REKLAMAKonferencja Politechnika Wrocławska konferencja ISEO

HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Prawo

 

4 stycznia 2021, 10:49wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Apteki franczyzowe są tratowane przez Inspekcję Farmaceutyczną inaczej niż pozostałe podmioty działające w tym sektorze. Posłowie chcą wiedzieć, dlaczego tak się dzieje

Apteki franczyzowe są tratowane przez Inspekcję Farmaceutyczną inaczej niż pozostałe podmioty działające w tym sektorze. Posłowie chcą wiedzieć, dlaczego tak się dzieje (fot. shutterstock)

W połowie grudnia 2020 do Ministra Zdrowia wpłynęła interpelacją od posłów Konfederacji, w sprawie dyskryminacji farmaceutów współpracujących z sieciami aptek na zasadzie franczyzy.

REKLAMATestowane przez WK baner w artykule

Posłowie Konfederacji: Artur Dziambor, Krystian Kamiński, Michał Urbaniak, Robert Winnicki, Janusz Korwin-Mikke, Konrad Berkowicz oraz Grzegorz Braun, w interpelacji skierowanej do ministra zdrowia (dokument nr 16807) powołali się na doniesienia medialne sugerujące, że farmaceuci, którzy zdecydowali się na współpracę franczyzową z sieciami aptek są dyskryminowani i traktowani na innych zasadach niż farmaceuci prowadzący aptekę jako inny rodzaj działalności gospodarczej.

W związku z tym oraz w trosce o wolność gospodarczą nie tylko grupy farmaceutów, ale i wszystkich Polaków kieruję do Pana Ministra następujące pytania – napisał Grzegorz Braun, autor pisma.

W interpelacji posłowie pytają m.in. „na jakiej podstawie prawnej apteki funkcjonujące na zasadach franczyzy są traktowane na innych zasadach niż inne podmioty apteczne na rynku, tzn. nie są wydawane decyzje dotyczące przeniesienia zezwolenia własności aptek, przez co blokowana jest działalność takich przedsiębiorców”.

Posłowie Konfederacji w swojej interpelacji powołali się także na dane, z których wynika że liczba aptek w sieciach wirtualnych, programach partnerskich prowadzonych przez hurtownie w przypadku największych sieci wzrosła o prawie 50 proc. r/r. W związku z tym pytają „na podstawie jakich kryteriów Inspekcja Farmaceutyczna różnicuje swoje podejście odnośnie do takich podmiotów w tym sektorze”.

Ostatnie z pytań dotyczy tego, czy Ministerstwo Zdrowia w swojej polityce uwzględniło ryzyko, że takie podejście „może skutkować zarzutami o dyskryminację niektórych przedsiębiorców, narażając Skarb Państwa na roszczenia odszkodowawcze”.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony