StoryEditor
Opakowania
17.12.2019 00:00

Opakowania kosmetyków - jakie zmiany i wyzwania czekają branżę w 2020 roku?

Marki kosmetyczne stoją przed wyzwaniem - muszą sprostać ekologicznym oczekiwaniom konsumentów więc będą nadal dążyć do zmniejszenia ilości odpadów poprzez usuwanie niepotrzebnych opakowań. Zmiany te dotyczyć będą zarówno segmentu makijażu, pielęgnacji skóry jak i zapachów. Według przewidywań ekspertów, w 2020 roku więcej marek podejmie inicjatywy w zakresie opakowań wielokrotnego użytku i nadających się do recyklingu.

Produkty w pełni nadające się do recyklingu staną się podstawą w segmencie opakowań, a opakowania kompostowalne zostaną wprowadzone w znacznie większym wymiarze.

Przykładem są mydła amerykańskiej marki Apothecary Muse, owinięte w papier roślinny z nasion dzikich kwiatów z Ameryki Północnej, które mogą stać się bardziej powszechne.

Według firmy Eastman, dostawcy tworzyw sztucznych, która niedawno ogłosiła trzy pętle technologiczne recyklingu wykorzystujące odpady związane z wysypiskami, zawartość biologiczną i materiały zwrotne od konsumentów do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych, przyszłość branży opakowań bardzo się zmieni.

Czeka ją sytuacja, gdy odpady z tworzyw sztucznych wykorzystywane jako surowiec i przekształcane w luksusowe opakowania, będą nie do odróżnienia od opakowań wykonanych z surowców kopalnych. 

Poza opakowaniami konsumenci zaczynają kwestionować trwałość naturalnych składników stosowanych w produktach kosmetycznych i to, jak naprawdę naturalne są „naturalne” produkty. Marki muszą mieć pewność, że potrafią wyjaśnić, dlaczego używają substancji naturalnych lub syntetycznych, szczególnie jeśli te ostatnie są bardziej zrównoważone, trwałe lub skuteczne.

Na przykład w 100 proc. transparentna marka perfum Michelle Pfeiffer, Henry Rose, oferuje pełne zestawienie składników swoich zapachów, w tym „nieszkodliwe chemikalia”.

W miarę, jak marki uczą konsumentów o „bezpiecznych syntetykach”, a na rynek wchodzą nowe marki, które wykorzystują innowacyjne, naturalne składniki zoptymalizowane pod kątem bezpieczeństwa, trwałości i skuteczności, podział na naturalne i syntetyczne - który tak długo polaryzował branżę - może się rozmyć.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
23.07.2025 16:31
Francuski przemysł kosmetyczny testuje system zwrotu flakonów perfum
Domeckol via Pixabay

Francuski sektor urody staje przed koniecznością adaptacji do nowych regulacji środowiskowych. Ustawa AGEC (przeciwko marnotrawstwu i na rzecz gospodarki o obiegu zamkniętym) zobowiązuje branżę do osiągnięcia 7 proc. udziału opakowań wielokrotnego użytku do końca 2025 roku oraz 10 proc. do 2027 roku. W odpowiedzi na te wymagania, sześciu kluczowych graczy uruchomiło pilotażowy program “La Boucle Beauté Parfums”, który potrwa od 30 czerwca do 31 października 2025 roku i obejmie 192 punkty sprzedaży na terenie całej Francji.

Za inicjatywą stoją Circul’R oraz partnerzy We Don’t Need Roads i organizacja ekologiczna Citeo. Do projektu przystąpiły cztery prestiżowe marki perfumeryjne: Parfums Christian Dior (LVMH), Diptyque, Kenzo Parfums (L’Oréal) oraz Rochas (Interparfums), a także dwaj dystrybutorzy – Nocibé i Beauty Success. Klienci mogą przynieść puste flakony z linii J’adore, Flower by Kenzo, Eau de Rochas i Diptyque i w zamian otrzymać nagrodę, zależną od decyzji danej marki.

