REKLAMATestowane przez WK

KONSUMENT i TRENDY

 

25 listopada 2022, 16:34wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Według badań negatywna percepcja sytuacji nie ma wpływu na wzrost deklaracji o ograniczaniu zakupów

Według badań negatywna percepcja sytuacji nie ma wpływu na wzrost deklaracji o ograniczaniu zakupów (fot. shutterstock)

Polacy bardziej pesymistycznie podchodzą do przyszłości. Choć nie obawiają się dalszego wzrostu cen, to gorzej niż jeszcze przed miesiącem oceniają jakość swojego życia. Jednak na razie nie ma to wyraźnego przełożenia na deklaracje związane z ograniczaniem zakupów – one są, ale utrzymują się na stałym poziomie – wynika z badania Radar konsumencki ARC Rynek i Opinia.

REKLAMABeauty and the Future baner w artykule WK

Firma badawcza ARC Rynek i Opinia, miesiąc po pierwszym pomiarze Radaru konsumenckiego powtórzyła badania, aby sprawdzić, jak zmieniają się nastroje społeczne. Kilka obszarów, takie jak ocena polskiej gospodarki czy przewidywania dotyczące dalszego wzrostu cen pozostało bez zmian. W przypadku kilku widać bardziej lub mniej wyraźne zmiany.

Największa dotyczy ogólnego nastawienia – w listopadzie ubyło optymistów na rzecz pesymistów. Wyższy odsetek osób (56 proc. versus 48 proc. w październiku) uważa, że żyje im się obecnie gorzej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Na uwagę zwraca temat, który w poprzednim pomiarze Radaru konsumenckiego wypadł najbardziej optymistycznie, czyli obawa o utratę pracy. Wprawdzie nadal osób z takimi obawami jest ponad dwukrotnie mniej niż tych, którzy nie martwią się utratą pracy, to różnica między jednymi a drugimi się nieco zmniejszyła. O ile w październiku 23 proc. badanych obawiało się utraty zatrudnienia, o tyle w listopadzie odsetek ten wzrósł do 29 proc.

Z kolei w porównaniu z wynikami z października nieco spadł (o 4 p.p.) odsetek osób obawiających się o stabilność swoich zarobków. Obecnie jest to 64 proc. badanych.

Generalnie z Radaru konsumenckiego wynika, że Polacy bardziej pesymistycznie podchodzą do przyszłości, gorzej oceniają swoja jakość życia niż jeszcze przed miesiącem.

Jak na razie jednak, nie ma to jeszcze wyraźnego przełożenia na deklaracje związane z ograniczaniem zakupów – one są, ale utrzymują się na stałym poziomie. Dla gospodarki to dobra informacja, że negatywna percepcja sytuacji, nie ma jeszcze przełożenia na plany zakupowe. Może to wynikać z faktu, że Polacy nie zaobserwowali jeszcze wyraźnego pogorszenia, jeżeli chodzi o rynek pracy czy zarobki, chociaż bardziej niż miesiąc wcześniej obawiają się co w tym obszarze przyniesie przyszłość – komentuje dr Adam Czarnecki z ARC Rynek i Opinia.

Radar konsumencki to projekt badawczy, w ramach którego ARC Rynek i Opinia raz w miesiącu zadaje Polakom w wieku od 18 do 65 lat te same pytania. Dotyczą one m.in. nastrojów, oceny polskiej gospodarki, planów zakupowych czy stabilności zatrudnienia. Pierwszy pomiar Radaru konsumenckiego został zrealizowany w dniach 12-19 października 2022 (N=1019), drugi zaś 10-17 listopada 2022 (N=1020). Badanie jest realizowane metodą ankiet online. Próba jest reprezentatywna pod względem płci, wieku, wielkości miejscowości zamieszkania, wykształcenia oraz regionu GUS.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 0

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony