StoryEditor
Rynek i trendy
12.07.2023 00:00

Perfumy w formie stałej rosną jako kategoria

Wraz z rosnącym zainteresowaniem konsumentów produktami o dłuższej trwałości i intensywności zapachu, perfumy w formie stałej zyskują coraz większą popularność. / materiały prasowe Lush
Według Research and Markets przewiduje się, że rynek perfum stałych w USA będzie rósł w imponującym tempie do 2028 roku. Raport mówi, że czynniki napędzające wzrost obejmują korzyści płynące z trwałych formatów zapachów — brak rozlań, opakowania przyjazne w podróży i nowe systemy dostarczania estrów zapachowych.

Rynek perfum w formie stałej przeżywa obecnie dynamiczny wzrost i ekspertów nie dziwi prognoza, że będzie się rozwijać w kolejnych latach. Perfumy w formie stałej, znane również jako perfumy woskowe, balsamy zapachowe lub perfumy w kremie, zyskują coraz większą popularność wśród konsumentów na całym świecie.

Przewiduje się, że światowy rynek perfum w postaci stałej będzie rósł w tempie CAGR wynoszącym 5,5 proc. w latach 2022-2030. Wzrost na rynku można przypisać rosnącemu popytowi na pojedyncze i mieszane zapachy oraz coraz częstszemu stosowaniu perfum w postaci stałej w produktach dla mężczyzn i kobiet. Przewiduje się, że w okresie prognozy Ameryka Północna będzie liderem światowego rynku stałych perfum, a następnie Europa i region Azji i Pacyfiku. Ameryka Łacińska będzie według prognoz najszybciej rozwijającym się regionem w okresie objętym prognozą.
 

Jednym z głównych czynników napędzających ten wzrost jest rosnące zainteresowanie konsumentów produktami o dłuższej trwałości i intensywności zapachu. Perfumy w formie stałej charakteryzują się bardziej koncentrowaną i trwałą formułą, która utrzymuje się na skórze przez dłuższy czas w porównaniu do tradycyjnych perfum w sprayu. To sprawia, że są one szczególnie atrakcyjne dla osób poszukujących trwałego i wyrazistego zapachu, który będzie towarzyszył im przez cały dzień.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu rynku perfum w formie stałej jest ich wyjątkowy sposób aplikacji. W przeciwieństwie do tradycyjnych perfum w sprayu, które są nanoszone na skórę w postaci aerozolu, perfumy w formie stałej są aplikowane bezpośrednio za pomocą palców lub aplikatorów. Ta intymna metoda aplikacji dodaje doświadczeniu związanemu z używaniem perfum pewną mistyczną i osobistą nutę, co przyciąga konsumentów.

Konsumentom również towarzyszy przyjemność korzystania z eleganckich i starannie zaprojektowanych opakowań perfum w formie stałej. Pojemniki wykonane z wysokiej jakości materiałów, często ozdobione szczegółami i ozdobami, wprowadzają do codziennego rytuału aplikacji perfum nutę luksusu i estetyki. To stanowi dodatkowy czynnik przyciągający konsumentów, którzy szukają nie tylko doskonałego zapachu, ale także piękna i stylu.

Również rozwój technologii i innowacji w produkcji perfum w formie stałej przyczynia się do wzrostu tego segmentu rynku. Producentom zależy na tworzeniu produktów o wyjątkowych i unikalnych zapachach, które są trwałe i skuteczne. Opracowywanie nowych formuł i metod ekstrakcji zapachu pozwala na tworzenie perfum w formie stałej, które spełniają oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.

Dodatkowo, wzrost popularności perfum w formie stałej może być także wynikiem rosnącej świadomości ekologicznej konsumentów. Perfumy w formie stałej często są pakowane w trwałe i przyjazne dla środowiska materiały, takie jak szkło, metal czy tworzywa sztuczne, które można wielokrotnie wykorzystać lub łatwo zutylizować. Konsumentom zależy na wyborze produktów, które nie tylko są skuteczne i estetyczne, ale także zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju.

Aktualnie perfumy w formie stałej oferują takie marki jak Lush, Bougie & Senteur, Jean Niel, Diptyque, Fury Bros., Aroamas, L'Occitane i Sweet Anthem Perfumes.

Czytaj także: Perfumy Elona Muska Burnt Hair w końcu wysyłane do klientów i klientek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
21.06.2024 11:18
EUIPO: połowa Polaków i Polek ma problem z odróżnieniem podrobionego produktu od oryginału
Sprzedaż podrobionych produktów stała się powszechnym zjawiskiem w sieci, powodując poważne konsekwencje zarówno dla konsumentów, jak i dla całego rynku.Wiadomości Kosmetyczne
Sprzedaż podróbek w Polsce i na świecie nieustannie wzrasta, stanowiąc poważne zagrożenie zarówno dla konsumentów, jak i dla gospodarek narodowych. Dane z EUIPO alarmują, że znacząca część konsumentów świadomie decyduje się na zakup nieautentycznych produktów, co prowadzi do strat finansowych szacowanych na miliardy euro rocznie.

Z badań przeprowadzonych przez Urząd UE ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) wynika, że problem podróbek jest szczególnie odczuwalny wśród polskich konsumentów, z których aż 14 proc. przyznaje się do celowego zakupu podróbki. Problem ten nie dotyczy tylko Polski – podobne tendencje obserwuje się w całej Europie. Co więcej, około 50 proc. konsumentów w naszym kraju przyznaje, że miało trudności z odróżnieniem oryginału od fałszywki podczas zakupów online. Skala tego zjawiska jest alarmująca, biorąc pod uwagę, że wartość rynku podróbek w kategoriach takich jak odzież, kosmetyki i zabawki w Europie osiąga rocznie około 16 miliardów euro strat. To nie tylko strata dla oryginalnych producentów, ale również dla budżetów państwowych, które tracą potencjalne dochody z podatków.

Technologie antypirackie, jak te stosowane przez Amazon, stają się kluczowym elementem w walce z nielegalnym rynkiem podróbek. W ubiegłym roku dzięki zastosowanym rozwiązaniom udało się zablokować globalnie sprzedaż aż 7 milionów nieautentycznych produktów. Jest to krok w dobrym kierunku, ale wyzwania pozostają ogromne, zwłaszcza że świadomość konsumentów wciąż pozostaje niska. Znaczący odsetek, aż 50 proc. młodych konsumentów (w wieku 15–24 lat), uważa zakup podróbek za akceptowalny, jeśli cena oryginalnego produktu wydaje się zbyt wysoka. Organizacje konsumenckie, takie jak Fundacja Forum Konsumentów czy Stowarzyszenie Ochrony Konsumentów Aquila, apelują o ostrożność, podkreślając, że nieuczciwe praktyki rynkowe mogą prowadzić do zakupu produktów nie tylko gorszej jakości, ale również niebezpiecznych dla zdrowia.

Jako społeczeństwo mamy niestety duże przyzwolenie na zakup towarów podrobionych. Połowa z nas uważa, że jest to rodzaj sprytnych zakupów, jeśli możemy nabyć towar bardzo zbliżony do oryginału, ale po niższej cenie. Pomijam tutaj fakt, że wtedy raczej nie bierzemy pod uwagę jakości produktu, materiałów, z jakich jest wykonany, i pozostałych elementów różniących go od towaru oryginalnego. Około 60 proc. z nas twierdzi, że przecież robią to wszyscy, więc to pewnie nic złego 

- powiedziała agencji Newseria Biznes Agnieszka Plencler, prezeska zarządu Fundacji Forum Konsumentów.

Jednak pomimo działań rynkowych i edukacyjnych, duże przyzwolenie społeczne na zakupy podróbek nadal istnieje. Wg badania EUIPO, jedna trzecia Europejczyków uznaje kupowanie podróbek za dopuszczalne, jeśli cena oryginału jest wysoka, co podkreśla złożoność tego problemu. Zjawisko to jest szczególnie rozpowszechnione wśród młodszej generacji, gdzie aż 60 proc. twierdzi, że „wszyscy tak robią”, co wskazuje na znaczne wyzwanie w zmianie percepcji i postaw konsumenckich. W kontekście tych danych, kluczowe staje się nie tylko zwalczanie podróbek na poziomie sprzedaży, ale także intensyfikacja działań edukacyjnych skierowanych do konsumentów, aby podnieść ich świadomość o konsekwencjach zakupu nieoryginalnych produktów.

