REKLAMAŻabka webinarium Banner Główny

Coraz więcej długów i bankructw w handlu oznacza, że sprzedawcom nie pomógł zwiększony popyt konsumpcyjny w 2019 r.  Tymczasem wizja spowolnienia i rosnące koszty pracy w 2020 roku budzą jeszcze większe obawy –wynika z badania BIG InfoMonitor opublikowanego przez Dziennik Gazeta Prawna.

Handel boi się coraz droższej pracy ale to nie jedyny problem - 9 na 1000 firm zajmujących się handlem nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec dostawców

Handel boi się coraz droższej pracy ale to nie jedyny problem - 9 na 1000 firm zajmujących się handlem nie jest w stanie spłacić swoich zobowiązań wobec dostawców (fot. adobe stock)

Badanie kondycji i nastrojów w handlu przygotowało biuro informacji gospodarczej BIG InfoMonitor. Zaległości, jakie zgłaszali wierzyciele sklepów i hurtowni do rejestru InfoMonitora, w ubiegłym roku rosły znacznie szybciej niż w innych branżach.

W sumie długi hurtowni, sklepów detalicznych i sprzedawców samochodów wzrosły na koniec III kwartału 2019 roku do 7,4 mld zł. Wzrost zaległości wyniósł ok. 22 proc. w ciągu roku. W tym czasie przeterminowane zobowiązania ogółu firm zwiększyły się o niecałe 12 proc. – podaje gazeta.

Hurtownie w dołku

Największy problem mają hurtownie – aż 25 tys. takich firm – 8,4 proc. wszystkich działających na rynku – ma dług w wysokości 4,13 mld zł. Sklepy detaliczne są z kolei winne 2,26 mld zł i ten dług wygenerowało 36,3 tys. firm, czyli około 4,6 proc. wszystkich podmiotów z segmentu. 

Z badania, które na zlecenie BIG InfoMonitora przeprowadziła firma Keralla Research, wynika też, że blisko połowa firm handlowych miała w swoich portfelach faktury opóźnione o dwa miesiące, a ponad jedna trzecia (36 proc.) o ponad 90 dni. Coraz większe kłopoty z obsługą własnych zobowiązań wpływają na zaburzenia płynności i bankructwa kolejnych firm.

Brak rąk do pracy

W badaniu Keralla Research cztery na 10 handlowych firm stwierdziło, że ten rok będzie jeszcze gorszy od poprzedniego. Lista obaw handlowców obejmuje podwyżki składek na ZUS dla osób prowadzących działalność gospodarczą, planowane wprowadzenie opłat od zawartości cukru w napojach czy tzw. małpek, wyższe ceny prądu, wzrost akcyzy na alkohol i papierosy czy wreszcie podatek od sprzedaży detalicznej wraz z niemal całkowitym zakazem handlu w niedziele.

Jednak największy lęk handlowców powodują rosnące koszty pracy i wkalkulowanie podniesienia płacy minimalnej do 2600 zł brutto. Firmy mają trudności z dostępem do pracowników a sieci walcząc o pracownika, muszą proponować coraz lepsze warunki finansowe co z kolei zwiększa wydatki – analizuje Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

1Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
 • ~Juren 1 11 miesięcy temu

  To jest efekt "dobrej zmiany" i poprzednich ekip rządzących, pożal się boże decydentów którzy są anty państwowcami, którzy tylko myślą o sobie. Obywateli mają w wielkim poważaniu. Wszyscy zasługują na skazanie ich na emerytów głodowe kwoty, może by wówczas zobaczyli jak się żyje. A najlepiej każdemu kazać otworzyć sklepik osiedlowy i niech kombinują jak go utrzymać.!!!

  Edytowany: 11 miesięcy temu

  oceń komentarz  zgłoś do moderacji
do góry strony