StoryEditor
Prawo
15.02.2019 00:00

Koniec ery plastików - jakie ograniczenia wprowadza Unia Europejska?

Plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne będą zakazane od 2021 roku. Jakie zmiany czekają rynek kosmetyczny w związku z plastikowymi produktami i opakowaniami?

Z rezolucji przyjętej 10 października 2018 roku przez Komisję Ochrony Środowiska Parlamentu Europejskiego wynika, że plastikowe przedmioty jednorazowe, takie jak talerze, sztućce, słomki i patyczki higieniczne, które stanowią w sumie ponad 70 proc. odpadów morskich, mają być zakazane w UE od 2021 roku.

Podstawowym elementem podkreślanym w dokumencie jest znaczne ograniczenie, a nawet eliminacja z rynku przedmiotów jednorazowych wykonanych z tworzyw sztucznych, bo według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów morskich stanowią właśnie one.

Instytucje Unii Europejskiej uzasadniają to koniecznością ochrony środowiska mórz i oceanów przed rosnącym zanieczyszczeniem. Jednorazowe produkty ze względu na bardzo krótki cykl życia muszą ustąpić miejsca produktom wielorazowym lub wykonanym z biodegradowalnych materiałów.

Planuje się  wprowadzenie rozwiązań, które mają bezpośrednio przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko – najważniejsze z nich dotyczą wprowadzania na rynek produktów jednorazowych z tworzyw. 

Jednorazowe kubki do napojów oraz pojemniki do żywności z tworzyw sztucznych (w tym opakowania jedzenia fast-food, przeznaczone do natychmiastowej konsumpcji lub na wynos) – w tym przypadku obowiązkowa będzie redukcja ich zużycia w krajach UE.

Patyczki higieniczne, plastikowe sztućce i talerze, słomki, mieszadełka do napojów oraz plastikowe kijki do balonów zostaną w ogóle wycofane z rynku. 

Butelki do napojów będą wymagane wraz z nakrętkami lub wieczkami. Producenci będą musieli przeprojektować butelki tak, by nakrętka lub wieczko były przymocowane i stanowiły integralną część butelki. 

Producenci takich produktów i opakowań będą mieli obowiązek pokrycia kosztów związanych gromadzeniem odpadów, ich transportem i przetwarzaniem a także koszty związane z usuwaniem zanieczyszczeń oraz podnoszeniem świadomości społecznej w tych kwestiach
 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 12:11
Wycofanie suplementu diety z rynku – Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed tabletkami z propolisem
Główny Inspektorat Sanitarny

Główny Inspektor Sanitarny informuje o dobrowolnym wycofaniu z rynku jednej serii suplementu diety Propolis Forte przez producenta Farmina sp. z o.o. Powodem decyzji jest podejrzenie zanieczyszczenia produktu fragmentami metalu.

Producent suplementu diety Propolis Forte w opakowaniu zawierającym 30 tabletek o smaku pomarańczowym podjął decyzję o wycofaniu serii oznaczonej numerem 47520, której data ważności to lipiec 2027 roku. Firma Farmina sp. z o.o. poinformowała o tym fakcie odpowiednie organy oraz swoich odbiorców, podkreślając, że decyzja ma charakter prewencyjny i wynika z troski o bezpieczeństwo konsumentów.

Decyzja o wycofaniu została podjęta po przeprowadzeniu szczegółowej analizy procesu produkcyjnego w zakładzie w Myślenicach. Analiza wykazała, że nie można wykluczyć ryzyka obecności fragmentów metalu w produkcie. W związku z tym producent zaleca natychmiastowe zaprzestanie spożywania suplementu pochodzącego z wycofanej serii.

Proces wycofania jest monitorowany przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które zapewniają, że wszystkie działania są prowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami. Konsumenci, którzy zakupili produkt z numerem serii 47520, powinni skontaktować się z punktem sprzedaży w celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości zwrotu lub wymiany.

Farmina sp. z o.o. przypomina o konieczności dokładnego sprawdzania oznaczeń produktów i podkreśla, że pozostałe serie suplementu Propolis Forte nie są objęte wycofaniem. Szczegóły dotyczące sprawy można znaleźć na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz w komunikatach wydanych przez producenta.

Czytaj także: Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej udaremnili przemyt nielegalnych suplementów z wyciągiem z konika morskiego

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
05.12.2024 10:42
Sprzedawcy podrobionych kosmetyków m.in. Chanel i Dior zatrzymani na Pomorzu
Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskiefanpage Targowisko Bakalarska

Policja zatrzymała w okolicach Gdańska i Wejherowa sześć osób, handlujących podrobionymi kosmetykami i perfumami takich marek, jak Dior, Chanel, Armani czy YSL. Ich sprzedaż była prowadzona przez internet.

O sprawie poinformowała w ostatni wtorek Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, wyjaśniając, że śledztwo prowadzone jest przeciwko grupie przestępczej, sprzedającej w sieci podrobione kosmetyki. Zabezpieczono ok. 8 tys. sztuk podrobionych kosmetyków oraz perfum topowych marek, których wartość oszacowano na prawie 3 mln zł.

Towar, sprzedawany za pośrednictwem internetu, dostarczany był do klientów przez firmy kurierskie, przy wykorzystaniu fikcyjnych danych nadawców

Jak wyjaśniła prokuratura w komunikacie, 27 listopada 2024 roku "funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą wspólnie z funkcjonariuszami Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni na polecenie prokuratora dokonali przeszukania, wcześniej wytypowanych, magazynów na terenie powiatu wejherowskiego oraz gdańskiego".

Oprócz kosmetyków śledczy zabezpieczyli również urządzenia, wykorzystywane do wydobywania kryptowalut w postaci 25 komputerów o łącznej wartości 100 tys. zł. 

Zaledwie miesiąc wcześniej pomorska policja zabezpieczyła 40 ton podróbek chemii gospodarczej z Niemiec.

Przegląd prasy
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
14. grudzień 2024 21:03