Odebrane flakony trafiają do specjalistycznego centrum, gdzie są sortowane, myte i przygotowywane do ponownego wykorzystania. Proces czyszczenia oparty jest na technologii mycia CO₂ – innowacyjnym rozwiązaniu niewymagającym wody, detergentów ani rozpuszczalników. Dzięki temu minimalizowany jest ślad środowiskowy. Skuteczność technologii i jakość ponownie użytych opakowań zostaną ocenione po zakończeniu testu.

Wyniki eksperymentu zostaną wykorzystane do analiz środowiskowych i ekonomicznych – w tym zużycia wody i energii. Równolegle opracowane zostanie modelowanie ekonomiczne mające na celu określenie warunków wdrożenia systemu na większą skalę. Przeprowadzona zostanie również analiza zachowań konsumenckich, która pozwoli ocenić gotowość klientów do przyjęcia nowego modelu.

– Potrzebujemy objętości do ponownego wykorzystania, aby stworzyć dynamikę i uzyskać korzyści ze skalowania – powiedziała przedstawicielka inicjatywy, Sixtine Jourde-Roussel. To wymaga zmiany postrzegania flakonu perfum – nie jako jednorazowego opakowania, lecz trwałego przedmiotu, który może znaleźć zastosowanie również w mniej luksusowych liniach lub na rynku wtórnym. W obliczu wysokiej energochłonności produkcji szkła, program może zapoczątkować nowy standard w świecie luksusowej perfumerii.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Opakowania
22.07.2025 15:40
Francja przed Trybunałem UE za obowiązkowe oznaczenie recyklingowe „Triman”. O co chodzi?
Symbol recyklingowy stał się kością niezgody.Canva

Komisja Europejska skierowała Francję do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w związku z krajowymi przepisami dotyczącymi oznakowania produktów wymagających sortowania odpadów. Spór dotyczy obowiązkowego stosowania tzw. „logo Triman”, które – według Komisji – stanowi barierę dla swobodnego przepływu towarów na jednolitym rynku europejskim.

Wprowadzony we Francji w 2015 roku znak „Triman” przedstawia postać otoczoną trzema strzałkami i informuje konsumentów, że dane opakowanie powinno zostać poddane selektywnej zbiórce. Produkt opatrzony tym symbolem nie powinien trafiać do odpadów zmieszanych, lecz do odpowiedniego pojemnika lub punktu zbiórki. Z punktu widzenia Brukseli, rosnąca liczba krajowych systemów oznaczeń może jednak rozbijać wspólny rynek i osłabiać konkurencyjność UE względem gospodarek takich jak Chiny czy Stany Zjednoczone.

Komisja Europejska podkreśla, że zgodnie z art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE), krajowe przepisy narzucające wymogi dotyczące oznaczeń na produktach legalnie wytwarzanych i sprzedawanych w innych państwach członkowskich, są niedozwolone, ponieważ stanowią środek o równoważnym skutku do ograniczeń ilościowych. W ocenie Komisji francuskie wymogi są również nieproporcjonalne – istnieją bowiem inne, mniej restrykcyjne środki informowania konsumentów, które nie zakłócają handlu wewnętrznego.

Postępowanie przeciwko Francji zostało zainicjowane w lutym 2023 r., kiedy Komisja przesłała pierwsze formalne zawiadomienie. W listopadzie 2024 r. wydano uzasadnioną opinię, jednak – wobec braku zmian legislacyjnych – KE zdecydowała się skierować sprawę do Trybunału.

W odpowiedzi na problem rozdrobnienia systemów oznaczeń, Unia Europejska planuje wprowadzenie zharmonizowanego systemu etykietowania opakowań. Będzie on gotowy do sierpnia 2026 r., a jego stosowanie stanie się obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich od 12 sierpnia 2028 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
27. lipiec 2025 13:54