REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

 

27 stycznia 2022, 08:51"Nie będziemy testować", "Nie mamy warunków", "Nie podpisaliśmy umowy na takie testy" - mówią farmaceuci pytani przez dziennikarzy wyborcza.biz (fot. shutterstock)

Od czwartku 27 stycznia apteki miały wykonywać bezpłatne testy antygenowe. Nie są jednak na to gotowe. Większość nie wyobraża sobie, aby mogła świadczyć takie usługi – podaje portal wyborcza.biz.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Rząd zapowiedział możliwość wykonania bezpłatnych testów antygenowych, które będą dostępne we wszystkich aptekach w kraju już od czwartku 27 stycznia. Tak przynajmniej ogłosił premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej zorganizowanej w zeszłym tygodniu – podaje wyborcza.biz.

Czytaj też: Apteki będą testować na COVID-19

Dziennikarze portalu postanowili sprawdzić jak ta sytuacja wygląda w praktyce.  W różnych warszawskich aptekach usłyszeli, że placówka nie będzie brać udziału w rządowym projekcie bezpłatnych testów. Farmaceuci twierdzą, że nie dadzą rady obsługiwać kupujących leki i testować. Tym bardziej, że nie wiadomo co robić z osobami, u których wynik okaże się pozytywny.

Tłumaczą również, że nie mają warunków lokalowych. Czasu na ich stworzenie było zbyt mało. Narzekają też, że po zapowiedzi bezpłatnych testów nikt się z nimi nie kontaktował w tej sprawie.

Nikt nic nie wie, branża zdobywa informacje z mediów. To zupełnie inaczej powinno wyglądać – mówią dziennikarzom wyborca.biz.

Dodają, że po zapowiedziach ministra zdrowia, do każdej apteki powinien zostać wysłany formularz zgłoszeniowy. Kolejnym krokiem powinno być podpisanie umów i dostarczenie bezpłatnych testów. Trzeba także przeszkolić personel do testowania ludzi oraz wyznaczyć odrębne miejsce, najlepiej oddzielny pokój z odrębnym wejściem. Na koniec lista aptek z bezpłatnymi testami powinna pojawić się na stronie rządowej lub ministerialnej.

Z informacji zebranych przez portal wynika, że zdecydowana większość aptek nie weźmie udziału w programie. Jedni mówią o 70-80 proc. rezygnacji, inni o pojedynczych przypadkach wejścia do programu.

Na razie jedynie w sieci Ziko dziennikarze wyborcza.biz potwierdzili, że trwają przygotowania do wykonywania testów. Beata Kmieć, prezes zarządu Ziko Aptek przyznała jednak, że obecnie wszystko jest na etapie planowania. Sieć pracuje nad stworzeniem wewnętrznego protokołu sanitarnego, który zagwarantuje bezpieczne testowanie osób potencjalnie zakażonych bez narażania pacjentów, którzy przychodzą do apteki po leki lub w celu przyjęcia szczepionki.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony