StoryEditor
Rynek i trendy
28.08.2024 13:01

UCE Research: Czeka nas dwucyfrowa inflacja? Być może w 2025 r.

(fot. Shutterstock) / Shutterstock

Wzrost cen w polskich sklepach nabiera tempa. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały średnio o 3,9 proc. rdr., a analitycy przewidują dalsze podwyżki, które mogą doprowadzić do inflacji nawet na poziomie 10 proc. w przyszłym roku. Jakie są przyczyny tego niepokojącego trendu?

Dynamika wzrostu cen w polskich sklepach nie przestaje przyspieszać, co pokazują najnowsze dane z raportu „INDEKS CEN W SKLEPACH DETALICZNYCH”, przygotowanego przez UCE RESEARCH i Uniwersytet WSB Merito. W lipcu br. średnie ceny codziennych zakupów wzrosły o 3,9 proc. rdr., podczas gdy w czerwcu było to 3,1 proc., w maju 2,9 proc., a w kwietniu 2,4 proc. Te liczby jednoznacznie wskazują na sukcesywne pogłębianie się inflacji, która zdaniem ekspertów, może osiągnąć w grudniu 5 proc., a w przyszłym roku nawet 10 proc. Zdaniem dr hab. Sławomira Jankiewicza, profesora UWSB Merito, rosnące ceny energii, gazu i paliw, a także inne czynniki makroekonomiczne, mogą jeszcze bardziej podbić inflację w nadchodzących miesiącach.

Eksperci ostrzegają, że sytuacja na rynku jest coraz bardziej niepewna, co może prowadzić do wzrostu liczby osób zagrożonych ubóstwem. Wzrost cen w sklepach może być dodatkowo stymulowany przez takie czynniki jak intensyfikacja konfliktów zbrojnych na świecie, problemy gospodarcze w USA, brak restrukturyzacji dużych państwowych przedsiębiorstw oraz wzrost kosztów energii.

Wpływ na obecne wzrosty cen miało również odmrożenie stawek VAT, które, jak twierdzą autorzy raportu, było nieuniknione. Chociaż sieci sklepów początkowo starały się ograniczyć przeniesienie kosztów na konsumentów, to jednak pełne przełożenie tych kosztów na ceny detaliczne stało się tylko kwestią czasu. Dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito zaznacza, że mimo intensywnej konkurencji wśród sieci handlowych, wzrost cen jest nieunikniony, a dodatkowe czynniki, takie jak wzrost płacy minimalnej, dodatkowo podnoszą koszty funkcjonowania sklepów.

Analiza danych z lipca br. pokazuje, że spośród 17 monitorowanych kategorii towarowych, aż 11 zanotowało jednocyfrowy wzrost cen rdr., a dwie kategorie odnotowały nawet dwucyfrowe podwyżki. Niestety, jak prognozuje dr Tomasz Kopyściański, w nadchodzących miesiącach liczba kategorii produktowych z rosnącymi cenami może się jeszcze zwiększyć, a wzrosty te mogą wynieść nawet 6-7 proc. rdr. Ostatecznie, na wzrost cen detalicznych wpłynie również rosnąca presja popytowa oraz ryzyko dalszego wzrostu rachunków za nośniki energii i podwyżki płacy minimalnej, które mogą zostać wprowadzone w styczniu 2025 roku.

Czytaj także: Colliers: Warszawa coraz atrakcyjniejszą destynacją na luksusowe zakupy

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
09.09.2024 10:05
UCE Research: Wzrost cen w sierpniu — codzienne zakupy droższe o 4,3 proc. rdr, chemia o 8,7 proc. rdr.
Chemia gospodarcza nadal drożeje, a końca nie widać.Agata Grysiak

Najnowsze dane z raportu UCE RESEARCH i Uniwersytetu WSB Merito wskazują, że 16 z 17 monitorowanych kategorii produktów zanotowało podwyżki, a dynamika wzrostu cen wciąż przyspiesza.

Wzrost cen codziennych zakupów w sierpniu wyniósł średnio 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego miesiąca w poprzednim roku. Jest to kontynuacja trendu wzrostowego, który obserwowany jest od kilku miesięcy. W lipcu ceny wzrosły o 3,9 proc., a w czerwcu o 3,1 proc.. Tym samym sierpniowy wzrost jest najwyższy w ostatnich trzech miesiącach, co świadczy o ciągłej presji inflacyjnej na konsumentów.

Analiza ponad 86 tysięcy cen detalicznych wykazała, że 16 z 17 kategorii monitorowanych produktów zanotowało wzrosty cen. Na szczycie listy znalazły się napoje bezalkoholowe, które zdrożały o 10,2 proc. rok do roku. Kolejne miejsca zajmują słodycze i desery ze wzrostem o 9,3 proc., a także owoce i warzywa, które podrożały odpowiednio o 9,1 proc. i 6,3 proc.. Nietypowo wysoka podwyżka cen owoców i warzyw w okresie letnim może zaskakiwać, gdyż zazwyczaj w tym sezonie ceny tych produktów utrzymują się na stabilnym poziomie.

Znaczące wzrosty cen dotknęły także innych kategorii. Chemia gospodarcza, która w lipcu zajmowała czwarte miejsce w rankingu z podwyżką o 8,7 proc., w sierpniu uplasowała się na piątym miejscu z wynikiem 5,3 proc.. Choć nie jest to najwyższy wzrost, kategoria ta wciąż odczuwa efekty podwyżek z poprzednich miesięcy. Warto również zauważyć, że w poprzednich miesiącach na plusie znajdowało się 13 kategorii, a 4 pozostawały na minusie, co wskazuje na wzrastającą liczbę segmentów z podwyżkami.

Eksperci zwracają uwagę, że na wzrosty cen w wielu kategoriach wpływa tzw. efekt bazy. Jak tłumaczy dr inż. Anna Motylska-Kuźma, zeszłoroczne gwałtowne podwyżki cen, spowodowane m.in. przez wzrost kosztów energii, sprawiły, że obecnie wzrosty rdr są relatywnie niższe, mimo że dynamika cen wciąż rośnie. Zmiany cen energii w lipcu mogłyby potencjalnie wpłynąć na dalsze wzrosty cen, jednak na razie ich efekt nie jest jeszcze wyraźnie odczuwalny w codziennych wydatkach.

Z każdym miesiącem nasza siła nabywcza słabnie. Wynika to głównie z powrotu
podstawowej stawki VAT na wybraną żywność. Ponadto kształtowanie się cen w sklepach jest mocno zdeterminowane przez rosnące koszty produkcji, płace oraz ceny energii i paliw

mówi dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito.

Czytaj także: UCE Research: Ceny w sklepach detalicznych w lipcu wzrosły średnio o 3,9 proc. rdr: chemia gospodarcza w czołówce drożyzny

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
06.09.2024 15:43
British Skin Foundation: 59 proc. dzieci doznało oparzeń słonecznych przynajmniej raz w życiu
Nowe badania British Skin Foundation ujawniają niepokojące dane dotyczące braku odpowiednich działań ochronnych przed słońcem wśród dzieci.Getty Images

Wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej przez British Skin Foundation wśród rodziców z Wielkiej Brytanii budzą poważne obawy. Okazuje się, że 59 proc. dzieci poniżej 18 roku życia doznało oparzeń słonecznych przynajmniej raz w swoim życiu, co wskazuje na niedostateczne przestrzeganie zasad ochrony przed słońcem.

Wyniki ankiety przeprowadzonej przez British Skin Foundation zwracają uwagę na niepokojący stan wiedzy i świadomości na temat bezpieczeństwa słonecznego wśród dzieci i rodziców. Aż 59 proc. dzieci doświadczyło oparzeń słonecznych, co oznacza, że zasady ochrony skóry przed promieniowaniem UV nie są przestrzegane na odpowiednim poziomie. Dane te sugerują, że wciąż istnieje poważna potrzeba edukacji w zakresie bezpieczeństwa na słońcu.

Kolejne dane z badania pokazują, że jedynie 42 proc. dzieci nosi przy sobie i potrafi prawidłowo używać kremów z filtrem przeciwsłonecznym latem. Co więcej, aż 75 proc. dzieci nie rozumie znaczenia przebywania w cieniu jako formy ochrony przed słońcem, a jedynie 13 proc. korzysta z odzieży z filtrem UPF. Wyniki te podkreślają, że zbyt mało dzieci korzysta z kluczowych metod ochrony przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Z raportu wynika także, że chociaż 58 proc. dzieci nosi kapelusze lub czapki w słoneczne dni, tylko 34 proc. z nich używa okularów przeciwsłonecznych, które chronią oczy przed promieniowaniem UV. Świadomość, że skuteczna ochrona przed słońcem wymaga kombinacji różnych środków, jest niska – jedynie 21 proc. dzieci rozumie, że należy używać kremów z filtrem, odzieży ochronnej, okularów przeciwsłonecznych oraz szukać cienia.

W odpowiedzi na te niepokojące statystyki, British Skin Foundation uruchomiła nową kampanię edukacyjną „More, More, More”, która promuje prostą i łatwą do zapamiętania zasadę: „więcej” ochronnej odzieży, „więcej” kremu z filtrem i „więcej” przebywania w cieniu. Celem tej kampanii jest zwiększenie świadomości na temat długoterminowej ochrony skóry zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Kampania ta jest kontynuacją tegorocznej inicjatywy VAT Burn, prowadzonej przez szkocką posłankę i niegdyś chorą na czerniaka skóry Amy Callahan, która apeluje o zniesienie podatku VAT na kremy przeciwsłoneczne, aby uczynić je bardziej przystępnymi cenowo.

Czytaj także: La Roche-Posay: 22 proc. konsumentów myśli, że krem przeciwsłoneczny szkodzi skórze

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
09. wrzesień 2024 14:45