HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

KORONAWIRUS

 

16 kwietnia 2021, 09:17Nowy przepis nie precyzuje, że chodzi wyłącznie o szczepienia przeciw COVID-19

Nowy przepis nie precyzuje, że chodzi wyłącznie o szczepienia przeciw COVID-19 (fot. pixabay)

Wczoraj Sejm przyjął ustawę, która wprowadza do prawa farmaceutycznego możliwość wykonywania szczepień ochronnych w aptekach. Warto podkreślić, że zapis ten nie dotyczy wyłącznie szczepień przeciw COVID-19. Oznacza to, że w aptece będzie można zaszczepić się także przeciwko grypie – podaje portal mgr.farm.

Za zmianą art. 86 ustawy Prawo farmaceutyczne zagłosowało 394 posłów, przeciw było 4, a wstrzymało się 55. Artykuł ten opisuje rodzaje usług farmaceutycznych, jakie świadczone są w aptekach oraz ich inne zadania – wyjaśnia mgr.farm.

W wyniku przyjętej przez większość posłów zmiany, dopisano do niego ustęp 8a, o brzmieniu: “W aptekach ogólnodostępnych, spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 97 ust. 5 i art. 98 ust. 5, mogą być przeprowadzane szczepienia ochronne zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi”

Znowelizowany przepis wszedł w formie poprawki poselskiej do ustawy o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.

Nie precyzuje jednak, że chodzi wyłącznie o szczepienia przeciw COVID-19. Prawdopodobnie oznacza to, że w przyszłości w aptekach będą mogły odbywać się również inne szczepienia – np. przeciwko grypie – uważa portal mgr.farm.

Dalej wyjaśnia, że aby do tego doszło Minister Zdrowia musi znowelizować rozporządzenie w sprawie szczegółowych wymogów, jakim powinien odpowiadać lokal apteki oraz rozporządzenie w sprawie wykazu pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki.

Teraz ustawa trafi do Senatu, który będzie mógł wnieść do niej poprawki. Jeśli tak się stanie, wróci ona ponownie do Sejmu, który będzie mógł poprawki Senatu przyjąć lub odrzucić. Po tej decyzji, ustawa zostanie skierowana do podpisu prezydenta.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony