REKLAMAWebinarium DZP_baner główny_maj-czerwiec 2022

PRAWO I FINANSE

FINANSE

 

24 stycznia 2022, 16:07Rada Polityki Pieniężnej może podnosić stopy procentowe, co spowoduje między innymi wzrost rat kredytów, między innymi hipotecznych.

Rada Polityki Pieniężnej może podnosić stopy procentowe, co spowoduje między innymi wzrost rat kredytów, między innymi hipotecznych. (fot. Shutterstock)

W 2021 r. średnioroczna inflacja CPI wyniosła w Polsce, w skali roku 5,1 proc. Niestety w ostatnich miesiącach wzrosła ona do poziomu 8,6 proc. Eksperci prognozują, że w styczniu inflacja może wynieść nawet 9 proc. To oznacza, że Rada Polityki Pieniężnej może podnosić stopy procentowe, co spowoduje między innymi wzrost rat kredytów, między innymi hipotecznych. Portal Business Insider pokusił się o kalkulacje, jak mogą wzrosnąć raty.

REKLAMAWebinarium DZP_belka w artykule_maj-czerwiec 2022

Stawki WIBOR, na których oparte jest oprocentowanie niemal wszystkich kredytów mieszkaniowych w Polsce, rosną. W rozpoczętym na początku października cyklu podwyżek stóp, stopa referencyjna została już podniesiona z 0,1 proc. (obowiązujących od maja 2020 r.) do 2,25 proc., czyli wyższego poziomu niż przed pandemią (od marca 2015 r. do marca 2020 r. wynosiła 1,5 proc.). To jeszcze nie koniec, ekonomiści oczekują dalszych podwyżek stóp procentowych.

Wysokość stawki referencyjnej wpływa na międzybankowy koszt pieniądza (WIBOR), który z kolei decyduje o wysokości oprocentowania kredytów. Dotyczy to 98 proc. spośród 2 mln umów hipotek złotowych, zaledwie 2 proc. ma bowiem stałe oprocentowanie niezależne od wysokości WIBOR-u.

Stawki WIBOR już mocno urosły, zarówno wersja trzy-, jak i sześciomiesięczna. Ta pierwsza podskoczyła już do 2,8 proc. z 0,2 proc. obowiązujących zanim doszło do podwyżek stóp. W przypadku modelowego kredytu zaciągniętego na 300 tys. zł i 30 lat z marżą 2,2 proc. oznacza to wzrost raty do 1600 zł z 1170 zł, czyli o 37 proc.

Jeśli WIBOR 3M dotrze w okolice 3,5 proc. – co jest w najbliższych miesiącach bardzo prawdopodobne – rata takiego kredytu urosłaby do prawie 1750 zł (wzrost o 50 proc. względem rekordowo niskich stóp z pandemii i o 24 proc. wobec pięciu przed pandemią). Realizacja czarnego scenariusza, czyli dalsza zwyżka tego wskaźnika do 4,5 proc., oznaczałaby ratę rzędu 1940 zł (wzrost odpowiednio o 65 proc. i o 37 proc.).

Przeczytaj również: Unilever mówi pas. Nie zapłaci więcej za GSK

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 1
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony