HANDEL I DYSTRYBUCJA

 

30 listopada 2020, 16:43wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Głównym czynnikiem wzrostu dynamiki PKB pomiędzy drugim i trzecim kwartałem była wyższa konsumpcja

Głównym czynnikiem wzrostu dynamiki PKB pomiędzy drugim i trzecim kwartałem była wyższa konsumpcja (fot. Pixabay)

Zgodnie z dzisiejszą publikacją GUS, dynamika PKB w trzecim kwartale wyniosła -1,5% r/r wobec -8,4% w drugim kwartale, a tym samym ukształtowała się nieznacznie powyżej opublikowanego wcześniej wstępnego szacunku (-1,6%). Oto komentarz ekonomisty Credit Agricole Bank Polska.

Oczyszczony z wpływu czynników sezonowych PKB zwiększył się w trzecim kwartale o 7,9% kw/kw wobec spadku o 9,0% w drugim kwartale. Oznacza to, że odsezonowany poziom PKB ukształtował się w  trzecim kwartale na poziomie o 2,1% niższym niż w czwartym kwartale 2019 r., tj. przed wybuchem pandemii COVID-19.

Konsumpcja dynamizuje wzrost gospodarczy

Głównym czynnikiem oddziałującym w kierunku wzrostu dynamiki PKB (o 6,4 pkt. proc. pomiędzy drugim i trzecim kwartałem) była wyższa konsumpcja. Odnotowała ona wzrost o 0,4% r/r w trzecim kw. wobec spadku o 10,8% w drugim kwartale.

- Jest to pozytywne zaskoczenie, gdyż oczekiwaliśmy, że dynamika spożycia prywatnego ukształtuje się wciąż poniżej zera w trzecim kwartale. Ożywienie konsumpcji było konsekwencją ustąpienia pierwszej fali pandemii COVID-19, zniesienia obostrzeń rządowych i większej aktywności zakupowej gospodarstw domowych w miesiącach wakacyjnych. Skalę pozytywnego wpływu zniesienia obostrzeń rządowych na aktywność gospodarczą dobrze ilustruje znaczący wzrost dynamiki wartości dodanej w kategorii „zakwaterowanie i gastronomia” (z -78,4% r/r w drugim kwartale do -29,7% w trzecim kwartale) - komentuje Krystian Jaworski, starszy ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

Inwestycje również lepiej od oczekiwań

- W trzecim kwartale odnotowano zwiększenie dynamiki inwestycji z -10,7% r/r w drugim kwartale do -9,0% w trzecim kwartale, co również jest pozytywnym zaskoczeniem, gdyż oczekiwaliśmy pogłębienia spadku inwestycji w ujęciu rocznym - mówi ekspert. Za tę niespodziankę odpowiadają najprawdopodobniej nakłady brutto przedsiębiorstw. Taką ocenę wspiera wzrost nominalnej dynamiki inwestycji przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 50 osób z -13,6% r/r w drugim kw. do -8,0% w trzecim kw. Na podstawie danych o produkcji budowlano-montażowej za okres lipiec-wrzesień można natomiast oczekiwać, że dynamika inwestycji publicznych obniżyła się pomiędzy drugim i trzecim kwartałem.

Eksport netto wsparciem dla wzrostu gospodarczego 

Ożywienie popytu krajowego przyczyniło się do zwiększenia dynamiki importu do -1,0% r/r w trzecim kw. z -18,0% w drugim kw. Jednocześnie dynamika eksportu wzrosła w większym stopniu (do +2,0% r/r w trzecim kw. wobec -14,5% w drugim kw.), za sprawą ożywienia popytu u głównych partnerów handlowych Polski i odbudowy łańcuchów dostaw. W rezultacie doszło do zwiększenia wkładu eksportu netto do 1,7 pkt. proc. w trzecim kw. wobec 1,1 pkt. proc. w drugim kw.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony