StoryEditor
Rynek i trendy
17.01.2022 00:00

Przed świętami sprzedaż kosmetyków wzrosła o blisko 50 proc.

Sprzedaż kosmetyków prestiżowych w Wielkiej Brytanii wzrosła o 46 proc. w 51. tygodniu kończącym się 25 grudnia 2021 r. w porównaniu z tym samym tygodniem roku 2020 r. – wynika z danych Grupy NPD. Sprzedaż kosmetyków premium w analizowanym przedziale czasowym wzrosła o 20 proc. w porównaniu do danych sprzed pandemicznego roku 2019.

W ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem konsumenci powrócili na ulice handlowe i robili zakupy online, wydając 161,6 mln GBP w 51. tygodniu 2021 r., co stanowi wzrost o 26,5 mln GBP w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Sprzedaż wzrosła o 6 proc., a średnia cena sprzedaży wzrosła o 13 proc. w porównaniu do tego samego tygodnia w 2019 r.

Popyt konsumentów w ostatniej chwili na prestiżowe produkty kosmetyczne wzrósł zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w kanałach e-commerce. Handel elektroniczny odpowiadał za 56 proc. zysków z rynku, a sprzedaż wzrosła o 84 proc. w porównaniu z 2019 r.

W okresie Bożego Narodzenia sprzedaż kosmetyków, a przede wszystkim perfum napędziła wzrost całej kategorii. Sprzedaż perfum w 51. tygodniu wzrosła odpowiednio o 53 proc. i 31 proc. w porównaniu do tego samego tygodnia w 2020 i 2019 roku.

Sprzedaż perfum dla mężczyzn wzrosła o 36 proc., a perfum dla kobiet o 28 proc. w 51. tygodniu 2021 r. w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. Sprzedaż produktów do pielęgnacji skóry, makijażu i włosów również odnotowała dwucyfrowy wzrost w 51. tygodniu w porównaniu z tym samym tygodniem w 2020 r. .

Podsegmenty, które odnotowały najwyższy procentowy wzrost w 51. tygodniu w porównaniu do tego samego tygodnia w 2020 r. to: płyny do kąpieli (+706 proc.), perfumy (+145 proc.), maski do włosów (+131 proc.) i świece (+108 proc.).

Po powolnym starcie w grudniu z powodu niepewności co do nowych ograniczeń i wariantu Omicron, w ostatnim tygodniu przed Bożym Narodzeniem konsumenci ruszyli na zakupy kosmetyczne. Imponujące wyniki odnotowane w 51. tygodniu 2021 r., w porównaniu zarówno z 2020 r., jak i 2019 r., pokazują znaczenie kosmetyków premium w czasie dokonywania zakupu prezentów świątecznych. Zapachy nadal prowadzą do ożywienia sprzedaży i są jednym z najbardziej pożądanych prezentów pod choinką. Te pozytywne wyniki są bardzo dobrą wiadomością zarówno dla detalistów, jak i samych marek – wyjaśnia Emma Fishwick, account manager, NPD UK Beauty.  

Przeczytaj również: Które perfumy są najpopularniejsze na Instagramie?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.10.2024 10:05
UCE Research: Codzienne zakupy droższe o 4,9 proc. – analiza wzrostu cen we wrześniu. Co z cenami kosmetyków?
Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu do ub. roku i ub. miesiąca.Shutterstock

We wrześniu 2023 roku ceny codziennych zakupów wzrosły o 4,9 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, wynika z raportu UCE Research i Uniwersytetu WSB Merito. To wyższy wynik niż w sierpniu, gdy odnotowano wzrost na poziomie 4,3 proc. Analiza obejmująca prawie 79 tys. cen ze sklepów w całej Polsce pokazuje, że podwyżki dotknęły 15 z 17 monitorowanych kategorii produktowych, w tym chemię gospodarczą i artykuły dla dzieci.

Wzrost cen codziennych zakupów we wrześniu 2023 roku wyniósł 4,9 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej, jak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito. Analiza objęła prawie 79 tys. cen z ponad 37 tys. sklepów, co pozwala na dokładne zbadanie zmian cenowych na rynku detalicznym. W porównaniu z sierpniem, kiedy wzrost cen wynosił 4,3 proc. rok do roku, obecny wynik wskazuje na kontynuację trendu wzrostowego.

Dr Rafał Koczkodaj z Uniwersytetu WSB Merito zauważa, że mimo wzrostu cen rok do roku, w stosunku do sierpnia 2023 roku ceny spadły o 0,4 proc. Zjawisko to tłumaczy głównie efektem bazy, czyli wpływem niskiej wartości cen z poprzedniego roku na obecne wyniki. Spośród 17 monitorowanych kategorii produktowych, aż 15 odnotowało wzrost cen w ujęciu rocznym, a jedynie dwie potaniały. Co istotne, w 13 z tych kategorii wzrosty były jednocyfrowe, co wskazuje na stabilność cen w większości segmentów rynku.

Wśród kategorii, które podrożały najbardziej, znalazła się chemia gospodarcza ze wzrostem o 4,9 proc. rok do roku. Produkty te, będące artykułami pierwszej potrzeby, cechują się stałym popytem, co sprawia, że ich ceny są szczególnie wrażliwe na wzrost kosztów energii i minimalnego wynagrodzenia. Artykuły dla dzieci (w tym kosmetyki i produkty higieniczne) oraz środki higieny osobistej podrożały odpowiednio o 2,8 proc. i 2,3 proc. Dr Koczkodaj przewiduje, że ceny wielu kategorii będą rosnąć do końca roku, co wynika z niskiej bazy cenowej z analogicznego okresu roku ubiegłego.

Czytaj także: UCE Research: Poparcie dla przywrócenia handlu we wszystkie niedziele rośnie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
08.10.2024 16:37
Gen Z zmienia perfumiarstwo — a konkretnie opakowania zapachów i metody ich aplikacji
Perfumy zmieniają opakowania i formę — a to wszystko dzięki ”zetkom”.Domeckol via Pixabay

Rosnące zainteresowanie perfumami wśród pokolenia Z przynosi znaczące zmiany w projektowaniu ich opakowań. Nowe preferencje młodszych konsumentów kształtują innowacje na rynku zapachów, co znajduje odzwierciedlenie w nowoczesnych rozwiązaniach prezentowanych przez firmy kosmetyczne.

Podczas tegorocznych targów Luxe Pack w Monako zaprezentowano wiele innowacji związanych z projektowaniem opakowań perfum, które są odpowiedzią na zmieniające się preferencje pokolenia Z. Na przykład firma Superga Beauty, specjalizująca się w usługach beauty, wprowadziła na rynek nową kolekcję “Layering Perfume”, która bazuje na analizie tego, jak młodzi konsumenci używają perfum. Według danych firmy, sprzedaż perfum wzrosła o 21 proc. w 2021 roku i o 15 proc. w 2022 roku, co pokazuje rosnące zainteresowanie tym segmentem rynku.

Pokolenie Z postrzega perfumy nie tylko jako element zapachu, ale także jako ważny aspekt dobrego samopoczucia, pewności siebie i wyrażania swojej osobowości. Z tego powodu coraz częściej sięga po innowacyjne metody aplikacji, różniące się od tradycyjnych rozpylaczy. Popularność zyskują nowe formy aplikacji, takie jak perfumy w kremie czy wosku, roll-ony, ołówki zapachowe, sztyfty czy piankowe aplikatory, które pozwalają na łatwiejsze i bardziej precyzyjne użycie.

Kolejnym istotnym trendem wśród młodych konsumentów jest sztuka “layeringu”. Layering perfum to technika polegająca na nakładaniu na siebie różnych warstw zapachów w celu stworzenia indywidualnej, unikalnej kompozycji. Dzięki tej metodzie użytkownik może dowolnie mieszać i dopasowywać różne nuty zapachowe, aby uzyskać efekt idealnie odpowiadający jego nastrojowi, okazji czy porze dnia. Layering pozwala na kreatywne podejście do używania perfum, umożliwiając personalizację zapachu, który ewoluuje w ciągu dnia. Ta technika zdobywa popularność szczególnie wśród młodszych pokoleń, takich jak pokolenie Z, które ceni sobie możliwość wyrażania swojej osobowości i stylu poprzez oryginalne kompozycje zapachowe.

Czytaj także: Financial Times: Złoty wiek perfum? Zapachy mogą zdetronizować szminkę jako wyznacznik kondycji rynku.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
10. październik 2024 15:42