StoryEditor
Biznes
25.02.2025 11:44

Hein Schumacher, CEO Unilever, opuszcza stanowisko po niecałych dwóch latach. Kto go zastąpi?

Hein Schumacher przestaje pełnić stanowisko CEO Unilever z dniem 1 marca 2025 / mat.prasowe

Dyrektor generalny Unilever, Hein Schumacher, przestanie pełnić tę funkcję już za kilka dni – po niespełna dwóch latach. Jak poinformował koncern, Schumacher odchodzi ze swojego stanowiska za porozumieniem stron z dniem 1 marca.

Wiadomo już, że Schumachera zastąpi na stanowisku CEO niedawno powołany (w styczniu 2024) dyrektor finansowy Fernando Fernandez, który wcześniej był prezesem działu beauty & wellbeing.

W Unilever trwa obecnie rekrutacja na stanowisko nowego dyrektora finansowego koncernu.

Po ogłoszeniu tej nieoczekiwanej informacji o zmianie na najwyższym szczeblu firmy, akcje notowanego na FTSE 100 Unilever spadły we wtorek o 3 proc.

Odejście Schumachera wydaje się o tyle nagłe, że nastąpiło w połowie dużego planu naprawczego Unilever, który zakłada w sumie 7,5 tys. zwolnień, a także działania, mające na celu ograniczenie liczby marek w sektorze spożywczym i skupienie większej uwagi na swoich wiodących markach, generujących najwyższe zyski.

Hein Schumacher, który został powołany na stanowisko CEO w lipcu 2023, zarządzał również procesami, mającymi na celu wydzielenie ze struktur Unilever działu lodów (marki Ben & Jerry’s, Wall’s i inne). Schumacher ogłosił te zmiany na początku lutego.

Czytaj też: Hein Schumacher nowym CEO Unilevera

Eksperci wskazują, że Unilever zmaga się z rosnącą presją ze strony akcjonariuszy z powodu słabnących wyników. Na początku lutego, po ogłoszeniu rocznych wyników, notowania akcji koncernu spadły.

Chciałbym podziękować Heinowi za zresetowanie strategii Unilever, za skupienie i dyscyplinę, które wniósł do firmy, oraz za solidny postęp finansowy osiągnięty w 2024 roku. Hein wprowadził i poprowadził znaczący program, dotyczący produktywności oraz rozpoczęcia wydzielenia lodów. Oba te działania są w pełni zgodne z naszym planem – powiedział prezes Unilever Ian Meakins

Zdaniem Schumachera, kierowanie Unilevera było zaszczytem. – Dokonaliśmy prawdziwego postępu i jestem dumny z tego, co osiągnęliśmy w krótkim czasie – podkreślił.

Schumacher został mianowany dyrektorem generalnym Unilever w 2023 roku, zastąpił wówczas odchodzącego na emeryturę Alana Jope. Wcześniej Schumacher był dyrektorem generalnym globalnej firmy mleczarskiej i spożywczej Royal FrieslandCampina, a dyrektorem niewykonawczym Unilever został w październiku 2022 roku. Mimo że rezygnuje ze stanowiska CEO już od 1 marca, opuści koncern 31 maja.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
18.03.2025 13:23
Konsorcjum KKR i Warburg Pincus składa ofertę przejęcia Gerresheimer AG
Gerresheimer

Pierwsze informacje o potencjalnym przejęciu przez KKR i Warburg Pincus podał Bloomberg w zeszłym tygodniu. Przyszłość transakcji pozostaje jednak niepewna, a jej finalizacja, jeśli do niej dojdzie, będzie wymagała jeszcze wielu tygodni negocjacji.

Konsorcjum, w skład którego wchodzą fundusze private equity KKR i Warburg Pincus, złożyło niewiążącą ofertę przejęcia niemieckiej firmy Gerresheimer AG, producenta m.in. penów do iniekcji leków odchudzających, takich jak Wegovy. Według źródeł zaznajomionych ze sprawą, oferta opiewa na blisko 90 euro za akcję, co oznacza, że wartość całej firmy zostałaby oszacowana na około 3,1 miliarda euro (3,37 miliarda dolarów). Dla porównania, piątkowa wycena rynkowa Gerresheimer wynosiła 2,65 miliarda euro. Proces przejęcia nadal znajduje się na wczesnym etapie i może potrwać jeszcze kilka tygodni.

W związku z doniesieniami o możliwej transakcji akcje Gerresheimer wzrosły w poniedziałek nawet o 5,5 proc. Spółka potwierdziła w lutym, że prowadzi wstępne rozmowy z inwestorami z sektora private equity w sprawie ewentualnej sprzedaży, ale podkreśliła, że rozmowy mają charakter niewiążący. Przedstawiciele KKR i Warburg Pincus odmówili komentarza, a Gerresheimer nie odpowiedziało na prośby o stanowisko w tej sprawie.

Zainteresowanie przejęciem Gerresheimer pojawiło się w mediach kilka miesięcy po tym, jak inwestor aktywistyczny Ricky Chad Sandler objął 5,43 proc. udziałów w firmie w październiku 2024 roku. Tymczasem w ubiegłym miesiącu Gerresheimer obniżyło swoje prognozy przychodów na 2025 rok. Oczekiwana organiczna stopa wzrostu przychodów została zmniejszona do przedziału 3-5 proc., podczas gdy wcześniejsze prognozy zakładały wzrost na poziomie 7-10 proc. Spółka podtrzymała natomiast prognozy dotyczące skorygowanej marży zysku operacyjnego na poziomie około 22 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
18.03.2025 13:15
Coty rozpoczyna kolejną odsłonę kampanii #UndefineBeauty
Coty rozpoczęło kampanię #UndefineBeauty w 2023 rokuCoty mat.pras.

Coty, jedna z największych firm kosmetycznych na świecie, organizuje w Nowym Jorku panel dyskusyjny z udziałem ekspertów. Cel to obalenie mitów, dotyczących piękna. Do wydawców słowników języka angielskiego zaapelowano o aktualizowanie “przestarzałych definicji piękna”.

Firma Coty, posiadająca w swoim portfolio marki z kategorii zapachów, kosmetyków kolorowych oraz produktów do pielęgnacji skóry i ciała, zorganizowała interdyscyplinarne spotkanie ekspertów, aby przedyskutować restrykcyjne ideały i definicje piękna. W ramach kolejnej odsłony kampanii #UndefineBeauty, panel obala mity dotyczące piękna i przedstawia perspektywy i opinie z zakresu neuronauki, sztuki, mediów społecznościowych, socjologii oraz zdrowia psychicznego, podkreślając potrzebę podjęcia wspólnych działań na rzecz zmian.

Nie istnieje jedna, obiektywna definicja piękna; nasze postrzeganie piękna jest nabyte, a nie ewolucyjne – mówi naukowiec zajmujący się badaniem mózgu i psycholog, profesor John-Dylan Haynes z Uniwersytetu Medycznego Charité w Berlinie.

Jako globalna firma kosmetyczna rozumiemy naszą odpowiedzialność za promowanie różnorodnych wizji piękna – powiedziała Sue Nabi, CEO Coty. – Nasze nieustające zaangażowanie w tę kampanię, w tym zorganizowany przez nas panel dyskusyjny z udziałem ekspertów z różnych dziedzin, podkreśla naszą determinację, by tworzyć piękno dla wszystkich. Naszym celem jest sprawienie, aby każda osoba czuła się najpiękniejszą wersją siebie – podkreśliła Sue Nabi.

Coty rozpoczęło kampanię #UndefineBeauty w 2023 roku, publikując list otwarty do głównych wydawców słowników języka angielskiego, w którym wzywa do aktualizacji definicji słowa "beauty" (piękno). W słownikach, często przywoływanym przykładem użycia tego słowa jest zdanie: "she was considered a great beauty in her youth" ("uważano ją za wielką piękność w młodości"). Kampania #UndefineBeauty uważa tego rodzaju przykłady za ograniczające i wykluczające. Do tej pory wydawcy słowników nie odpowiedzieli na to wezwanie, dlatego Coty ponownie apeluje o zmianę definicji, aby lepiej odzwierciedlała ona wartości współczesnego społeczeństwa.

Coty zachęca wszystkich do przyłączenia się do kampanii #UndefineBeauty i wspólnego działania na rzecz zmian poprzez podpisanie petycji na stronie change.org.

Więcej informacji na temat kampanii #UndefineBeauty można znaleźć na stronie coty.com/undefine-beauty

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. marzec 2025 15:20