StoryEditor
Rynek i trendy
22.11.2022 00:00

Naturalne kosmetyki będą zyskiwać na popularności [BADANIE GLOBAL DATA]

Globalna inflacja i kryzys związany z kosztami utrzymania doprowadzą do tego, że konsumenci będą kupować mniej produktów do pielęgnacji skóry. Wzrośnie natomiast zainteresowanie kosmetykami z naturalnymi składami – wynika z analizy GlobalData.

Według najnowszego sondażu przeprowadzonego przez GlobalData, firmę zajmującą się danymi i analizami, 30 proc. respondentów z całego świata stwierdziło, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy wydali dość wysokie lub bardzo wysokie kwoty na produkty do pielęgnacji skóry. Najwyższe wydatki zgłosili konsumenci z Bliskiego Wschodu i Afryki oraz Ameryki Środkowej i Południowej.

Z jednej strony wzrost ich wydatków w porównaniu z pierwszym kwartałem to efekt zakończenia zimy na półkuli północnej. Z drugiej jednak trzeba brać pod uwagę, że koszty produktów do pielęgnacji skóry podnosi globalna inflacja.

Analitycy GlobalData zauważyli też zmiany w samych produktach wybieranych przez konsumentów.

– Od początku pandemii wszyscy myślimy o zdrowiu i obserwujemy, jak konsumenci stają się bardziej świadomi problemów skórnych wynikających z niewłaściwej pielęgnacji. W rezultacie wudać, że np. odchodzą od takich produktów, jak peelingi kwasowe, w kierunku kosmetyków o właściwościach przeciwzapalnych i probiotyków, które obiecują wspomóc mikrobiom skóry – komentuje Ryan Whittaker, analityk ds. konsumentów w GlobalData.

Najnowszy kwartalny raport GlobalData dla sektora Consumer Health ujawnia także, że ​​chociaż wartość rocznej sprzedaży produktów do pielęgnacji skóry ma wzrosnąć (z uwagi na roznące ceny produktów), to rynki mogą oczekiwać, że konsumenci bardziej rozważnie będą dokonywać zakupów. Jedną z tendencji będzie poszukiwanie kosmetyków z naturalnymi składami.

– Naturalne czyste składy, nazywane przez niektórych„ skinimalizmem ”, to trend, który zyska na znaczeniu w kontekście wzrostu kosztów utrzymania w 2022 r. i w latach późniejszych. Konsumenci będą wydawać mniej pieniędzy i kupować mniej kosmetyków, ale do ich wyboru będą przykładać większą uwagę  – dodaje Whittaker.

Z jego słów wynika też, że inflacja i kryzys kosztów utrzymania mogą również spowodować większy ruch w kierunku zdrowych, naturalnych produktów spoza obszaru pielęgnacji, takich jak np. suplementy diety.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
25.09.2023 11:28

GFK: Segment kosmetyków ekologicznych wciąż słabnie

Wcześniej, zwłaszcza w okresie pandemii, kategoria kosmetyków ekologicznych odnotowywała regularne wzrosty. Wszystko wskazywało na to, że w kolejnych latach będzie coraz silniejsza. Tymczasem sytuacja gospodarcza skłania Polaków do oszczędności i do wyboru opcji korzystniejszych dla portfela.Shutterstock
Wieloletni trend wzrostowy na rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio kilka miesięcy temu został przerwany, a tendencja spadkowa wciąż się utrzymuje. Obecnie wartość tego sektora wynosi 224 mln zł, co oznacza osłabienie o 9 proc. rdr. Jednocześnie – w ujęciu całościowym – rynek kosmetyków rośnie, a za ponad 40 proc. obrotów na nim odpowiada sieć Rossmann. Takie wnioski płyną z analiz firmy badawczej Consumer Panel Services GfK.

W okresie od lipca 2022 r. do czerwca 2023 r. wartość rynku kosmetyków ekologicznych, organicznych i bio spadła o 9 proc. w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej. W ujęciu wolumenowym był to spadek aż o 12 proc. 

Magdalena Pac-Pomarnacka, konsultant w Consumer Panel Services GfK, mówi:

Główną przyczyną tych spadków jest fakt, że konsumenci rzadziej robią zakupy, a podczas jednej wizyty w sklepie kupują mniej wolumenowo. Jest to dość zaskakujący trend, który umacnia się od kilku miesięcy. Wcześniej, zwłaszcza w okresie pandemii, kategoria kosmetyków ekologicznych odnotowywała regularne wzrosty i wszystko wskazywało na to, że w kolejnych latach będzie coraz silniejsza. Tymczasem sytuacja gospodarcza skłania Polaków do oszczędności i do wyboru opcji korzystniejszych nie tyle dla środowiska, co dla portfela.

 

Całościowo rynek rośnie

 

Jednocześnie wartość całego rynku kosmetyków stale rośnie. W analizowanym okresie przekroczyła ona 9,2 mld zł, co oznacza wzrost o 8 proc. rdr.

