StoryEditor

Pielęgnacja i stylizacja włosów za pomocą pary wodnej – poznaj SteamPod 3.0 i nowe możliwości w zakresie układania fryzur

Czy podczas użytkowania prostownicy możliwe jest redukowanie uszkodzeń włosów, ich dodatkowe nawilżenie i pielęgnacja, a także wymarzone efekty stylizacji? Eksperci L’Oréal Professionnel Paris udowodnili, że tak. Odpowiedzią na potrzeby współczesnych stylizacji fryzur jest wykorzystanie technologii pary wodnej.

Aksamitne w dotyku włosy w 2 razy krótszym czasie

Innowacyjne produkty sprawdzają się nie tylko w rękach stylisty, lecz są także dostępne do domowego użytku. Aby podtrzymać efekt pięknych włosów jak po wyjściu z salonu fryzjerskiego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację oraz modelowanie. Prostownica od L’Oréal Professionnel Paris, SteamPod 3.0, pomaga uzyskać niemal każdą stylizację – zarówno perfekcyjnie gładkie włosy, fantazyjne fale, jak i idealne loki.

Innowacyjne urządzenie wykorzystuje nowoczesną technologię parową Steam Tech, która zapewnia optymalną wilgotność włosów, dzięki czemu nie puszą się nawet przy dużej wilgotności powietrza. Efektem są gładkie i miękkie pasma. Technologia pary wodnej to doskonały sposób na zjawiskową, trwałą, a co równie ważne, bezpieczną stylizację włosów. Prostownica parowa SteamPod 3.0 jest bardzo wygodna i prosta w obsłudze, dlatego z pewnością każda z nas wyczaruje piękną fryzurę w kilka chwil.

Bezpieczna stylizacja nawet najtrudniejszych do ułożenia włosów

Prostownica SteamPod 3.0 pozwala na błyskawiczną stylizację włosów przy minimum wysiłku. Zastosowana technologia znaczenie skraca czas modelowania fryzury, umożliwiając wyprostowanie pasm nawet dwa razy szybciej*. Dodatkowo stabilne stężenie delikatnej pary wodnej gwarantuje równomierny efekt na całej długości włosów. Prostownica SteamPod 3.0 to łatwiejsza i szybsza stylizacja nawet najtrudniejszych do ułożenia pasm. W porównaniu do zwykłej prostownicy, SteamPod 3.0 nie zabiera z włosów wilgoci, dzięki czemu są nawet dwa razy gładsze, wyjątkowo miękkie i nie puszą się.

W prostownicy SteamPod 3.0 od L’Oréal Professionnel Paris została zastosowana podwójna technologia płytek o specjalnej strukturze, umożliwiającej płynne ruchy przy zachowaniu odpowiedniego nacisku na włosy. Dzięki zaokrąglonej linii prostownicy SteamPod 3.0 możliwe jest szybkie kręcenie zjawiskowych fal i loków. Wszechstronne urządzenie zastępuje lokówkę, pozwalając na tworzenie codziennie innej fryzury, zapewniając nawet 91% mniej zniszczeń**. Dzięki temu stylizacja za pomocą SteamPod 3.0 nie niszczy i nie wysusza włosów, a samo modelowanie jest bezpieczniejsze niż w przypadku stosowania klasycznej prostownicy.

Profesjonalny efekt miękkich włosów i ochrona koloru

Regularna stylizacja włosów za pomocą prostownicy parowej SteamPod 3.0 pomaga stworzyć efekt pięknej fryzury jak spod rąk profesjonalnego stylisty. Urządzenie zapewnia ekspresową transformację wyglądu włosów, jednocześnie pielęgnując pasma. W kilka chwil stają się odpowiednio nawilżone, wygładzone, miękkie i pełne blasku. Technologia Steam Tech wykorzystująca parę wodną stanowi również ochronę koloru włosów, bez efektu matowienia.

Dla wzmocnienia efektów pielęgnacji zaleca się stosowanie produktów z kolekcji SteamPod, zapewniających promienny blask włosów, idealne wygładzenie i ochronę przed puszeniem. Sama prostownica wyposażona jest także w system kontroli ciepła, pozwalając na wybór jednego z trzech opcji ustawień ciepła – od 180°C do 210°C. Kolejnym elementem ułatwiających korzystanie z prostownicy oraz usprawniającym stylizację jest rotacyjny kabel, dzięki któremu możemy swobodnie manewrować prostownicą podczas układania każdej fryzury i uzyskać efekt jak z salonu fryzjerskiego we własnym domu.

*Test instrumentalny, w porównaniu do urządzenia Steampod 3.0 bez zastosowania pary wodnej i grzebienia.

