StoryEditor
Rynek i trendy
06.09.2023 10:09

Rynek salonów paznokci może liczyć na dalsze wzrosty

Przedłużenie paznokci żelem UV to jedna z usług, która będze cieszyła sie znaczącym zainteresowaniem w okresie objętym prognozą / Pixa
Globalny rynek salonów paznokci będzie rósł o ponad 8 proc. w latach 2023–2031. Czynniki, które to zapewnią to m.in. coraz silniejszy trend dbałości o wygląd, wpływ mediów społecznościowych oraz rosnąca różnorodność produktów do pielęgnacji paznokci jest czynnikiem napędzającym rozwój rynku – wynika z raportu Research and Markets.

Salony beauty specjalizujące się w stylizacji paznokci powstają jak grzyby jak po deszczu i nie narzekają na brak klientów, którzy chętnie wydają coraz większe kwoty na urodę i wellness. Do usług pielęgnacji i zdobienia paznokci przekonują ich innowacyjne produkty i techniki, podążające za nowymi trendami. To znów sprawia, ze rynek salonów paznokci staje się coraz bardziej konkurencyjny, z dużą liczbą salonów działających często blisko siebie.

Ten konkurencyjny krajobraz sprawia, że salony starają się oferować unikalne usługi i zapewnić wyjątkowe doświadczenia.  

Coraz większy nacisk na higienę osobistą

Rynek salonów paznokci czerpie korzyści ze zmiany społecznej, która przebiega zgodnie z trendem dbania o siebie. W raporcie Research and Markets czytamy, że w ostatnich latach konsumenci stali się jeszcze bardziej świadomi tego, jak wygląd wpływa na ich samopoczucie. Doprowadziło to do większego zapotrzebowania na usługi kosmetyczne i wellness, w tym pielęgnację paznokci. Wizyta w salonie manicure stała się istotną częścią rutyny pielęgnacyjnej. 

Wpływ mediów społecznościowych i influencerów

Popyt na usługi salonów paznokci zwiększył tez rozwój platform mediów społecznościowych, takich jak Instagram i Pinterest. Użytkownicy często dzielą się tam swoimi stylizacjami, prezentując najnowsze trendy i zachęcając innych do pójścia w ich ślady. 

W kształtowaniu preferencji konsumentów i trendów na rynku salonów paznokci swój udział mają też influencerzy, którzy regularnie dzielą się swoimi sposobami pielęgnacji paznokci, przedstawiając w swoich postach i relacjach konkretne marki i salony. Generuje to zainteresowanie wśród obserwujących i mocno wpływa na zwiększony ruch w salonach paznokci. 

Dostępność szerokiej gamy produktów do pielęgnacji i stylizacji paznokci

Dostępność różnorodnej gamy produktów do pielęgnacji paznokci przyczyniła się do rozwoju rynku salonów stylizacji paznokci. Salony stylizacji paznokci oferują nie tylko tradycyjny manicure i pedicure, ale także różnorodne zabiegi stylizujące, takie jak paznokcie żelowe i akrylowe, przedłużanie i misterne zdobienia. Wprowadzenie nowych produktów i technik poszerzyło wachlarz możliwości dostępnych dla klientów, podnosząc atrakcyjność salonów stylizacji paznokci. 

Sama liczba marek produktów do pielęgnacji paznokci dostępnych na rynku, zarówno w sklepach internetowych, jak i stacjonarnych, wskazuje na duży popyt i zainteresowanie konsumentów tym segmentem. Ponadto popularność zestawów do pielęgnacji paznokci typu „zrób to sam” i domowych narzędzi do zdobienia paznokci sugeruje, że coraz więcej osób inwestuje w produkty i techniki pielęgnacji paznokci.

Czytaj też: Nowy trend paznokciowy opanowuje Europę: Ukrainian manicure

 

Rośnie zapotezbowanie na przedłużanie 

Prognoza Research and Markets przewiduje, że usługi przedłużania paznokci, zwłaszcza za pomocą żelu UV, odnotują najwyższą dynamike wzrostu w okresie prognozy obejmującym lata 2023–2031. Klienci salonów także obecnie chetnie korzystają z tego sposobu stylizacji. Usługa polega na nałożeniu produktu na bazie żelu na naturalne paznokcie, a następnie utwardzaeniu ich w lampie UV. Powstajaca nakładka żelowa zapewnia błyszczące i długotrwałe wykończenie, co czyni ją preferowanym wyborem dla klientów poszukujących trwałych, odpornych na uszkodzenia paznokci. 

