StoryEditor
Rynek i trendy
15.12.2023 10:00

Tomasz Czuchnowski, Orbico: Nie unikniemy kolejnych podwyżek cen, co wzmocni marki własne i najtańszą ofertę kosmetyczną [Trendy w biznesie 2024]

Tomasz Czuchnowski, dyrektor zarządzający Orbico Beauty / mat. prasowe Orbico
Wzrost płacy minimalnej przewidziany na przyszły rok podniesie koszty detalistów, dlatego możemy spodziewać się kolejnych podwyżek cen. Na marki kosmetyczne premium nie będzie to miało dużego wpływu, jednak jeszcze bardziej wzmocni private Labels i najtańsze oferty kosmetyczne – prognozuje Tomasz Czuchnowski, dyrektor zarządzający Orbico Beauty.

Jakich wyzwań i zagrożeń biznesowych spodziewacie się Pan w nadchodzącym roku?

 

W 2024 aż dwa razy zostanie podniesiona płaca minimalna. Będzie to miało duży wpływ na bazę kosztową naszych partnerów detalicznych i co za tym idzie presję na marżę. Z drugiej strony malejąca inflacja nie będzie już tak sprzyjała podnoszeniu cen, aby podzielić się kosztami z konsumentami. Dlatego myślę, że aby zarządzić bazą kosztową nie unikniemy kolejnych podwyżek cen. Na marki kosmetyczne premium nie będzie to miało dużego wpływu, jednak dalej wzmocni private labels i najtańsze oferty kosmetyczne. 

 

Jak w takim razie firma będzie pracowała w przyszłym roku nad zarządzaniem asortymentem, cenami i budowaniem marż? 

 

W DNA Orbico jest rozwój portfela, wprowadzanie nowych marek, jak i szukanie synergii w operacjach, zarówno w sprzedaży, jak i procesach wspierających. Dlatego też kolejny rok nie będzie bardzo różnił się od tego – będziemy wprowadzać nowe marki i dostosowywać się do sytuacji. 

W 2023 roku obserwowaliśmy powrót konsumentów do punktów stacjonarnych tzw. brick-and-mortar oraz stabilizację e-commerce. Naszą reakcją było zwiększenie ilości konsultantek w perfumeriach selektywnych, co przełożyło się na realizację wyników powyżej planu. Dodatkowo wzmocniliśmy zespół komercyjny ds. współpracy z drogeriami czego pozytywne efekty mamy nadzieję również obserwować w 2024.

 

Co będzie priorytetem dla firmy w nadchodzącym roku? 

 

Nasze główne cele to dbanie o obecny portfel naszych marek, poszukiwanie nowych interesujących konceptów beauty oraz motywacja i rozwój kompetencji zespołu.

 

Orbico Beauty jest wyłacznym dystrybutorem marek: Clarins Matis, Filorga, carven, Isa Dora, Adopt, Philip Kingsley, zapachów Pepe Jeans i Women‘s Secret, S.Oliver, Betty Barclay i Tangle Teezer. Oprócz oferty dla drogerii ma też profesjolne marki dla salonów fryzjerskich, takie jak Wella Professionals, Londa Professional czy OPI.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
18.07.2024 10:25
UCE Research: ok. 77 proc. Polaków i Polek nie wie, co znaczą kolorowe paski na tubach past do zębów
Tajemnicze paski, jak twierdzą dentyści, od lat powodują konfuzję u konsumentów.Getty Images
Kolorowe paski na tubach past do zębów są zagadką dla większości dorosłych Polaków. Z przeprowadzonego badania wynika, że 76,9 proc. respondentów nie zna ich znaczenia, a jedynie 7,9 proc. jest przekonanych, że wie, o co chodzi. Kolejne 15,2 proc. badanych przyznało, że nie pamięta, co te paski oznaczają.

Dr n. med. Piotr Przybylski z Implant Medical podkreśla, że wyniki te są niepokojące, ponieważ społeczeństwo powinno mieć większą świadomość na temat produktów, których używa na co dzień. Przybylski zauważa również, że wokół kolorowych pasków narosło wiele mitów, co prowadzi do dezinformacji.

Był czas, że pacjenci intensywnie pytali o to, co właściwie oznaczają te paski, bo gdzieś wyczytali różne dziwne lub niepokojące informacje. Wówczas ze spokojem tłumaczyłem i edukowałem [...] Pacjenci czasem sądzą, że kolor zielony ma większe działanie profilaktyczne lub odpowiada temu, że dana pasta do zębów została wyprodukowana w większości ze składników naturalnych. Myślą też, że pasek niebieski oznacza lepsze działanie wybielające, czerwony – eliminujące krwawienie z dziąseł, a czarny – przeciwpróchnicze.