** Test instrumentalny po 15 użyciach w porównaniu do urządzenia Steampod 3.0 bez zastosowania pary wodnej i grzebienia.

materiał partnera
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Deloitte: 83 proc. badanych polskich CFO dostrzega znaczenie AI w kontekście strategii biznesowej
Podobnie jak w innych krajach Europy Środkowej, polscy respondenci uznają za główne wyzwanie w procesie wdrażania nowych technologii dysponowanie odpowiednio wykwalifikowaną kadrą.Hitesh Choudhary
W miarę jak narzędzia oparte na generatywnej sztucznej inteligencji stają się bardziej popularne, przedsiębiorstwa coraz bardziej doceniają ich znaczenie dla strategii biznesowej. W Polsce, 83 procent ankietowanych dyrektorów finansowych (CFO) potwierdza, że AI ma istotny wpływ na planowanie biznesowe, co jest jednym z najwyższych wskaźników w regionie, na równi z Rumunią. Ponadto, prawie jedna trzecia firm w Polsce zgłasza, że posiada już pierwsze doświadczenia z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji.

Z raportu "CE CFO Survey – Getting ready for the GenAI journey?" wynika, że niemal jedna na cztery firmy w Polsce i Europie Środkowej testuje różne metody stosowania generatywnej sztucznej inteligencji (gen AI) w swojej działalności. Interesująco, CFO ze Słowacji i Czech okazują się być liderami w przyjmowaniu nowych technologii w regionie Europy Środkowo-Wschodniej; 20 proc. z nich stwierdziło, że ich firmy już włączyły wdrażanie rozwiązań AI do swojej strategii biznesowej, w przeciwieństwie do 8 proc. w Polsce. Jedna czwarta firm z Europy Środkowej jest w trakcie zdobywania wiedzy na temat AI, co pokrywa się z trendami obserwowanymi również na polskim rynku. Polscy dyrektorzy finansowi częściej niż ich odpowiednicy z innych krajów (40 proc.) twierdzili, że jest jeszcze za wcześnie, aby określić, jak AI zostanie wykorzystane w ich organizacjach. Jednak tylko 1 proc. ankietowanych z Polski ograniczało się do pasywnego obserwowania działań konkurencji w zakresie wdrażania AI.

image
Deloitte

Zauważalne są różnice w podejściu do inwestowania w AI, które zmieniają się w zależności od branży, szczególnie jeśli chodzi o planowane wydatki na rozwój tej technologii. Na czele stawki w regionie znajduje się sektor finansowy, gdzie prawie połowa przedsiębiorstw zamierza przeznaczyć na AI więcej niż 1 proc. swojego budżetu. W przypadku 38 proc. firm działających w sektorze technologii, mediów i telekomunikacji oraz 37 proc. organizacji świadczących usługi biznesowe i profesjonalne, rozważane są podobne poziomy inwestycji. Najmniej skłonni do inwestowania ponad 1 proc. budżetu w AI są przedstawiciele przemysłu (24 proc.) oraz branży farmaceutycznej (20 proc.).

W obliczu potencjalnej niestabilności ekonomicznej w nadchodzących 12 miesiącach, dyrektorzy finansowi priorytetyzują narzędzia, które mogą poprawić finanse ich firm. Dla połowy z nich w Polsce i regionie, generatywna AI wydaje się rozwiązaniem na obniżenie kosztów. Doceniają również jej zdolność do zwiększania precyzji prognoz, co ułatwia szybsze adaptowanie się do zmian w otoczeniu biznesowym. Obecnie tylko jedna trzecia respondentów dostrzega w AI potencjał do kreowania nowych produktów i usług, ale przewiduje się, że długoterminową wartością AI będzie jej zdolność do innowacji i transformacji biznesu. W regionie najwięcej zwolenników innowacji przez AI znajduje się w Rumunii (42 proc.) i Czechach (40 proc.), a w Polsce taką możliwość wskazuje jedna trzecia ankietowanych. Polskie firmy w mniejszym stopniu dostrzegają także potencjał AI w obsłudze klienta (17 proc. w porównaniu do regionalnej średniej 34 proc.), choć polscy CFO wyjątkowo podkreślają możliwość rozwijania działalności dzięki generatywnej AI (36 proc. wobec 22 proc. średnio w innych krajach).

image
Deloitte
image
Deloitte

Polscy respondenci, podobnie jak ich odpowiednicy z innych krajów Europy Środkowej, uważają, że kluczowym wyzwaniem w adoptowaniu nowych technologii jest dysponowanie odpowiednio wykwalifikowaną kadrą (71 proc. respondentów, co jest najwyższym wynikiem w regionie), a także wyzwania związane z infrastrukturą technologiczną i jakością danych (58 proc. w Polsce, w porównaniu do 50 proc. w regionie). Polscy uczestnicy badania wskazują również na ważność zagwarantowania bezpieczeństwa danych i użytkowników (57 proc., w stosunku do regionalnej średniej 41 proc.) oraz konieczność dostosowania się do przepisów prawnych (24 proc., przeciwko średniej regionalnej 14 proc.). W Europie Środkowej, koszty związane z inwestycjami plasują się na trzecim miejscu wśród barier (z 48 proc. wskazań).

