dodatkowo, leki i opatrunki kupuje 54 proc. badanych, co pokazuje, że Polacy przykładają dużą wagę do ochrony zdrowia podczas letnich wyjazdów.

Choć zakupy stacjonarne są wciąż popularne, robi je przed wakacjami 86 proc. osób, to ponad połowa Polaków (57 proc.) wybiera sklepy internetowe z szeroką ofertą produktów. Sklepy internatowe są preferowane ze względu na wygodę zakupów online – aż 65 proc. badanych wskazuje na tę zaletę. Promocyjne ceny (64 proc.) oraz darmowa dostawa bez względu na wartość zamówienia (56 proc.) to dodatkowe czynniki, które zachęcają Polaków do zakupów przez internet.

Interesującym zjawiskiem jest różnica w wydatkach na zakupy wakacyjne pomiędzy różnymi grupami wiekowymi. Osoby w wieku 25-29 lat wydają najmniej zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i na skompletowanie bagażu. Natomiast przedstawiciele Gen Z, czyli osoby w wieku 18-24 lat, przeznaczają najwięcej na dokupienie potrzebnych produktów, w tym kosmetyków, często korzystając ze wsparcia finansowego rodziców. To pokazuje, że młodsze pokolenie bardziej intensywnie przygotowuje się do wakacji, a zakupy kosmetyczne stanowią ważny element tych przygotowań.

Badanie „Raport Amazon.pl. Wakacje 2024 – plany wyjazdowe i zakupowe Polaków” zostało przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w dniach 17-24 maja 2024 roku, na reprezentatywnej próbie 1016 Polaków (mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat), za pomocą metody CAWI.

Czytaj także: Amazon jeszcze tańszy? Platforma tworzy konkurencyjną dla Temu sekcję dyskontową

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. lipiec 2024 07:55