StoryEditor
Rynek i trendy
26.07.2022 00:00

Niacynamid – nowy, mody składnik kosmetyczny

Na sklepowych półkach coraz częściej możesz spotkać kosmetyki z niacynamidem. Ten składnik zyskuje światową popularność i znalazł się w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych trendów kosmetycznych w internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Warto poznać jego właściwości i dowiedzieć się, na jakie efekty po zastosowaniu kosmetyków z jego zwartością można liczyć.

Niacynamid jest pochodną witaminy B3, która znana jest także jako witamina PP. Właśnie ona bierze udział w budowie ceramidów, które z kolei odpowiadają za prawidłowe działanie warstwy hydrolipidowej skóry. Niacynamid powstaje jako połączenie kwasu nikotynowego i amidu.

Jak działa niacynamid?

Niacynamid w kosmetykach zalecany jest w ramach codziennej pielęgnacji skóry. Jest to składnik  o wszechstronnych właściwościach. Co więcej, jest stosowany powszechnie do produkcji kosmetyków, ponieważ jest bezpieczny. Wykazuje niewielkie ryzyko uczuleniowe i jest doskonale przyswajalny.

Jego działanie wpływa korzystnie na regenerację warstwy ochronnej skóry i może być stosowany do każdego typu cery. Jego właściwości są doceniane zarówno, jeśli uwzględnia się skórę suchą, normalną, wrażliwą, mieszaną czy tłustą. Ponadto, niacynamid jako składnik aktywny świetnie sprawdza się do pielęgnacji skóry dojrzałej i z niedoskonałościami.

Przeczytaj również: Najczęściej śledzone trendy kosmetyczne w ciągu ostatnich 12 miesięcy [RANKING]

Zawarty w kosmetykach niacynamid, pozytywnie wpływa na proces gojenia skóry, do tego wzmacnia naczynia krwionośne, niweluje przebarwienia. Wykazuje działanie rozjaśniające i wpływa na jednolity koloryt skóry. Przy regularnym stosowaniu właściwości niacynamidu wpływają też korzystnie na jej nawilżenie. Działa  również antybakteryjnie, przeciwzapalnie i jest silnym antyoksydantem, a do tego reguluje produkcję sebum.

Jak stosować niacynamid?

Serum z niacynamidem czy inne kosmetyki z tym aktywnym składnikiem mogą być włączone do porannej albo wieczornej pielęgnacji skóry. Niacynamid jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących piersią. Bez obaw można go też stosować latem. Co więcej, wspiera on działanie produktów chroniących przez promieniowaniem UV. Warto jednak podkreślić, że krem z niacynamidem czy serum z tym składnikiem należy stosować przy uwzględnieniu istotnych zasad dotyczących łączenia go z innymi składnikami pielęgnacyjnymi.

Przeciwwskazania w stosowaniu 

Niacynamid jest zazwyczaj dobrze tolerowany, bo jest to składnik hipoalergiczny. Przeciwwskazaniem do jego stosowania może być indywidualna nietolerancja oraz łączenie go z innymi kosmetykami, które wywołują niepożądane działanie albo osłabiają efekty kuracji.

Artykuł powstał na postawie wiedzy ekspertów z sieci sklepów kosmetycznych Kontigo.
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
16.04.2024 15:28
Open Research: Polacy coraz aktywniej szukają promocji. Skłania ich do tego także wojna cenowa, którą prowadzą sieci handlowe
Akcja promocyjna w Biedronce fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Już blisko 60 proc. Polaków kupuje najtańsze marki lub szuka promocyjnych ofert – wynika z raportu „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanego przez Open Research.

Polacy nie są lojalni wobec marek, chętnie przechodzą pomiędzy nimi, a cena produktów ma bardzo duże znaczenie. Znajduje to potwierdzenie w raporcie „Nastroje konsumenckie Polaków 2024” przygotowanym przez firmę badawczą Open Research.

Z opublikowanych danych wynika, że aż 42 proc. konsumentów aktywnie szuka promocji, okazji cenowych. 19 proc. wybiera najtańsze marki.

5 proc. badanych zadeklarowało, że są lojalni wobec wybranej marki. Blisko 30 proc. porusza się pomiędzy kilkoma markami, a 6 proc. zmienia marki w zależności od ofert.

image
Raport "Nastroje konsumenckie Polaków 2024", Open Research
Open Research

Więcej kobiet (46 proc.) niż mężczyzn (39 proc.) poluje na promocje. Najbardziej wyczulone na nie są osoby w wieku 45-54 lata (48 proc.) oraz 55 lat i więcej (44 proc.).

Promocje mają większe znaczenie dla osób posiadających dzieci (44 proc.) niż bezdzietnych (40 proc.). Ale nie oznacza to, że rodziny z dziećmi kupują najtańsze produkty. Jest odwrotnie. 23 proc. osób bezdzietnych wybiera tylko najtańsze marki i 16 proc. osób posiadających dzieci.  

Okazje cenowe i promocje są istotne dla konsumentów niezależnie od miejsca ich zamieszkania. Największe znaczenie mają jednak dla mieszkańców średnich (48 proc.) i małych (44 proc.) miast oraz wsi (43 proc.).

image
Carrefour, promocje na dziale kosmetyczno-higienicznym
wiadomoscikosmetyczne.pl

Możliwe, że zwrot w kierunku tanich produktów i promocji cenowych będzie jeszcze większy, ponieważ aż 48 proc. respondentów spodziewa się pogorszenia sytuacji ekonomicznej w kraju. 24 proc. myśli, że w tym obszarze będzie stabilnie, bez zmian. Natomiast 28 proc. sądzi, że sytuacja ekonomiczna poprawi się.

Na postawy konsumentów ma wpływ także polityka samych sieci handlowych prowadzących wojnę cenową.

Raport Open Research został przeprowadzony w dn. 2-3 kwietnia 2024 r. na próbie 1088 respondentów, metodą CAWI (online).

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.04.2024 12:50
Technavio: rynek napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 41 proc. dzięki Europie
Nutrikosmetyki w formie napojów i szotów stają się coraz popularniejsze.Wiadomości Kosmetyczne
Jak donosi Technavio, szacuje się, że wielkość światowego rynku napojów nutrikosmetycznych wzrośnie o 353,3 mln dolarów w latach 2023–2027. Szacuje się, że w okresie prognozy rynek będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 6,53 proc. Największy udział w rynku światowym w 2022 r. miała Europa, a szacuje się, że rynek w regionie odnotuje stopniowy wzrost o 41 proc.

Rynek napojów nutrikosmetycznych przeżywa znaczny rozwój, ponieważ coraz więcej osób stara się zachować ogólny dobry stan zdrowia, wygląd i witalność poprzez żywność i napoje. Wraz ze spadkiem produkcji kolagenu po 20. roku życia, napoje kosmetyczne stają się coraz bardziej popularne wśród najwyższej grupy wiekowej w Unii Europejskiej, gdzie ponad 40% populacji mieści się w wieku od 25 do 54 lat. Rynek napojów nutrikosmetycznych odnotowuje znaczny wzrost, szczególnie wśród milenialsów i pokolenia Z, dla których priorytetem jest zdrowa żywność i napoje ze względu na ogólny stan zdrowia i wygląd. Kluczowym czynnikiem tego trendu są nutrikosmetyki, kategoria obejmująca napoje i suplementy na bazie kolagenu. Peptydy i tripeptydy kolagenowe, dwa popularne składniki tych produktów, pomagają promować zdrową skórę poprzez zwiększenie produkcji kolagenu i poprawę elastyczności.

Czytaj także: Network Magazyn: oto 5 najbardziej dochodowych suplementów diety w segmencie MLM

Co to są napoje nutrikosmetyczne?

Są to napoje odżywcze, które przeciwdziałają starzeniu się, rozjaśniają skórę i zmniejszają widoczność trądziku, blizn i przebarwień. Napoje te pomagają w detoksykacji skóry, ponieważ są wykonane z ekstraktów roślinnych z warzyw i owoców i są wzbogacone ważnymi aminokwasami, witaminami, minerałami i przeciwutleniaczami. Ponadto zwiększony popyt na napoje kosmetyczne wynika ze znacznej zmiany stylu życia konsumentów na całym świecie. Na całym świecie wymagania i oczekiwania starzejących się klientów ewoluują, czego dowodem jest wzrost zapotrzebowania na specjalistyczne rozwiązania poprawiające i upiększające wygląd zewnętrzny. Mogą również pomóc w ujędrnieniu skóry i utrzymaniu zdrowych paznokci i włosów.

Rozwiązania żywieniowo-kosmetyczne, które zawierają także witaminy i minerały, cieszą się dużą popularnością wśród osób dbających o urodę, chcących zachować młodość skóry na dłużej. Cyfryzacja branży, w tym platform handlu elektronicznego i angażowania klientów online, sprawiła, że produkty te stały się bardziej dostępne i wygodne dla konsumentów. Najlepszym sposobem na włączenie tych napojów do codziennej rutyny jest dodanie ich do swojej diety jako beauty shotów lub spożywanie ich w ramach zbilansowanej diety.

Czytaj także: Globalny rynek nutrikosmetyków urośnie o 3 miliardy dolarów w ciągu następnej dekady

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. kwiecień 2024 01:23