– Mowa tu o kategoriach kosmetycznych: personal care, skin care, make-up, perfumy. Wartość ta nie obejmuje produktów do domu (Home Care). Biorąc pod uwagę kategorie które mierzymy, cały rynek kosmetyków i produktów do pielęgnacji domu szacujemy rocznie na prawie 28 mld zł. Dane te pochodzą z zakupów gospodarstw domowych mierzonych przez CPS GfK – precyzuje Szymon Mordasiewicz, managing director Consumer Panel Services GfK

Według danych firmy przede wszystkim rosną kategorie kosmetyków marek własnych (+ 22 proc.) oraz tych kupionych na promocji (+14 proc.).

To kolejny przykład tego, że konsumenci szukają oszczędności podczas codziennych zakupów. Obecnie triumf wiodą promocje, a także produkty marek własnych, które wyróżniają się dobrą relacją ceny do jakości i tym budują coraz większe zaufanie wśród nabywców. W przypadku marek własnych Polacy wydają najwięcej pieniędzy na kosmetyki do twarzy – dla tej kategorii odnotowaliśmy wzrost o 30 proc. rdr. Wydatki na produkty do higieny osobistej zwiększyły się o 23 proc. Z kolei kosmetyki do makijażu odnotowały minimalny spadek o 1 proc.

 – wymienia Magdalena Pac-Pomarnacka.

Czytaj też: Isana, Alterra, Hebe Cosmetics, Cien, Be Beauty, Bevola - gdzie żele pod prysznic są najtańsze? Przegląd marek sieci handlowych

 

Rossmann nadal jest liderem sprzedaży kosmetyków

 

W ujęciu wartościowym najsilniejszym kanałem zakupów z tego sektora są drogerie, z których pochodzi ponad 5 mld zł z ogólnej wartości rynków kosmetyków.

Graczy na rynku jest wielu, ale jeden z nich szczególnie wyróżnia się na tle konkurencji. Niekwestionowanym liderem wśród drogerii jest sieć Rossmann, która odpowiada za blisko 76 proc. wartości z tego kanału. Na kolejnej pozycji plasuje się Hebe

– podkreśla Magdalena Pac-Pomarnacka.

Drugim najważniejszym kanałem są dyskonty (1,87 mld zł), które w ostatnich latach dynamicznie zyskują na znaczeniu. Największe udziały, utrzymujące się na poziomie 80 proc., ma Biedronka. Podium zamykają supermarkety – tutaj liderem jest Dino, jedyna sieć w tym kanale, która tak intensywnie rośnie.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
22.09.2023 17:10

GfK: Co trzecia osoba sprawdza czy marka jest pro-ekologiczna. Polacy chcą naturalnych, zdrowych i produkowanych w kraju produktów

Polacy twierdzą, że ważne jest dla nich, aby produkt nie zawierał sztucznych składników, pozytywnie wpływał na zdrowie, był przyjazny dla środowiska i wyprodukowany w krajuShutterstock
Co trzecia osoba sprawdza informacje o pro-ekologicznych działaniach marek – wynika z raportu GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”. Co jeszcze deklarują konsumenci, gdy pyta się ich o ekologię, ochronę środowiska, zrównoważony rozwój i istotne dla nich czynniki przy wyborze produktów?

73 proc. polskich konsumentów uważa, że ważne jest, aby marki podejmowały ekologiczne, odpowiedzialne działania. Dotyczy to wszystkich grup konsumentów. W przypadku Boomersów odsetek ten jest jeszcze wyższy i sięga 81 proc.

28 proc. konsumentów deklaruje, że sprawdza informacje o pro-środowiskowych praktykach marek często lub bardzo często. To postawa najczęściej spotykana w generacji Gen X.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Takie dane płyną z najnowszego raportu GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”. Zdaniem jego autorów wartości związane ze środowiskiem są coraz bardziej istotne. Przesunęły się w górę aż o 5 miejsc w rankingu wartości Polaków w porównaniu z 2019 r.

Globalna zmiana klimatu oraz zanieczyszczenie środowiska znalazły się na trzecim miejscu na liście zjawisk, które budzą największe obawy po inflacji i wysokich cenach oraz wojnie w Ukrainie.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Dla firm, które intensywnie zastanawiają się, co jest dziś wartością dla konsumentów i jak podnieść rangę produktów w ich oczach, interesujące i ważne będzie to zestawienie czynników istotnych przy wyborach zakupowych. Na pierwszym miejscu znalazło się stwierdzenie „produkt jest naturalny/bez sztucznych składników” (67 proc.), na drugim: „ma przyjazne składniki, które pozytywnie oddziałują na zdrowie” (54 proc.), na trzecim: „Jest przyjazny dla środowiska” (45 proc.), na czwartym: „jest robiony w moim kraju” (41 proc.). Konsumenci chcą też, by produkty były przyjazne dla zwierząt, składały się z niewielkiej liczby składników oraz nie były nadmiernie opakowane.

image

Raport GfK Consumer Life Poland „Green Gauge. Przyszłość zrównoważonego rozwoju”

FOTO: GfK

Polacy mają dobre intencje jeśli chodzi o ekologię, przyznają też, że mają dostęp do informacji na ten temat, ale nie zawsze te intencje przekładają na działanie. 22 proc. Polaków ogółem stwierdza, że nie są zbyt zajęci, by prowadzić styl życia przyjazny środowisku w takim stopniu, w jakim by chcieli. Najczęściej mówią o tym ludzie z pokolenia Millennials i Zetki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
26. wrzesień 2023 19:05