StoryEditor
Marketing i media
29.02.2024 08:00

Które polskie marki są najpopularniejsze na Instagramie?

Nie jest łatwo przebić się w mediach społecznościowych, ale niektóre marki kosmetyczne robią to bardzo skutecznie. Którym się to udaje?

Powstał ranking polskich marek kosmetycznych, które najlepiej radzą sobie na Instagramie. Stworzyła go firma NapoleonCat analizując profile 177 marek i wyłaniając liderów w trzech kategoriach.

  • Marki z największą liczbą obserwatorów
  • Najbardziej angażujące duże (20k+ obserwujących) profile marek kosmetycznych
  • Najbardziej angażujące mniejsze (od 3k do 20k obserwujących) profile marek kosmetycznych

W rankingu zostały ujęte polskie marki produkujące kosmetyki pielęgnacyjne, kosmetyki do makijażu i inne kosmetyki ozdobne (np. marki lakierów do paznokci). Nie uwzględnio marek perfum i akcesoriów beauty. Dane dotyczące liczby obserwatorów pochodzą z dnia 31 stycznia 2024.

Kto wypadł najlepiej?

Polskie marki kosmetyczne  z największą liczbą obserwatorów na Instagramie

Semilac jest marką kosmetyczną z największą liczbą obserwatorów na Instagramie (471 tys.)

Na drugim miejscu znalazła się marka Inglot (408 tys.).

Trzecie miejsce zajęła marka OnlyBio (265 tys.).

image
Najpopularniejsze polskie marki kosmetyczne pod względem liczby obserwatorów
NapoleonCat

Najpopularniejsze polskie marki kosmetyczne pod względem zaangażowania obserwatorów

Ranking popularności pod względem generowanego zaangażowania został podzielony na dwie grupy: duże marki mające więcej niż 20 tys. obserwatorów na Instagramie oraz mniejsze mniejsze, które zbudowały społeczność w przedziale od 3 do 20 tysięcy obserwatorów.

Czytaj także: Czy AI wyeliminuje "czynnik ludzki" i zastąpi influencerów?

Wskaźnik zaangażowania (ang. engagement rate) to miara, która pokazuje, jak bardzo użytkownicy mediów społecznościowych angażują się w treści opublikowane na danym profilu. Przy wyliczeniach bierze się pod uwagę między innymi liczbę wyświetleń, komentarzy, czy udostępnień. Ze względu na ograniczenia w API Instagrama na potrzeby rankingu przeanalizowane zostały wyłącznie profile biznesowe (profesjonalne) marek.

Duże marki (20k+ obserwatorów)

Your Kaya to marka kosmetyczna, która znalazła się na pierwszym miejscu wśród marek najmocniej angażujących obserwatorów (wskaźnik zaangażowania 1.773).

Drugą w kolejności marką umiejętnie angażującą obserwujących okazała się marla Apollca (wskaźnik zaangażowania 0.838)

Na trzecim miejscu uplasowała się marka Veoli Botanica (wskaźnik zaangażowania 0.522).

image
Najpopularniejsze duże polskie marki kosmetyczne na Instagramie pod względem zaangażowania obserwatorów
NapoleonCat

Mniejsze marki (pomiędzy 3k a 20k obserwatorów)

Mniejsze marki kosmetyczne także świetnie angażują użytkowników w swoje działania.

Ecocera to marka, która w tym zestawieniu zajęła pierwsze miejsce (wskaźnik zaangażowania obserwatorów 1.740)

Na drugim miejscu znalazła się marka Ava Laboratorium (wskaźnik zaangażowania 1.349)

Trzecie miejsce zajęła marka Jantar (wskaźnik zaangażowania 0.972)

image
Najpopularniejsze małe polskie marki kosmetyczne na Instagramie pod względem zaangażowania obserwatorów
NapoleonCat

 

NapoleonCat to narzędzie do zarządzania komunikacją w mediach społecznościowych oraz ich analizy.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
11.04.2024 14:09
Aleksandra Gawlas-Wilińska z Henkel Polska i Małgorzata Rozenek-Majdan certyfikowanymi ambasadorkami programu Różowy Patrol
Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektor marketingu, Henkel Consumer Brands, odbiera certyfikat ambasadorki „Różowy Patrol powered by Gliss”  od Anny Kupieckiej, prezeski Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiejfot. Henkel Polska
Wierzę, że to kobieta najlepiej może zrozumieć inną kobietę, jej obawy i potrzeby. Dlatego chcę je inspirować do dbania o swoje zdrowie i pomagać w przekazywaniu istotnych informacji – mówi Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektorka marketingu Henkel Consumer Brands, która przeszła szkolenie uprawniające ją do bycia ambasadorką programu profilaktyki raka piersi Różowy Patrol. Do programu dołączyła także Małgorzata Rozenek-Majdan. To nadaje inicjatywie większego rozgłosu także w kręgach biznesowych i show-biznesowych.

Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektorka marketingu Henkel Consumer Brands oraz Małgorzata Rozenek-Majdan, osobowość telewizyjna, prezenterka, influencerka i celebrytka, dołączyły do grona certyfikowanych ambasadorek projektu Różowy Patrol. Przeszły szkolenie, które przeszły uprawnia je do organizowania spotkań i warsztatów promujących profilaktykę raka piersi, w tym również metody samobadania.

Gliss wspiera kobiety w dbaniu o to, co dla nich ważne: nie tylko o piękne włosy, ale również zdrowie. Jesteśmy dumni, że możemy być częścią tak ważnego projektu wczesnej profilaktyki raka piersi, ponieważ ma on potencjał realnej zmiany, tak bardzo potrzebnej w Polsce, co pokazują liczby. To też moje osobiste powołanie. Wierzę, że to kobieta najlepiej może zrozumieć inną kobietę, jej obawy i potrzeby. Dlatego chcę je inspirować do dbania o swoje zdrowie i pomagać w przekazywaniu istotnych informacji – podkreśliła Aleksandra Gawlas-Wilińska..

Czytaj także: Aleksandra Gawlas-Wilińska, Henkel: Różnorodność wyzwań i wsparcie dla kobiet w łączeniu życiowych ról jest kluczowe dla rozwoju karier kobiet w biznesie

– Bardzo cieszę się z praktycznego wymiaru szkolenia. Umiejętność samobadania to podstawa monitoringu zdrowia piersi każdej z nas. Jako ambasadorka, chcę być wsparciem dla innych kobiet, motywować je do dbania o swoje zdrowie i regularnych badań. Niezależnie od tego, czy znamy się osobiście czy nie, poprzez nasze działania możemy wpływać na siebie nawzajem, dbając o nasze zdrowie i dobrostan – powiedziała Małgorzata Rozenek-Majdan.

image
Małgorzata Rozenek-Majdan i Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej
fot. Henkel Polska
Ambasadorki  na początku kwietnia br. przeszły szkolenie w Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej z zasad prawidłowego samobadania piersi, budowania wiedzy o profilaktyce, a także aspektów psychologicznych, takich jak wsparcie chorych czy osób, które wykryły u siebie zmiany w piersi. Każda ambasadorka dostała swój fantom i materiały edukacyjne, które stanowią bogate źródło informacji. W ten sposób, wyposażone w wiedzę, empatię i praktyczne narzędzia, stają się nie tylko aktywnymi liderkami zmian, ale także realnym wsparciem dla tych, którzy go potrzebują.

Wczesne wykrywanie zmian nowotworowych jest niezwykle istotne, ponieważ gwarantuje wyleczalność nawet  w 95% przypadków (źródło: Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, 2021 r.). I niezwykle potrzebne z uwagi na bardzo niski, niespełna 30-procentowy wskaźnik korzystania z programu badań przesiewowych w Polsce (dane dotyczące realizacji programów profilaktycznych według stanu na dzień 1.04.2024 r.)

W Polsce raka piersi leczy się już na światowym poziomie, zarówno jeśli chodzi o leki, sprzęt, jak i technologie. Jednak kluczem jest tutaj wczesna zgłaszalność na badania, a ta w naszym kraju jest wciąż na niewystarczającym poziomie niespełna 30 proc.. Dla porównania w innych krajach europejskich, takich jak chociażby państwa skandynawskie, zgłaszalność kształtuje się na poziomie 85-95 proc. Rak piersi nie boli i nie daje objawów, dlatego samoświadomość i samobadanie są tutaj tak bardzo istotne.

– Kobiety często zgłaszają się do lekarza już ze zbyt zaawansowanymi nowotworami. W około 30 proc. przypadków nie można zagwarantować pełnej wyleczalności. W kraju, w którym szacuje się, że rocznie diagnozę raka piersi otrzymuje blisko 25 tysięcy osób, wczesna diagnostyka jest kluczowa, a jednak wciąż  niewystarczająco realizowana. Powody są różne. Najczęściej to strach, mała świadomość, niewiedza. By można mówić o efektywności programu przesiewowego, to zgłaszalność powinna wynosić ok. 70 proc., mamy więc jeszcze dużo do zrobienia. Potrzebny jest ogrom działań, w tym lokalnych, bezpośrednich. Dlatego też program Różowy Patrol opiera się na formule „pracy u podstaw”, gdzie istotną rolę odgrywa rozmowa kobiety z kobietą – podkreśla Anna Kupiecka, prezeska Fundacji OnkoCafe-Razem Lepiej.