Autorzy raportu zwracają uwagę na genezę kolorowych pasków. Okazuje się, że te oznaczenia są w rzeczywistości tzw. eye marks, czyli znaczniki drukarskie, które wskazują maszynie miejsce do zgrzewania tubki. Kolor paska jest zależny od rodzaju tubki, temperatury używanej do zgrzewu oraz materiału produkcji, a nie od składu produktu czy jego właściwości. Dr Przybylski wyjaśnia, że producenci nie mają prawnego obowiązku informowania konsumentów o znaczeniu tych pasków, co prowadzi do szerzenia nieprawdziwych teorii na ich temat.

Edukacja w kwestii oznaczeń na tubkach past do zębów jest kluczowa. Dr Przybylski sugeruje, że stomatolodzy powinni informować swoich pacjentów o prawdziwym znaczeniu kolorowych pasków podczas rutynowych wizyt. Edukacja ta jest ważna, ponieważ nieprawdziwe informacje mogą wprowadzać pacjentów w błąd co do właściwości pasty, co z kolei może wpływać na ich zdrowie jamy ustnej. Ekspert podkreśla, że przy wyborze pasty do zębów najważniejsze jest skupienie się na składzie produktu oraz jego dopasowaniu do indywidualnych potrzeb pacjenta, a nie na kolorowych oznaczeniach na tubkach.

Należy bezwzględnie stwierdzić, że teorie mówiące o właściwościach, w tym o składzie chemicznym i przeznaczeniu, danej pasty do zębów nie są prawdziwe. Zresztą w przeszłości tego typu rewelacje były już w jakimś stopniu dementowane przez producentów

Czytaj także: Globalny rynek produktów do higieny jamy ustnej przechodzi „skinifikację”

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.07.2024 16:29
Amazon: Polacy planują wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki. Ile proc. z nich kupi kosmetyki do opalania?
Polacy coraz bardziej dbają o swoje wakacyjne przygotowania, wydając średnio 607 zł na skompletowanie niezbędnych produktów przed wyjazdem.Artur Marciniec Photography
Polacy planują wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki, a kosmetyki do opalania i ochrony przed słońcem są jednym z najczęściej kupowanych produktów. Coraz więcej osób wybiera zakupy online, doceniając wygodę oraz promocyjne ceny. Różnice w wydatkach między grupami wiekowymi wskazują na zróżnicowane podejście do przygotowań wakacyjnych.

W badaniu przeprowadzonym z okazji nadchodzącego festiwalu okazji Prime Day, który odbędzie się 16-17 lipca, wynika, że Polacy są gotowi wydać średnio 607 zł na skompletowanie wakacyjnej walizki. Zakupy kosmetyków przed wakacjami są popularne, a aż 61 proc. respondentów deklaruje zakup kosmetyków do opalania i ochrony przed słońcem. Dodatkowo, leki i opatrunki kupuje 54 proc. badanych, co pokazuje, że Polacy przykładają dużą wagę do ochrony zdrowia podczas letnich wyjazdów.

Choć zakupy stacjonarne są wciąż popularne, robi je przed wakacjami 86 proc. osób, to ponad połowa Polaków (57 proc.) wybiera sklepy internetowe z szeroką ofertą produktów. Sklepy internatowe są preferowane ze względu na wygodę zakupów online – aż 65 proc. badanych wskazuje na tę zaletę. Promocyjne ceny (64 proc.) oraz darmowa dostawa bez względu na wartość zamówienia (56 proc.) to dodatkowe czynniki, które zachęcają Polaków do zakupów przez internet.

Interesującym zjawiskiem jest różnica w wydatkach na zakupy wakacyjne pomiędzy różnymi grupami wiekowymi. Osoby w wieku 25-29 lat wydają najmniej zarówno na wakacyjny wyjazd, jak i na skompletowanie bagażu. Natomiast przedstawiciele Gen Z, czyli osoby w wieku 18-24 lat, przeznaczają najwięcej na dokupienie potrzebnych produktów, w tym kosmetyków, często korzystając ze wsparcia finansowego rodziców. To pokazuje, że młodsze pokolenie bardziej intensywnie przygotowuje się do wakacji, a zakupy kosmetyczne stanowią ważny element tych przygotowań.

Badanie „Raport Amazon.pl. Wakacje 2024 – plany wyjazdowe i zakupowe Polaków” zostało przeprowadzone we współpracy z Instytutem Badań Rynkowych i Społecznych IBRIS, w dniach 17-24 maja 2024 roku, na reprezentatywnej próbie 1016 Polaków (mieszkańców Polski w wieku 18-65 lat), za pomocą metody CAWI.

Czytaj także: Amazon jeszcze tańszy? Platforma tworzy konkurencyjną dla Temu sekcję dyskontową

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
20. lipiec 2024 18:55