Czytaj także: Dropshipperzy podrabianych kosmetyków na Amazonie obchodzą obostrzenia za pomocą... losowych ciągów liter

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
21.06.2024 10:21
Unilever: Rośnie wartość rynku dezodorantów i liczba wariantów w domach konsumentów
Przeciętny Amerykanin ma obecnie dwa różne dezodoranty, a jeszcze siedem lat temu było to średnio 1,5. Podobna tendencja też jest dostrzegalna na innych rynkach, także w PolsceShutterstock
Rynek dezodorantów prężnie się rozwija. To efekt rosnącej świadomości w zakresie higieny osobistej oraz poszukiwania produktów dostosowanych do różnych sytuacji. Stąd stosowanie więcej niż jednego dezodorantu w jednym czasie – w zależności od potrzeb czy aktywności w danym momencie. Te tendencje będą się rozwijać, co w efekcie spowoduje, że w ciągu najbliższych 3 lat rynek globalnie będzie rósł o ponad 7 proc.

Jak wynika z GFK Consumer Panel Services, w 2023 r. Polacy wydali więcej na kosmetyki niż rok wcześniej (409,25 PLN), a w poszczególnych kategoriach kosmetycznych po prostu kupowali więcej. Tak było w przypadku higieny osobistej, w tym dezodorantów i antyperspirantów. Ta tendencja pokrywa się z globalnym trendem. Jak wynika z danych Unilever, w ciągu ostatnich pięciu lat liczba użytkowników antyperspirantów w USA wzrosła dwucyfrowo.

Co więcej, według firmy badawczej Technavio „Globalny rynek dezodorantów 2023-2027” do 2027 r. wartość tego rynku będzie co roku wzrastała o ponad 7 proc. W ciągu najbliższych 3 lat globalnie urośnie on do 13,19 mld dol. Dla porównania, w 2017 r. był wart 25,92 mld dol.

Z badań Unilevera – przeprowadzonych w 2022 r. w 14 krajach – wynika też, że konsumenci coraz chętniej korzystają z dezodorantów w różnych wariantach. Przeciętny Amerykanin ma obecnie dwa różne dezodoranty, a jeszcze siedem lat temu było to średnio 1,5. Podobna tendencja też jest dostrzegalna na innych rynkach, także w Polsce.

Decyzja o zakupie więcej niż jednego dezodorantu i korzystanie w tym samym czasie z różnych formatów tych kosmetyków podyktowana jest rosnąca świadomością w zakresie dbania o siebie. Różne dezodoranty stosowane są w różnych sytuacjach i odpowiadają na konkretne potrzeby.

Tomasz Suffner, personal care business Unit Lead Poland, Baltics & Ukraine mówi:

Oczekiwania konsumentów wobec produktów i marek wciąż ewoluują. Codzienne wyzwania, takie jak stres, aktywność fizyczna, a nawet duże wahania temperatur, są   motorem   napędowym   coraz   bardziej   zaawansowanych   technologii.  

Dodaje, że nad   innowacyjnymi   rozwiązaniami,   które   pozwalają wprowadzać antyperspiranty na coraz wyższy poziom skuteczności, w Globalnym Centrum Badawczym Unilever w Wielkiej Brytanii pracuje ponad 100 naukowców. Natomiast Personal Care, część biznesu odpowiadająca za środki higieny osobistej, jest jedną z największych kategorii biznesowych Unilever. W ubiegłym roku osiągnęła prawie 5 proc. wzrost, głównie dzięki dwucyfrowemu wzrostowi sprzedaży dezodorantów w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Antyperspiranty w sztyftach Unilever produkuje w fabryce w Bydgoszczy, a w kulce i aerozolu w zakłądzie w Północnej Anglii.   

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
22. czerwiec 2024 07:44