StoryEditor
Rynek i trendy
29.05.2019 00:00

KFMCG: Karolina Zajdel-Pawlak, Nielsen: Polacy nie będą ograniczać konsumpcji

Podczas 12. Kongresu Rynku FMCG Karolina Zajdel-Pawlak, dyrektor zarządzająca Nielsen Polska mówiła o nastrojach konsumentów w Polsce i krajach ościennych.

Jak podkreślała, Polacy dysponują mniejszym budżetem od mieszkańców wielu innych krajów Europy, ale wcale nie zamierzają ograniczać zakupów. Rzadziej korzystają z promocji niż południowi sąsiedzi, a mniej obawiają się o kondycję krajowej gospodarki, niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. 

 Ile jeszcze mamy miejsca, aby kupować więcej? Wniosek nie jest czarno-biały. Nie odstajemy od konsumpcji kategorii kosmetycznych, ale są kategorie, nie pierwszej potrzeby, na których zakupy jest jeszcze miejsce w naszym portfelu – mówiła Karolina Zajdel-Pawlak.

Ekspertka podkreślała, że polska gospodarka jest w dobrej kondycji, o czym świadczą wysoki wzrost gospodarczy i niskie bezrobocie. Biorąc pod uwagę, że dotyczy to 37,9 mln konsumentów stanowiących 12 proc. populacji europejskiej, że Polska kieruje w dużym stopniu wzrostem Europy.

Polacy uwielbiają robić zakupy i mają możliwość robić je w nieograniczony sposób. Przeciętnie polski shoper odwiedza sklepy większej liczby sieci handlowych. Gonimy Europę Zachodnią, nabraliśmy rozpędu – stwierdziła Karolina Zajdel-Pawlak.

Większość Polaków nie chce ograniczać konsumpcji, szuka promocji. Tylko 45 proc. szuka oszczędności i ogranicza plany zakupowe. Przyzwyczajenia zakupowe Polaków różnią się od tego, z czym mamy do czynienia na południe od Polski. W Polsce co trzeci konsument kupuje podczas promocji, w Czechach i Słowacji z obniżek korzysta ponad połowa osób. Wpływ na taki trend ma zróżnicowanie polskiego handlu. Na 10 tys. mieszkańców przypada w naszym kraju 25 sklepów.

Entuzjazm polskich konsumentów przekłada się na plany zakupowe. 62 proc. Polaków uważa, że następny rok będzie lepszy. Nie mają obaw o utratę pracy. Wśród największych obaw konsumentów z Europy Środkowo-Wschodniej na pierwszym miejscu jest zdrowie, na drugim potencjalny wzrost cen żywności. W starych krajach Europy Zachodniej dominuje z kolei brak wiary w rozwój gospodarki, co wiąże się z falą strajków i Brexitem.

Halo Wieś
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
28.08.2025 12:33
Ayden: Polacy coraz bardziej wymagający wobec handlu – technologia i wygoda kluczem do lojalności
Polacy i Polki coraz bardziej traktują zakupy online i offline wymiennie.Shutterstock

Z raportu „Adyen Index: Retail Report 2025” wynika, że polscy konsumenci nie chcą już iść na kompromisy, a ich oczekiwania wobec marek rosną zarówno w zakresie technologii, jak i wartości. Dla 37 proc. klientów nie ma znaczenia, czy kupują w kanale online czy offline – liczy się wygoda i elastyczność. Kluczowe staje się zapewnienie jednolitego doświadczenia zakupowego, niezależnie od punktu styku z marką.

Badanie pokazuje, że 55 proc. Polaków chciałoby mieć możliwość zwrotu produktów kupionych online bezpośrednio w sklepie stacjonarnym. Takie rozwiązanie zwiększa poczucie bezpieczeństwa i komfortu zakupów. Z kolei 52 proc. badanych deklaruje większą lojalność wobec marek, które umożliwiają zamówienie brakującego towaru w sklepie z dostawą prosto do domu. Te dane wskazują, że klienci oczekują integracji kanałów sprzedaży, a nie ich konkurowania.

Wymagania konsumentów wykraczają poza samą transakcję – coraz częściej zwracają uwagę na prostotę obsługi oraz autentyczność marek. Klienci są dziś szybsi niż systemy sprzedażowe wielu firm, co wymusza inwestycje w nowoczesne rozwiązania. Technologie wspierające płynne przechodzenie między kanałami sprzedaży stają się nie tylko przewagą konkurencyjną, ale koniecznością w utrzymaniu lojalności konsumenta.

Zdaniem Matouša Michněviča, Country Managera CEE w Adyen, o przewadze marek w 2025 roku i kolejnych latach nie zdecyduje już sam kanał sprzedaży, lecz umiejętność łączenia ich w jedno spójne doświadczenie. Wygoda, prostota i autentyczność – to elementy, które w największym stopniu będą kształtować przyszłość handlu i przywiązanie klientów do marek.

Raport Adyen Index: Retail Report 2025 został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych w dniach od 26 lutego do 12 marca 2025 r. Wzięło w nim udział łącznie 41 tys. konsumentów oraz 14 tys. firm z sektora handlu. Respondenci pochodzili z wielu rynków, m.in. z Polski, Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Brazylii, Meksyku, Francji, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Portugalii, Holandii, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Estonii, Łotwy, Litwy, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Singapuru, Malezji, Hongkongu, Japonii, Australii, Indii i Chin. W Polsce próba badawcza objęła 1001 konsumentów oraz 500 przedsiębiorstw handlowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
26.08.2025 14:38
Omnisend: Brytyjscy konsumenci coraz częściej korzystają z AI przy zakupach, ale obawiają się o bezpieczeństwo
Od sztucznej inteligencji nie ma odwrotu, co potwierdza wzrost zainteresowania nią.EFL Leasing

Badanie przeprowadzone przez platformę marketingu e-commerce Omnisend na próbie 1 046 konsumentów w Wielkiej Brytanii pokazało, że sztuczna inteligencja staje się ważnym elementem procesu zakupowego. Już 34 proc. ankietowanych deklaruje, że korzysta z AI do wyszukiwania informacji o produktach, 28 proc. wykorzystuje ją do rekomendacji prezentów czy inspiracji zakupowych, a 20 proc. do poszukiwania najlepszych okazji cenowych. Wśród wielu narzędzi – od Perplexity AI po Amazon Rufus – najpopularniejszym asystentem zakupowym okazał się ChatGPT, którego wskazało 39 proc. respondentów.

Według raportu Omnisend, 26 proc. badanych uważa, że ChatGPT oferuje lepsze rekomendacje niż Google, a 27 proc. podkreśla, że korzystanie z narzędzia sprawia, iż proces zakupowy staje się mniej przytłaczający. Eksperci przewidują, że rozwiązania oparte na AI odegrają kluczową rolę podczas nadchodzących wyprzedaży, takich jak Black Friday czy okres świąteczny. To oznacza, że sztuczna inteligencja zaczyna odgrywać coraz większą rolę nie tylko w wyszukiwaniu informacji, ale i w kształtowaniu zachowań konsumenckich.

Mimo rosnącej popularności AI w procesie zakupowym, konsumenci zachowują ostrożność wobec powierzania jej większej kontroli. Aż 32 proc. ankietowanych stwierdziło, że nie zaufałoby algorytmom w kwestii samodzielnego finalizowania zakupów. Dodatkowo 37 proc. uważa, że sztuczna inteligencja odbiera zakupy ich ludzki wymiar, a 42 proc. obawia się zagrożeń związanych z prywatnością i bezpieczeństwem danych. To pokazuje, że chociaż AI zyskuje na znaczeniu, droga do pełnej akceptacji tej technologii w handlu detalicznym pozostaje długa.

Eksperci podkreślają, że konsumenci rozróżniają wygodę płynącą z sugestii AI od ryzyka związanego z udostępnianiem jej danych finansowych. Jak zauważa Marty Bauer z Omnisend, dla większości klientów problemem nie jest brak funkcjonalności, lecz brak zaufania: obawy dotyczą przede wszystkim potencjalnych błędów systemu czy zagrożeń ze strony cyberprzestępców. Aby sztuczna inteligencja mogła w przyszłości przejąć także proces płatności, konieczna będzie istotna zmiana nawyków i zdobycie długofalowego zaufania klientów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. sierpień 2025 15:17