StoryEditor
Opakowania
27.05.2021 00:00

Beiersdorf wprowadzi przyjazne dla środowiska puszki dezodorantów

Beiersdorf ogłosił, że wspólnie z Nussbaum, szwajcarską firmą od opakowań, pracują nad wyprodukowaniem bardziej przyjaznych dla środowiska puszek dezodorantów w aerozolu. Będą one wytwarzane z aluminium pochodzącego w 100-proc. z recyklingu. Zostaną one wprowadzone na rynek pod koniec 2021 r.

Pierwsze produkty Beiersdorf w puszkach aerozolowych wykonanych w 100 proc. z aluminium pochodzącego z recyklingu poużytkowego pojawią się na rynku już pod koniec 2021 r. Materiał do ich produkcji będzie pochodził w całości ze zużytych puszek napojowych.

Dzięki naszemu pionierskiemu partnerstwu z Nussbaum zmniejszamy nasz ślad węglowy związany z puszkami aerozolowymi nawet o 90 proc. – mówi Norbert Menzel, dyrektor ds. technologii pakowania w Beiersdorf.

Koncern zapowiedział też, że także pozostały asortyment będzie stopniowo przechodzić na bardziej zrównoważone alternatywne opakowania, między innymi dzięki zastosowaniu aluminium z recyklingu.

– To kolejny sposób, w jaki firma Beiersdorf przyczynia się do osiągnięcia celów klimatycznych, które wyznaczyła w ramach Agendy zrównoważonego rozwoju Care Beyond Skin w 2020 r. – czytamy w komunikacie firmy.

Beiersdorf i Nussbaum Matzingen AG współpracują ze sobą od kilkudziesięciu lat. Dzięki najnowszemu projektowi obie firmy zintensyfikowały działania w zakresie zrównoważonych rozwiązań opakowaniowych. Szwajcarska firma wyprodukuje pojemniki aerozolowe, które można w nieskończoność poddawać recyklingowi. Zaletą technologii jest też to, że wielokrotnie używane aluminium wymaga do 95 procent mniej energii do przetworzenia.

Partnerstwo z Nussbaum nie jest pierwszym tego typu. W grudniu 2020 roku Beiersdorf nawiązał współpracę z firmą chemiczną Sabic. Tutaj również nacisk kładzie się na odnawialne, a tym samym bardziej ekologiczne opakowania kosmetyków.

– Nieustannie przyglądamy się naszym procesom, strukturom zaopatrzenia i rozwojowi produktów – wyjaśnia Jean-François Pascal, wiceprezes ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Beiersdorf.

Dodaje, że ochrona klimatu jest jednym z głównych obszarów zaangażowania firmy Beiersdorf w zrównoważony rozwój. Firma postawiła sobie za cel zmniejszenie emisji w całym łańcuchu o 30 proc. do 2025 roku w porównaniu z rokiem 2018.

Jednocześnie Beiersdorf nadal koncentruje się na zasadzie gospodarki o obiegu zamkniętym w odniesieniu do opakowań. Oprócz unikania pakowania produktu, chodzi przede wszystkim o zapewnienie, że trzy „R” – redukcja, recykling i ponowne użycie – są przestrzegane w perspektywie długoterminowej w odniesieniu do użytych materiałów.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
03.07.2025 13:33
Malezja zakazuje importu odpadów plastikowych z USA – co teraz, branżo?
Plastikowe odpady rzadko kiedy są recyklingowane w kraju wytworzenia.Krizjohn Rosales

Malezja wprowadziła całkowity zakaz importu odpadów plastikowych ze Stanów Zjednoczonych, co oznacza odcięcie jednego z kluczowych źródeł surowca wtórnego wykorzystywanego globalnie, m.in. w produkcji opakowań dla przemysłu kosmetycznego i higieny osobistej. Decyzja ta wpisuje się w szerszy trend krajów azjatyckich ograniczających przyjmowanie zagranicznych odpadów.

Zakaz został ogłoszony po wykryciu kontenerów z odpadami z USA, które były błędnie oznaczone, a ich zawartość – często niebezpieczna i nienadająca się do recyklingu – nie spełniała obowiązujących norm. Zgodnie z nowelizacją malezyjskiego prawa celnego, import odpadów z krajów niebędących stronami Konwencji Bazylejskiej, w tym USA, został całkowicie zabroniony. Co więcej, odpady z innych państw muszą zawierać tylko jeden rodzaj plastiku i charakteryzować się zanieczyszczeniem poniżej 2 proc. – warunkami, które rzadko są spełniane przez odpady konsumenckie.

Eksport plastikowych odpadów z USA do Malezji praktycznie zamarł – informują pośrednicy handlowi. Malezja dołącza tym samym do rosnącej grupy państw, takich jak Chiny, Tajlandia czy Indonezja, które wcześniej zamknęły swoje granice na import zagranicznych tworzyw sztucznych. Skutkuje to dalszym rozproszeniem globalnych łańcuchów dostaw surowców wtórnych.

Sytuacja ujawnia istotny problem strukturalny: większość plastiku zbieranego w USA i Europie nie jest przetwarzana lokalnie. Ograniczenie możliwości eksportu odpadów do Azji zwiększa presję na niewydolną infrastrukturę recyklingu w krajach zachodnich. Branża kosmetyczna – silnie uzależniona od plastiku w opakowaniach – może napotkać trudności z pozyskaniem wysokiej jakości tworzyw z recyklingu, co może przełożyć się na wzrost kosztów oraz utrudnienia w realizacji celów środowiskowych.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Rynek i trendy
17.06.2025 09:09
Kosmetyki w wersji refill. Czy konsumenci uważają je za atrakcyjną opcję? [BADANIE]
L‘Oréal uruchomił kampanię #JoinTheRefillMovement – mającą na celu zachęcenie konsumentów do stosowania refilliIG lorealparis

Francuskie stowarzyszenie branży kosmetycznej FEBEA opublikowało badanie na temat postrzegania kosmetyków w wersjach refill (napełnialnych). Celem było lepsze zrozumienie oczekiwań konsumentów oraz trudności, z jakimi borykają się w odniesieniu do tego typu formatu, który w ostatnim czasie zyskuje na popularności – pomimo swoich wad.

Badanie FEBEA, w którym uczestniczyło 2251 kobiet, wykazało rosnące zainteresowanie produktami kosmetycznymi i do pielęgnacji ciała z możliwością ponownego napełniania: aż 59 proc. respondentek stwierdziło, że kupiło co najmniej jedno opakowanie uzupełniające w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Średni profil nabywcy, który wyłonił się w badaniu, to kobieta w wieku 19-44 lat, o wysokich dochodach, mieszkająca w gospodarstwie domowym składającym się z trzech lub więcej osób, bardzo często kupująca kosmetyki. 

A jakie są główne motywacje zakupu refilli? Dla większości respondentów (70 proc.) jest to zmniejszenie wpływu na środowisko. Następny powód to oszczędności (64 proc.) i wygoda (39 proc.). 

Jeśli chodzi o formaty, konsumenci preferują małe, zamykane wkłady, które można wlać do pojemnika wielokrotnego użytku (44 proc. respondentów), które pokonały wkłady, które należy włożyć do oryginalnego pojemnika (38 proc.).

Pomimo zainteresowania konsumentów refillami, istnieją przeszkody utrudniające szersze upowszechnienie się produktów tego typu. Pierwszą z nich (dla 44 proc. respondentów) jest brak dostępności w sklepach formatów refill, a następnie – brak wiedzy na ich temat (32 proc.), obawa o zbyt skomplikowany, niezrozumiały proces zmiany wkładu (19 proc.) oraz obawy dotyczące zdrowia i bezpieczeństwa (14 proc.). 

Badani wskazali też uwagę na fakt, że wersje refill nie pojawiły się do tej pory w przypadku takich kategorii kosmetyków, jak makijaż czy pasta do zębów.

Z badania wynika również, że aby jeszcze bardziej zachęcić konsumentów do stosowania produktów z możliwością ponownego napełniania, marki kosmetyczne muszą oferować refille w kilku formatach: idealna pojemność wkładu wynosi 2-4 razy więcej, niż początkowa pojemność produktu. Rozmiary podróżne (travel size) są również przez konsumentów bardzo cenione.

Klienci spodziewają się, że użycie refilla przyniesie im oszczędności finansowe na poziomie od 10 do 20 proc. Badanie potwierdziło również, że konsumenci oczekują jasnych informacji na temat korzyści dla środowiska. Chcieliby również, aby marki zadbały o widoczność refilli w sklepach – na tle oferty produktów, a także w ramach działań reklamowych.

Tak podszedł do sprawy m.in. L‘Oréal, uruchamiając kampanię #JoinTheRefillMovement – globalne działanie w ramach wielu marek oraz wielu kategorii produktów i kanałów dystrybucji, mające na celu zachęcenie konsumentów do stosowania refilli. W kampanii biorą udział Lancôme, Armani Beauty, Yves Saint Laurent Beauty, Kiehl’s, Mugler, Maison Margiela Fragrances, Prada Beauty, Valentino Beauty i L‘Oréal Paris.

Kampania ta koncentruje się m.in. na korzyściach płynących z ponownego napełniania kosmetyków zarówno dla dobra planety, jak i portfeli konsumentów. Przykładowo, decydując się na zakup 100 ml La Vie est Belle L‘Elixir [perfumy] w wersji refill (zamiast dwóch tradycyjnych opakowań po 50 ml) oszczędza się 73 proc. szkła, 66 proc. plastiku i 61 proc. tektury – jak wylicza L‘Oréal.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
04. lipiec 2025 05:08