HANDEL I DYSTRYBUCJA

Apteki

Rynek

 

19 stycznia 2021, 11:45wiadomoscikosmetyczne.pl

napisz maila ‹ | ostatnie artykuły ‹
Od 2017 r. spada liczba aptek działających w Polsce, co jest efektem wejścia w życie tzw. Apteki dla Aptekarza. Zgodnie z danymi aktualnie funkcjonuje ich o ponad 1200 aptek mniej niż przed wejściem w życie tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego

Od 2017 r. spada liczba aptek działających w Polsce, co jest efektem wejścia w życie tzw. Apteki dla Aptekarza. Zgodnie z danymi aktualnie funkcjonuje ich o ponad 1200 aptek mniej niż przed wejściem w życie tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego (fot. wiadomoscikosmetyczne.pl)

Podczas posiedzenia Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej i Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Konsumentów i Przedsiębiorców przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli poinformowali, że aktualnie NIK przeprowadza kontrolę działań Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie nadzoru tych organów nad obrotem produktami leczniczymi. Zakończenie kontroli planowane jest na 31 stycznia, a przedstawienie jej wyników na koniec marca.

REKLAMANina Słupska_BIEG_Baner w artykule (luty-marzec 2021)

Posiedzenie Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej i Zespołu Parlamentarnego ds. Ochrony Konsumentów i Przedsiębiorców, na którym przedstawiciele Najwyższej Izby Kontroli poinformowali o kontroli działań Głównego Inspektora Farmaceutycznego oraz Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego odbyło się 15 stycznia. Tego samego dnia wieczorem Paweł Piotrowski został odwołany z funkcji Głównego Inspektora  Farmaceutycznego.

Czytaj też: Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski odwołany

Podczas posiedzenia zespołu parlamentarnego zaprezentowano też raport WEI dotyczący regulacji prawnych na rynku farmaceutycznym, aktualnej struktury rynku aptek w Polsce oraz roli samorządu zawodowego farmaceutów. Wynika z niego m.in., że od 2017 r. spada liczba aptek działających w Polsce, co jest efektem wejścia w życie tzw. Apteki dla Aptekarza. Zgodnie z danymi aktualnie funkcjonuje ich o ponad 1200 aptek mniej niż przed wejściem w życie tej nowelizacji Prawa farmaceutycznego.

Czytaj też: Tomasz Wróblewski, WEI: Państwo dba o interesy hurtowni farmaceutycznych, nie o pacjentów

Na problemy w branży farmaceutycznej, działania Inspekcji Farmaceutycznej oraz innych organów i podmiotów funkcjonujących na tym rynku zwrócił też uwagę przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej Jakub Kulesza (Konfederacja).

– Organy Inspekcji Farmaceutycznej coraz szerzej zaczynają interpretować przepisy prawa i wydają decyzje o cofnięciu zezwolenia na prowadzenie apteki lub nie przejściu zezwolenia ze względu na naruszenia przepisów antykoncentracyjnych. Sądy administracyjne wydają w tych sprawach wykluczające się orzeczenia, w których ocena stanu prawnego różni się w zależności od składu orzekającego. Dodatkowo można odnieść wrażenie że Inspekcja zaczyna wchodzić w buty innych organów, badając w ramach prowadzonych przez siebie postępowań kwestie, które należą do kompetencji UOKiK, takich jak ocena czy umowa zawarta z franczyzobiorca powoduje włączenie w ramy grupy kapitałowej czy nie – powiedział przewodniczący Zespołu Parlamentarnego ds. Polityki Lekowej.

Na konieczność funkcjonowania rynku aptek, który będzie służył przede wszystkim ochronie zdrowia pacjentów zwracał też uwagę Stanisław Maćkowiak, prezes Federacji Pacjentów Polskich.  

– Z punktu widzenia pacjentów potrzebne są takie rozwiązania, które będą tworzyły aptekę dla pacjenta, a nie aptekę dla aptekarza – mówił.

Czy ten artykuł był przydatny dla ciebie, twojej firmy i branży? Głosów: 1

 • 0
  BARDZO PRZYDATNY
 • 0
  PRZYDATNY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 1
  NIEPRZYDATNY

0Komentarze

dodaj komentarz

Portal wiadomoscikosmetyczne.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe lub naruszające prawo będą usuwane. Zapraszamy zainteresowanych do merytorycznej dyskusji na powyższy temat.

Treść niezgodna z regulaminem została usunięta. System wykrył link w treści i komentarz zostanie dodany po weryfikacji.
Aby dodać komentarz musisz podać wynik
  Nie ma jeszcze komentarzy...
do góry strony