wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
7 maja 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która umożliwia uprawę konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego przez instytuty badawcze – po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego

7 maja 2022 roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która umożliwia uprawę konopi innych niż włókniste i zbiór ziela lub żywicy konopi innych niż włókniste w celu wytwarzania surowca farmaceutycznego przez instytuty badawcze – po uzyskaniu zezwolenia Głównego Inspektora Farmaceutycznego (fot. shutterstock)

Nowe przepisy dotyczące upraw i przechowywania konopi regulować będzie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. W tej chwili projekt jest na etapie konsultacji, jednak już 7 maja przepisy mają wejść w życie. Krótszy niż czternastodniowy termin vacatio legis jest uzasadniony pilną potrzebą uzyskania przez instytuty badawcze zezwoleń na wytwarzanie surowca farmaceutycznego.

25 kwietnia 2022 roku na stronie Rządowego Centrum Legislacji udostępniono projekt rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie szczegółowych warunków i sposobu zabezpieczenia upraw konopi oraz przechowywania zbiorów.

Rozporządzenie ma za zadanie dookreślić warunki, które należy spełnić, aby uzyskać zezwolenie Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Wymogi dotyczą nie tylko samej uprawy, ale również sposobu przechowywania zbiorów.

Te najważniejsze wymagania, by zapewnić należytą ochronę upraw to instalacja alarmowa sygnalizująca naruszenie zabezpieczeń przed dostępem na miejsce upraw osób nieuprawnionych. Uprawy musze też być oznakowane za pomocą tablic ostrzegawczych informujących o zakazie wstępu osób nieuprawnionych na miejsce upraw, a także monitorowane w systemie całodobowym.

Do upraw konopi niezbędne jest też posiadanie systemu RFID do ewidencji roślin uprawianych, zebranych i zniszczonych oraz do lokalizacji roślin. Do wniosku o wydanie zezwolenia składanego do Głównego Inspektora Farmaceutycznego przedstawić będzie trzeba opinię wydaną przez policję o spełnieniu warunków i sposobu zabezpieczenia upraw i zbiorów przed dostępem osób nieuprawnionych.

Aktualnie projekt jest na etapie konsultacji. Planowane jest, aby rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia, czyli 7 maja. Termin krótszego niż czternastodniowy vacatio legis uzasadniony jest możliwością jak najszybszego składania przez instytuty badawcze wniosków do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o uzyskanie zezwolenia na wytwarzanie surowca farmaceutycznego.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 2

 • 2
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony