REKLAMAHeinz Glas_banner glowny_czerwiec-sierpień 2020
Polskie firmy mają opory przed inwestycjami zagranicznymi, zwłaszcza poza Europą i Unią Europejską

Polskie firmy mają opory przed inwestycjami zagranicznymi, zwłaszcza poza Europą i Unią Europejską (fot. Adobe)

Tylko 9 proc. polskich eksporterów planuje w latach 2020–2021 bezpośrednie inwestycje poza granicami kraju. Boją się także inwestować poza Europą, mimo że eksperci podkreślają konieczność dywersyfikacji kierunków inwestycji – pisze Rzeczpospolita.

REKLAMA

W regionie Europy Środkowo-Wschodniej więcej inwestują za granicą mniejsze od nas kraje: Czechy oraz Węgry. Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, którego wyniki opublikowała „Rzeczpospolita", wynika, że wartość czeskich BIZ sięgnęła w 2018 r. 34,8 mld dol., natomiast węgierskich – 29 mld dol. Tymczasem skumulowana wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) wyniosła na koniec 2018 r. 28,5 mld dolarów.

Polski eksport w ostatnich latach dynamicznie rośnie – w 2018 r. jego wartość sięgnęła 223,6 mld euro, a w 2019 r. – 238,5 mld euro, ale niewielu polskich firm wychodzi za granicę z inwestycjami. Na eksport decydują się głównie duże przedsiębiorstwa, mające co najmniej 250 pracowników, w większości eksportujące co najmniej połowę produkcji. Firmy średnie i małe w zdecydowanej większości ograniczają się do inwestycji na polskim rynku.

Firmy, które nie inwestują za granicą wyjaśniają, że nie czują takiej potrzeby (68 proc. wskazań) lub tłumaczą, że zagranicznej ekspansji nie przewiduje strategia ich grupy kapitałowej. Natomiast coraz mniejszym ograniczeniem okazuje się brak pieniędzy. Jeśli w latach 2007–2008 miało to znaczenie dla ok. jednej dziesiątej przedsiębiorców, to w roku 2014 już tylko dla jednej piątej.

Brak zainteresowania Polaków inwestowaniem za granicą może wynikać z wielkości polskiego rynku, który pozwala na rozwój - takiej szansy nie mają Czesi czy Węgrzy - uważają eksperci Krajowej Izby Gospodarczej, cytowani przez dziennik. Tymczasem inwestycje zagraniczne dają firmom szanse nie tylko na pozyskanie nowych klientów, ale i poprawę efektywności, transfer technologii i dobrych praktyk, integrację z globalną gospodarką czy dostęp do know-how.  Jednak zarazem są też bardziej ryzykowne – za sprawą innych systemów podatkowych i prawnych, mniejszą stabilność polityczną i wyższe koszty logistyki. 

Z tych powodów na koniec 2018 r. aż 90 proc. polskich BIZ ulokowanych było w Europie. Z kolei w dwóch najbliższych latach 63 proc. planowanych przez polskie przedsiębiorstwa inwestycji zagranicznych ma dotyczyć krajów Unii Europejskiej, co oznacza, że przybywa zainteresowanych pozaeuropejskimi rynkami.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony