StoryEditor
Rynek i trendy
04.03.2025 15:40

PMR Market Experts: Gen Z i Millennialsi kształtują rynek kosmetyczny — a co ze ‘starszakami‘?

Wartość polskiego rynku kosmetycznego w 2024 roku przekroczyła 35 miliardów złotych, odnotowując wzrost o ponad 6 proc. rok do roku. Za tę dynamikę w dużej mierze odpowiadają przedstawiciele pokolenia Z oraz Millennialsi, którzy preferują wieloetapową pielęgnację oraz innowacyjne kosmetyki. Starsze pokolenia natomiast pozostają wierne sprawdzonym markom i klasycznym formułom. Różnice te wpływają na rozwój branży, a eksperci prognozują, że rynek będzie nadal rosnąć, napędzany wzrostem wynagrodzeń i siły nabywczej konsumentów.

W 2024 roku wartość rynku kosmetycznego w Polsce osiągnęła rekordowe 35 miliardów złotych, notując wzrost o ponad 6 proc. w porównaniu do roku poprzedniego. Według ekspertów PMR Market Experts główną siłą napędową tego wzrostu są młodsze pokolenia – Generacja Z oraz Millennialsi. Ich zainteresowanie wieloetapową pielęgnacją oraz innowacyjnymi formułami kosmetyków sprawia, że rynek nieustannie się rozwija. Wzrost popularności nowych trendów beauty, a także rosnąca świadomość konsumentów w zakresie pielęgnacji skóry, przyczyniają się do rosnącego popytu na zaawansowane produkty, takie jak serum, maski czy kremy z filtrem SPF.

image
PMR Market Experts

Dane z raportu „Handel detaliczny artykułami kosmetycznymi 2025. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2025-2030” pokazują, że przeciętny Polak ma w swojej łazience od 3 do 10 kosmetyków do pielęgnacji twarzy i ciała. Kobiety przodują w kolekcjonowaniu produktów – aż 17 proc. z nich posiada więcej niż 15 kosmetyków, podczas gdy wśród mężczyzn ten odsetek wynosi jedynie 4 proc.. Największe zapasy gromadzą Millennialsi, którzy szczególnie cenią świadomą pielęgnację oraz wysokiej jakości składy. Ponadto, 76 proc. przedstawicieli Gen Z regularnie używa produktów do oczyszczania twarzy, a zakupy kosmetyczne coraz częściej przenoszą się do kanałów online, gdzie młodzi konsumenci szukają dopasowanych do siebie formuł.

Z kolei starsze pokolenia, czyli osoby z grupy Baby Boomers i Silent Generation, pozostają wierne tradycyjnym produktom i markom. Kremy do twarzy nadal dominują w ich codziennej pielęgnacji – używa ich aż 93 proc. przedstawicieli tych grup wiekowych. W przeciwieństwie do młodszych konsumentów rzadziej eksperymentują z nowościami i trendami kosmetycznymi. Dla nich ważna jest lojalność wobec sprawdzonych marek oraz możliwość zakupów w sklepach stacjonarnych, głównie w drogeriach i aptekach. Różnice pokoleniowe wyraźnie kształtują strukturę rynku, wpływając na preferencje produktowe oraz kanały sprzedaży.

image
PMR Market Experts

Eksperci przewidują, że rynek kosmetyczny w Polsce w kolejnych latach nadal będzie się rozwijał, choć dynamika wzrostu może ulec zmianie w zależności od trendów konsumenckich i sytuacji gospodarczej. Innowacje technologiczne, personalizacja produktów oraz dalszy rozwój e-commerce pozostaną kluczowymi czynnikami napędzającymi branżę. Młodsze generacje będą nadal poszukiwać nowości i zaawansowanych składów, podczas gdy starsi konsumenci pozostaną wierni klasycznym rozwiązaniom. Jedno jest pewne – polski rynek kosmetyczny pozostaje jednym z najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
18.03.2025 14:37
Oclean: Kobiety bardziej konsekwentne niż mężczyźni w kwestiach higieny jamy ustnej
Pixelshot

Badanie przeprowadzone przez niezależną grupę badawczą IQS na zlecenie marki Oclean ujawniło znaczące różnice w nawykach higieny jamy ustnej między kobietami a mężczyznami w Polsce. Wyniki wskazują, że kobiety wykazują większą konsekwencję w dbaniu o zdrowie jamy ustnej, częściej odwiedzają dentystę i bardziej zwracają uwagę na estetyczne aspekty higieny. Mężczyźni natomiast preferują produkty i rutyny, które są dla nich wygodne i efektywne.

Z raportu wynika, że kobiety częściej odwiedzają dentystę – 73 proc. badanych deklaruje regularne wizyty kontrolne, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi jedynie 51 proc.. Ponadto 85 proc. kobiet przykłada wagę do świeżego oddechu w porównaniu do 76 proc. mężczyzn. Wizualne efekty dbania o higienę jamy ustnej są istotne dla 84 proc. kobiet, natomiast wśród mężczyzn ten wskaźnik wynosi 62 proc.. Preferencje zakupowe również się różnią – kobiety wybierają produkty, które łączą skuteczność z delikatnością, natomiast mężczyźni zwracają uwagę na trwałość oraz nowoczesne technologie.

Różnice są widoczne także w codziennych nawykach. Wieczorne mycie zębów pomijane jest okazjonalnie przez 33 proc. kobiet, ale już 45 proc. mężczyzn przyznaje, że zdarza im się o nim zapomnieć. Poranne mycie zębów bywa pomijane przez 22 proc. kobiet i aż 37 proc. mężczyzn. Co więcej, kobiety częściej wymieniają szczoteczki lub główki w szczoteczkach elektrycznych – robi to 65 proc. respondentek co trzy miesiące, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi jedynie 44 proc..

Dane te wpisują się w szersze trendy w branży pielęgnacji osobistej, gdzie kobiety częściej wdrażają rutyny prewencyjne, a mężczyźni wybierają rozwiązania maksymalnie wygodne. Oclean podkreśla, że te różnice mogą mieć znaczenie dla strategii marketingowych i rozwoju produktów, dostosowanych do odmiennych preferencji obu grup.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Ciało
14.03.2025 12:15
“Album Piękna” – wspólna inicjatywa Dove i Rossmanna, wspierająca naturalne piękno
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie / fot. Marzena Szulc
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie / fot. Marzena Szulc
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie / fot. Marzena Szulc
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie / fot. Marzena Szulc
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Album Piękna - inicjatywa Dove i Rossmann, wystawa w Warszawie
Gallery

Marka Dove oraz sieć Rossmann połączyły siły, tworząc wyjątkowe kompendium naturalnego, prawdziwego piękna – Album Piękna. W ramach tej inicjatywy powstała wyjątkowa, poruszająca kolekcja zdjęć, wykonanych przez Zuzę Krajewską. Fotografie zostały wzbogacone historiami kobiet, opisanymi przez Justynę Kopińską.

Bohaterkami zdjęć (i historii) są “zwykłe kobiety” – takie jak nasze koleżanki, siostry, ciocie czy babcie. Unikatowy zbiór został zamknięty w albumie, łącząc misje obu marek – chęć towarzyszenia kobietom na co dzień w ich drodze do czułości i docenienia samych siebie.

Kobieta taka jak Ty

Album Piękna to wyjątkowy, artystyczny projekt Dove i Rossmann, którego celem jest promowanie prawdziwego piękna oraz wsparcie kobiet w pokochaniu siebie, skupieniu się na relacji ze sobą i swoim ciałem. Dlatego do akcji zaproszono wszystkie kobiety, niezależnie od tego w jakim są wieku, jaki rozmiar ubrań noszą, jaki mają rodzaj włosów czy kolor skóry. 

W ten sposób powstała unikalna kolekcja zawierająca portrety zwykłych-niezwykłych kobiet uchwyconych na zdjęciach znanej fotografki Zuzy Krajewskiej oraz w wywiadach licznie nagradzanej dziennikarki i reportażystki, Justyny Kopińskiej

Laureatki zostały wybrane spośród tysięcy zgłoszeń, dokonanych za pośrednictwem aplikacji Rossmann.pl. Album Piękna, wpisujący się w misję Dove i Rossmanna, to projekt inaugurujący współpracę obu marek w trosce o prawdziwe piękno.

Galeria prawdziwego piękna

W wyniku realizacji projektu powstała wyjątkowa, wirtualna galeria dostępna na stronie www.albumpiekna.pl

Wernisaż z udziałem autorek albumu i kilku jego bohaterek miał miejsce w Warszawie 12 marca. Plenerową wystawę Albumu Piękna będzie można oglądać też jeszcze do końca marca w łódzkiej Manufakturze.

Czytaj też: Sara James twarzą najnowszej kampanii Rossmanna o samoakceptacji

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. marzec 2025 15:42