Raport "CE CFO Survey — Getting ready for the GenAI journey?" jest suplementem do 16. edycji badania Deloitte Central Europe CFO Survey 2024. Dokument ten przedstawia wyniki analizy poglądów około 500 dyrektorów finansowych z organizacji funkcjonujących na 15 różnych rynkach Europy Środkowej, w tym 84 z Polski, dotyczących głównych zalet i problemów związanych z wprowadzaniem generatywnej sztucznej inteligencji (AI).

Czytaj także: Super-Pharm wprowadza cyfrowy analizator skóry Dermo Scan

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Drogerie
25.03.2024 12:29
DM Drogerie Markt i Payback Polska przedłużają współpracę. DM zapowiada dalszy rozwój
Punkt informacyjny na temat Payback Polska podczas otwarcia pierwszej drogerii DM w Polsce, we Wrocławiu, 21 kwietnia 2022 r.fot. wiadomoscikosmetyczne.pl
DM Drogerie Markt oraz Payback Polska przedłużyły zapoczątkowaną prawie dwa lata temu współpracę. Jest to wpisane w plany dalszego rozwoju DM na polskim rynku na wielu poziomach – poprzez zwiększanie liczby sklepów, dotarcie do nowych województw, nowe koncepty aranżacji wnętrz, wzmocnienie e-commerce i asortymentu.

Sieć DM Drogerie Markt otworzyła swój pierwszy sklep w Polsce 21 kwietnia 2022 r. Współpraca sieci z Payback Polska rozpoczęła się wraz z tym debiutem. Od momentu dołączenia do programu lojalnościowego klienci mogą zbierać punkty w sklepach stacjonarnych dm, w aplikacji oraz sklepie online i wymieniać je na nagrody czy kolejne zakupy w drogerii. Kooperacja jest elementem budowania rozpoznawalności marki oraz jej pozycji wśród polskich konsumentów.

Rozpoczynając współpracę z DM mieliśmy bardzo konkretny cel – wesprzeć markę w zaistnieniu na polskim rynku. Było to dla nas spore wyzwanie, ale rezultaty dotychczasowej kooperacji są bardziej niż obiecujące. Dlatego właśnie teraz rozpoczynamy nową fazę współpracy, by pomóc DM w ekspansji na polskim rynku oraz jeszcze bardziej pogłębiać ich relacje z klientami. Nasze dane analityczne oraz analizy wykorzystujące najnowsze technologie wspierają DM w procesie umacniania rozpoznawalności marki na polskim rynku, w prężnie działającym otoczeniu konkurencyjnym. Dzisiaj znamy klientów drogerii DM znacznie lepiej niż w 2022 r. – powiedział Marcin Pilarski, dyrektor zarządzający Payback Polska.

Takie efekty potwierdził Markus Trojansky, dyrektor zarządzający DM Drogerie Markt w Polsce.

–  Nasze własne analizy i międzynarodowe doświadczenie wsparte danymi z programu Payback pozwalają nam jeszcze lepiej dopasować ofertę do oczekiwań klientów. W 2024 r. będziemy kontynuować naszą strategię rozwoju w Polsce na wielu poziomach – przez zwiększanie liczby sklepów, dotarcie do nowych województw, nowe koncepty aranżacji wnętrz, wzmocnienie e-commercu, czy asortymentu. Dalszy rozwój partnerstwa z Payback jest częścią tego planu – stwierdził Markus Trojansky, dyrektor zarządzający dm-drogerie markt w Polsce.

Obecnie DM prowadzi w Polsce 26 drogerii i do końca roku kalendarzowego planuje podwoić tę liczbę.

Czytaj także: Henri Hampe, DM Drogerie Markt: W 2024 planujemy otwarcie ponad 20 drogerii w Polsce

Sieć DM działa w czternastu europejskich krajach, w tym m.in. w Niemczech, Czechach, na Węgrzech, Słowenii, Chorwacji i we Włoszech. Oferta marki to ponad 12,5 tys. produktów, w tym 28 marek własnych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
13. kwiecień 2024 23:55