REKLAMAJARS - baner główny (07-31.01.2020 r.)

PRODUCENCI I MARKI

Prawo i finanse

 

23 sierpnia 2019, 16:04wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Producent lakierów oferuje swoje produkty m.in. w monobrandowych salonach sprzedaży, większość z nich działa na zasadach franczyzy.

Producent lakierów oferuje swoje produkty m.in. w monobrandowych salonach sprzedaży, większość z nich działa na zasadach franczyzy. (fot. mat. prasowe )

UOKiK poinformował dziś, że w czerwcu przeprowadził przeszukanie w biurach spółki Nesperta, producenta i sprzedawcy lakierów do paznokci marki Semilac. Ma to związek z prowadzonym postępowaniem wyjaśniającym dotyczącym zmowy cenowej. Zebrane materiały są obecnie analizowane i na razie nie jest prowadzone postępowanie przeciwko żadnym przedsiębiorstwom.

REKLAMA

W czerwcu br. kilkunastu pracowników UOKiK w asyście policji weszło do siedziby spółki Nesperta pod Poznaniem - poinformował urząd w komunikacie prasowym. Przeszukanie biura producenta produktów i akcesoriów do stylizacji paznokci odbyło się w ramach postępowania wyjaśniającego.

Zebrany podczas przeszukania materiał w formie elektronicznej i papierowej jest od kilku tygodni szczegółowo analizowany. Ustalamy czy w tej sprawie doszło do zmowy cenowej. Na tym etapie jeszcze za wcześnie jest by mówić o tym, czy zostaną postawione konkretne zarzuty – mówi Marek Niechciał prezes UOKiK.

Przeszukanie w siedzibie przedsiębiorcy to narzędzie, które UOKiK stosuje w sytuacjach, kiedy podejrzewa, że znajdują się tam dowody naruszenia prawa ochrony konkurencji. Prowadzone jest wyłącznie po uzyskaniu przez UOKiK zgody sądu i najczęściej w asyście policji. Przedsiębiorca ma wówczas obowiązek wpuścić przeszukujących do budynków i lokali, a także udostępnić wszystkie dokumenty oraz nośniki danych.

"W przypadku Nesperty przeszukanie miało doprowadzić do ujawnienia i zabezpieczenia dowodów na zawarcie nielegalnego porozumienia pomiędzy producentem a dystrybutorami, polegającego na ustalaniu sztywnych lub minimalnych cen sprzedaży. To wstępny etap działań urzędu i nie jest prowadzone postępowanie przeciwko konkretnym przedsiębiorstwom" - informuje UOKiK.

Za udział w porozumieniu ograniczającym konkurencję grozi kara finansowa w wysokości do 10 proc. obrotu przedsiębiorcy. Menadżerom odpowiedzialnym za zawarcie zmowy grozi z kolei kara pieniężna w wysokości do 2 mln zł. Istnieje jednak program łagodzenia kar, który daje przedsiębiorcy uczestniczącemu w nielegalnym porozumieniu oraz menadżerom odpowiedzialnym za zmowę szansę uniknięcia kary pieniężnej lub jej obniżenia. Można z niego skorzystać pod warunkiem współpracy z UOKiK jako „świadek koronny” oraz dostarczenia dowodów lub informacji dotyczących istnienia niedozwolonego porozumienia.

Do działań UOKiK odniosła się spółka Nesperta.

"Nesperta od początku swojej działalności stosuje najwyższe standardy etyczne prowadzenia biznesu oraz przestrzega obowiązujących przepisów prawa – także w zakresie ochrony praw konkurencji i konsumentów. Przeprowadzona w czerwcu br. w siedzibie naszej firmy kontrola Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przebiegała zgodnie z przyjętymi procedurami. Pracownicy naszej spółki dochowali najwyższych standardów, umożliwiając przedstawicielom UOKIK-u należyte wypełnienie swoich obowiązków. Działania kontrolne w siedzibie spółki zostały zakończone. Urzędnicy analizują zebrany materiał" - napisała firma w oświadczeniu przesłanym do naszej redakcji.

 

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony