StoryEditor
Producenci
04.07.2022 00:00

Józef Szmich, założyciel Delii Cosmetics ze Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP

Józef Szmich, założyciel firmy Delia Cosmetics, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP. Krzyż zasługi jest nadawany osobom, które przekraczając swoje zwykłe obowiązki przyniosły znaczną korzyść państwu lub obywatelom.  

Józef Szmich, założyciel firmy Delia Cosmetics, został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi Prezydenta RP.

– Wasza działalność wiąże się z ogromnym poświęceniem i zaangażowaniem, gdyż jesteście odpowiedzialni nie tylko za przyszłość swoich firm, ale również zatrudnionych w nich pracowników – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Krzyż zasługi, ustanowiony w 1923 r. jest nadawany osobom, które położyły zasługi dla państwa lub obywateli spełniając czyny przekraczające zakres ich zwykłych obowiązków, a przynoszące znaczną korzyść państwu lub obywatelom, ofiarną działalność publiczną, ofiarne niesienie pomocy oraz działalność charytatywną.  Krzyż Zasługi przyznawany jest w trzech stopniach: Krzyż Zasługi, Brązowy Krzyż Zasługi, Złoty Krzyż Zasługi.

Dr Józef Szmich jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Biochemii i Biotechnologii Politechniki Łódzkiej. Połączył naukę z biznesem, tworząc grupę kapitałową Delia Cosmetics. Działalność w branży kosmetycznej prowadzi od 1998 roku. Jest znaczącym pracodawcą w regionie łódzkim, posiada dwa zakłady produkcyjne o łącznej powierzchni ok. 10 tys. mkw., w których znajduje się między innymi pięć nowoczesnych laboratoriów badawczych.

Józef Szmich od lat współtworzy polski ekosystem biznesowy m.in. jako członek Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej. Zdobył wiele nagród i wyróżnień, m.in.:

  • Złoty Krzyż Zasługi Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej,
  • Srebrna Odznaka Łódzkiej Izby Przemysłowo-Handlowej 2019,
  • Inwestor Mecenas Nagroda Grohmana 2018,
  • Dobroczyńca Roku 2017,
  • Manager Regionu Łódzkiego 2015,
  • Nominacja do Lidera Polskiego Biznesu 2015,
  • Ambasador Polskiej Gospodarki w kategorii „Eksporter” 2014,
  • Nominacja w konkursie Menadżer Roku 2014,
  • Partner Innowacyjnej Edukacji Uniwersytetu Łódzkiego 2010 i 2014,
  • Profesjonalny Menadżer Województwa Łódzkiego 2007 i 2010,
  • Laureat nagrody SKRZYDŁA WYOBRAŹNI przyznawanej przez Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Kształcenia Praktycznego,
  • Wyróżnienie w rankingu Diamenty Forbesa 2009, a Delia Cosmetics – Gazelą Biznesu w rankingu gazety Puls Biznesu z 2018 roku.

Od początku swojej działalności w biznesie, wraz z żoną Aliną Szmich, wspiera wiele organizacji charytatywnych. Przejawia się ona w pomocy materialnej, jak i finansowej organizacjom, takim jak:

  • Fundacja Gajusz,
  • Dom samotnej matki w Łodzi,
  • Fundacja Piękniejsze Życie – piękny sposób na raka,
  • Fundacja Pełną Piersią na Rzecz Rozwoju Rekonstrukcji Piersi,
  • Fundacja Krwinka – Fundacja dla Dzieci z Chorobami Nowotworowymi,
  • Kwiat Kobiecości – organizacja na Recz Walki z Rakiem Szyjki Macicy,
  • Fundacja Tesco Dzieciom,
  • Fundacja Słonie na Balkonie – wspierająca dzieci z trudnych rodzin,
  • Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
05. lipiec 2025 20:05