Inne usługi czesto wykonywane w salonach paznokci poza stylizacją to przycinanie, modelowanie i polerowanie paznokci, pielęgnacja skórek oraz masaż dłoni (oraz stóp w przypadku peducure). Popyt na te usługi utrzymuje się na stałym wysokim poziomie. 

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.05.2024 13:21
GlobalData: zwrot w etykietowaniu kosmetyków dla wyznawców islamu — zamiast etykiet halal etykiety haram?
Muzułmanki są coraz istotniejszą dla polskich eksporterów grupą docelową.DALL-E
W Indonezji, kraju, gdzie większość konsumentów preferuje certyfikowane halal jedzenie, napoje i kosmetyki, decyzja rządu o wprowadzeniu obowiązku oznaczania kosmetyków zawierających nie-halal (zakazane, haram) składniki odpowiednimi etykietami, ułatwi Indonezyjczykom dokonywanie wyborów zgodnych z ich przekonaniami. Tak twierdzi GlobalData, wiodąca firma analityczna specjalizująca się w danych konsumenckich.

Indonezyjscy konsumenci przywiązują dużą wagę do produktów zgodnych z ich specyficznymi wymaganiami, co potwierdza 44 proc. respondentów twierdzących, że ważne jest, aby produkty były zgodne z ich kulturą. To zainteresowanie wynika z przekonania, że międzynarodowe marki często nie spełniają specyficznych potrzeb konsumentów. Ponadto, badania GlobalData pokazują, że ponad jedna trzecia (38 proc.) indonezyjskich konsumentów uważa, że trudno jest znaleźć produkty odpowiednie dla ich grupy etnicznej.

Indonezja, będąca najludniejszym krajem muzułmańskim, gdzie 87 proc. populacji wyznaje islam, ma ogromne zapotrzebowanie na produkty halal. Aby sprostać tym wymaganiom, Ministerstwo Spraw Religijnych utworzyło Halal Product Assurance Organizing Body (HPA). Mimo to, według HPA i indonezyjskiej Agencji ds. Żywności i Leków (BPOM), około 81 proc. kosmetyków zarejestrowanych w kraju nie posiada certyfikacji halal. W związku z tym, wprowadzenie etykietowania produktów nie-halal jest niezbędne, aby spełnić oczekiwania konsumentów.

Konsumenci nie wahają się unikać marek, które nie odpowiadają ich potrzebom, szczególnie w kontekście rosnącej kultury bojkotów konsumenckich. Aż 54 proc. indonezyjskich respondentów zgadza się, że będą bojkotować markę, która nie spełnia ich osobistych przekonań. Konsumenci mają tendencję do ufania markom, które oferują spersonalizowane produkty i profesjonalne certyfikacje. W ostatnim badaniu GlobalData, 76 proc. Indonezyjczyków stwierdziło, że są skłonni kupować produkty oparte na takich certyfikacjach.

Czytaj także: Konsumenci-muzułmanie przedkładają certyfikację halal nad składniki kosmetyczne

Indonezyjski przemysł kosmetyczny i toaletowy ma rozwijać się w tempie rocznego wzrostu wynoszącego 6-8 proc. w nadchodzących latach, przy czym największym sektorem będą produkty do pielęgnacji skóry. To pokazuje, że marki muszą oferować produkty dostosowane do specyficznych potrzeb. Celem krajowego organu regulacyjnego jest zapewnienie konsumentów o rozróżnieniu między kosmetykami certyfikowanymi halal a takimi bez certyfikatu, aby mogli dokonywać wyborów zgodnych z ich przekonaniami.

Znaczenie i wpływ etykietowania nie-halal kosmetyków

Etykietowanie kosmetyków jako nie-halal ma kluczowe znaczenie w Indonezji, gdzie większość populacji wyznaje islam. Termin „halal” oznacza „dozwolone” w języku arabskim i odnosi się do tego, co jest akceptowalne według prawa islamskiego. Certyfikacja halal obejmuje nie tylko żywność, ale również kosmetyki, leki i inne produkty konsumpcyjne. W kontekście kosmetyków oznacza to, że produkty nie zawierają alkoholu, tłuszczów zwierzęcych niezgodnych z zasadami halal i innych zabronionych substancji. Wszystkie substancje zakazane nazywa się natomiast haram.

Czytaj także: Co warto wiedzieć o kosmetykach halal: składy i pochodzenie składników

Wprowadzenie etykietowania nie-halal kosmetyków wiąże się również z koniecznością edukacji konsumentów. Wielu z nich może nie być świadomych, jakie składniki są uważane za nie-halal i dlaczego. Dlatego istotne jest, aby producenci i władze prowadziły kampanie informacyjne, które wyjaśnią nowe oznaczenia i pomogą konsumentom podejmować świadome decyzje zakupowe.

Na rynku kosmetycznym istnieje wiele marek oferujących produkty certyfikowane jako halal, które cieszą się popularnością wśród konsumentów poszukujących zgodnych z islamem produktów. Do znanych marek należą na przykład Inika Organic, która specjalizuje się w kosmetykach naturalnych i mineralnych, Wardah – indonezyjska marka oferująca szeroką gamę produktów pielęgnacyjnych i makijażowych, oraz PHB Ethical Beauty, która produkuje kosmetyki nie tylko halal, ale także wegańskie i cruelty-free. Inne popularne marki to Amara Halal Cosmetics oraz Iba Halal Care, które oferują szeroką gamę produktów do pielęgnacji skóry, makijażu i higieny osobistej.

Czytaj także: Boom sprzedażowy z okazji Eid al-Fitr; czy polskie marki z tego korzystają?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
15.05.2024 16:19
Vagaro: Rośnie obecność osób neuroatypowych w branży beauty
Liczba osób neuroatypowych w branży stale się powiększa.Shutterstock
Branża beauty w ostatnich latach coraz bardziej otwiera się na osoby neuroatypowe, zarówno wśród pracowników, jak i klientów. Badania przeprowadzone przez Vagaro wykazują, że aż do 50 proc. osób działających w branży i korzystających z jej usług identyfikuje się jako neuroatypowe. Wyniki te podkreślają rosnącą świadomość i akceptację różnorodności w salonach kosmetycznych i spa.

Według raportu, 27 proc. respondentów pracuje z neuroatypowymi kolegami, a 43 proc. oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb neuroatypowych klientów. Salony stosują różnorodne strategie, aby lepiej obsłużyć tę grupę klientów, w tym oferowanie opcji cichszych maszynek do strzyżenia, różnych ustawień oświetlenia oraz możliwość wcześniejszego zgłaszania specyficznych potrzeb.

Technologia odgrywa kluczową rolę w tworzeniu bardziej przyjaznych środowisk. Aż 56 proc. respondentów zaznaczyło, że technologie takie jak systemy rezerwacji online, cyfrowe zameldowania, formularze i automatyczne przypomnienia o wizytach pomagają zmniejszyć czynniki powodujące nadmierne pobudzenie sensoryczne. Dzięki temu proces obsługi klientów staje się bardziej płynny i mniej stresujący.

Wizyta w salonie piękności lub praca w nim może być trudna dla osoby neuroatypowej z powodu różnych czynników sensorycznych i społecznych. Hałas suszarek, intensywne zapachy kosmetyków, jaskrawe oświetlenie oraz tłum ludzi mogą powodować nadmierne pobudzenie sensoryczne, prowadząc do dyskomfortu lub lęku. Ponadto, interakcje społeczne wymagające spontaniczności i elastyczności mogą być stresujące. Dla osób z autyzmem lub ADHD, na przykład, trudności mogą sprawiać nieprzewidywalne sytuacje oraz konieczność dostosowania się do szybkich zmian w otoczeniu. Wiele salonów implementuje już rozwiązania pozwalające klientom zmniejszyć dyskomfort, takich jak przygaszone światła w odosobnionych stanowiskach pracy, możliwość wyboru muzyki lub wyłączenia jej w ogóle, lub przeprowadzenie wizyty z klientem lub klientką w słuchawkach wygłuszających. 43 proc. zbadanych przez Vagaro osób oferuje usługi specjalnie dostosowane do potrzeb klientów neuroatypowych.

Czym charakteryzuje się osoba neuroatypowa?

Do osób neuroatypowych zalicza się osoby, które wykazują różnice w funkcjonowaniu neurologicznym i poznawczym w porównaniu do typowych wzorców. Należą do nich osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, ADHD (zespół nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi), dysleksją, dyskalkulią, zespołem Tourette‘a oraz innymi zaburzeniami neurologicznymi i psychiatrycznymi. Neuroatypowość oznacza różnorodność sposobów myślenia, percepcji i przetwarzania informacji, co może wpływać na różne aspekty życia, w tym na interakcje społeczne, naukę i pracę. Mylne jest natomiast stwierdzenie, że liczba osób neuroatypowych przyrasta w populacji w ogóle; rośnie jedynie odsetek osób, które zdają sobie sprawę, że należą do tej grupy i się z nią samodzielnie idetynfikują.

Czytaj także: ADHD i kariera w stylizacji paznokci idą w parze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
19. maj 2024 06:52