„Różowy Patrol powered by Gliss“ to inicjatywa zapoczątkowana w 2023 roku przez markę Gliss i Fundację OnkoCafe-Razem Lepiej. Jej ideą jest, by być blisko kobiety, tworzyć wspólnotę, która daje  poczucie, że nigdy żadna z nich nie zostanie sama – gdziekolwiek mieszka i kimkolwiek jest. Każda kobieta nauczona samobadania ma szansę, by odpowiednio wcześnie poddać się leczeniu.

Od października 2023 do  marca 2024 roku uruchomiono 23 kluby Różowego Patrolu. W tym czasie przeszkolono w obszarze badań i profilaktyki raka piersi oraz wyposażono w materiały edukacyjne ponad 140 ambasadorek, które w ciągu czterech miesięcy dotarły bezpośrednio do ponad 7 tys. kobiet i mężczyzn.

Dzięki marce Gliss projekt jest kontynuowany w tym roku. Zaangażowanie marki umożliwia rozszerzenie działań - powstają nowe kluby, zapewnione zostają niezbędne środki na ich funkcjonowanie, a także zwiększa się dostęp do informacji na temat profilaktyki raka piersi.

W 2024 roku powstało już 13 klubów Różowego Patrolu w województwach: lubelskim, śląskim, łódzkim, mazowieckim, świętokrzyskim i zachodniopomorskim. Planowane jest otwarcie  kolejnych.

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Marketing i media
08.04.2024 10:30
SeeBloggers: Aga Grzelak najbardziej popularną influencerką beauty 2023 r. Kto na dalszych miejscach?
Canva
SeeBloggers, czołowy organizator wydarzeń influencerskich, właśnie opublikował swój ranking najbardziej wpływowych twórców treści za rok 2023. Lista ta, podsumowująca kto rzeczywiście kształtował cyfrowe dyskursy i trendów w minionych miesiącach, stanowi kluczowy punkt odniesienia zarówno dla branży marketingowej, jak i dla obserwatorów mediów społecznościowych.

Postęp w dziedzinie sztucznej inteligencji przyczynił się do usprawnienia procesów, podniesienia poziomu efektywności oraz otwarcia nowych perspektyw dla marek i influencerów. Dzięki narzędziom AI możliwe jest coraz precyzyjniejsze badanie trendów, antycypowanie zachowań konsumentów oraz śledzenie efektywności kampanii marketingowych w czasie rzeczywistym. Z kolei influencerzy coraz częściej korzystają z technologii jako ze swojej tajnej broni, by udoskonalić swoje treści i lepiej odpowiadać na oczekiwania i upodobania swoich odbiorców. W reakcji na ciągłe zmiany w sektorze marketingu wpływu, ranking tego roku kładzie nacisk na twórców, którzy w autentyczny, przejrzysty i odpowiedzialny sposób pielęgnują relacje ze swoimi społecznościami.

Raport został opracowany na podstawie solidnych danych z całego roku 2023, uwzględniających takie wskaźniki jak: liczba obserwatorów, popularność (określona na podstawie ważonej średniej liczby lajków, udostępnień i komentarzy), stopień zaangażowania odbiorców (średnia ilość interakcji na post), a także liczba wizyt na blogu. W kontekście twórców internetowych, takich jak Youtuberzy, Instagramerzy czy TikTokerzy, za fundamentalne kryterium przyjęto zaangażowanie na post, biorąc pod uwagę główny kanał działalności twórcy.

Ranking przedstawia się następująco: na 1. miejscu jest Aga Grzelak, na 2. Adrianna Muranowicz (True Beauty Is Internal), na 3. Julita Różalska. Na dalszych pozycjach znalazły się takie nazwiska jak Jessica Mercedes, Ewa Grzelakowska-Kostoglu (Red Lipstick Monster), Angelika Mucha (Littlemooonster96) czy Ola Nowak. Do pierwszej dziesiątki nie załapały się np. Magdalena Pieczonka (pozycja 19.) czy Maffashion (miejsce 11.).

image
SeeBloggers
image
SeeBloggers

Influencer marketing stał się już nieodłącznym elementem branży kosmetycznej, stanowiąc standardową praktykę w strategiach promocyjnych marek. W świecie, gdzie opinie i rekomendacje osobistości internetowych mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe konsumentów, współpraca z influencerami oferuje firmom kosmetycznym bezprecedensową okazję do dotarcia do szerokiej, zaangażowanej i często bardzo zsegmentowanej grupy odbiorców. Taktyka ta nie tylko zwiększa świadomość marki i buduje jej wizerunek w oczach potencjalnych klientów, ale również bezpośrednio przekłada się na wzrost sprzedaży. W kontekście ciągłego poszukiwania innowacji i personalizacji, influencer marketing w branży kosmetycznej wyznacza nowe standardy w komunikacji z konsumentami, umożliwiając tworzenie bardziej autentycznych i angażujących treści.

Czytaj także: The American Marketing Association: Nano-influencerzy zapewniają wyższy zwrot z inwestycji

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
18. kwiecień 2024 15:19