Dynamika wzrostu cen w polskich sklepach nie przestaje przyspieszać, co pokazują najnowsze dane z raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito. W lipcu br. średnie ceny codziennych zakupów wzrosły o 3,9 proc. rdr., podczas gdy w czerwcu było to 3,1 proc., w maju 2,9 proc., a w kwietniu 2,4 proc. Te liczby jednoznacznie wskazują na sukcesywne pogłębianie się inflacji, która zdaniem ekspertów, może osiągnąć w grudniu 5 proc., a w przyszłym roku nawet 10 proc. Zdaniem dr hab. Sławomira Jankiewicza, profesora UWSB Merito, rosnące ceny energii, gazu i paliw, a także inne czynniki makroekonomiczne, mogą jeszcze bardziej podbić inflację w nadchodzących miesiącach.
Eksperci ostrzegają, że sytuacja na rynku jest coraz bardziej niepewna, co może prowadzić do wzrostu liczby osób zagrożonych ubóstwem. Wzrost cen w sklepach może być dodatkowo stymulowany przez takie czynniki jak intensyfikacja konfliktów zbrojnych na świecie, problemy gospodarcze w USA, brak restrukturyzacji dużych państwowych przedsiębiorstw oraz wzrost kosztów energii.
Wpływ na obecne wzrosty cen miało również odmrożenie stawek VAT, które, jak twierdzą autorzy raportu, było nieuniknione. Chociaż sieci sklepów początkowo starały się ograniczyć przeniesienie kosztów na konsumentów, to jednak pełne przełożenie tych kosztów na ceny detaliczne stało się tylko kwestią czasu. Dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zaznacza, że mimo intensywnej konkurencji wśród sieci handlowych, wzrost cen jest nieunikniony, a dodatkowe czynniki, takie jak wzrost płacy minimalnej, dodatkowo podnoszą koszty funkcjonowania sklepów.
Analiza danych z lipca br. pokazuje, że spośród 17 monitorowanych kategorii towarowych, aż 11 zanotowało jednocyfrowy wzrost cen rdr., a dwie kategorie odnotowały nawet dwucyfrowe podwyżki. Niestety, jak prognozuje dr Tomasz Kopyściański, w nadchodzących miesiącach liczba kategorii produktowych z rosnącymi cenami może się jeszcze zwiększyć, a wzrosty te mogą wynieść nawet 6-7 proc. rdr. Ostatecznie, na wzrost cen detalicznych wpłynie również rosnąca presja popytowa oraz ryzyko dalszego wzrostu rachunków za nośniki energii i podwyżki płacy minimalnej, które mogą zostać wprowadzone w styczniu 2025 roku.
Czytaj także: Colliers: Warszawa coraz atrakcyjniejszą destynacją na luksusowe zakupy