REKLAMABeGlossy - banner główny - 16.07 - 16.08

PRODUCENCI I MARKI

Inwestycje

Biznes

 

5 grudnia 2019, 09:18Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie deklarują zamiar inwestowania w rozwój w najbliższym roku

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie deklarują zamiar inwestowania w rozwój w najbliższym roku (fot. Adobe)

Zdaniem małych i średnich firm sytuacja polityczna w USA, brexit, rosnące koszty surowców, protekcjonizm ograniczający wymianę handlową między krajami, spowolnienie w Chinach i ataki cyberprzestępców mogą zachwiać wzrostem gospodarczym na świecie - wynika z badania Global Business Monitor, którego wyniki opublikował Puls Biznesu.

Obawy związane z takimi problemami odczuwa 56 proc. badanych firm, podczas gdy dwa lata temu ten odsetek sięgał 65 proc.

Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce i na świecie najbardziej obawiają się rosnących kosztów i problemów z płynnością. Mimo to aż 85 proc. spółek biorących udział w badaniu deklaruje zamiar inwestowania w rozwój w najbliższym roku.

Najwyższy odsetek przekonanych do inwestycji jest w USA (90 proc.) i Czechach (90 proc.), a najniższy w Wielkiej Brytanii (73 proc.). W Polsce o inwestycjach myśli 87 proc. firm. Głównym źródłem finansowania obrotowego MŚP są kredyty bankowe.

Wiele firm twierdzi, że ma niewystarczający lub słaby dostęp do finansowania - co czwarta z ankietowanych. W Polsce takiego zdania jest 18 proc. respondentów. Jedna na pięć firm przyznaje, że spotkała się z odmową udzielenia pożyczki, głównie ze względu na historię kredytową.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony