StoryEditor
Prawo
25.02.2021 00:00

To już koniec. Becca Cosmetics zamknie markę we wrześniu 2021 roku

Firma Becca Cosmetics zapowiedziała, że ​​zamknie markę pod koniec września 2021 roku. Na taką decyzję wpłynęła pandemia COVID-19 i kumulacja wyzwań, przed którymi znana marka makijażowa stanęła w 2020 roku.

Becca istnieje od 20 lat, ale nie przetrwała kryzysu wywołanego pandemią. W 2016 roku marka została przejęta przez The Estée Lauder Companies oczekując nowych możliwości rozwoju. Jednak COVID-19 ostatecznie pogrążył te nadzieje.

W oświadczeniu marki napisano: Globalna pandemia wpłynęła na wszystkich na całym świecie na wielu poziomach. Miała również ogromny wpływ na wiele firm. W Becca nagromadzenie wyzwań wraz z globalnym wpływem COVID-19 to niestety więcej, niż nasza firma może wytrzymać. Musieliśmy podjąć bolesną decyzję o zamknięciu marki Becca pod koniec września 2021 roku.

Przedstawiciele Becca zwrócili się też z przesłaniem do konsumentów:

- Wierzymy w Ciebie i wierzymy, że piękno w Tobie jest światłem, którym dzielisz się ze światem. Jesteśmy przekonani, że duch Becca będzie nadal żył w was wszystkich. Proszę, oświetlajcie swoje prawdziwe ja. Oświetlajcie swoje własne ścieżki i przekraczajcie granice. Dzielcie się pozytywnym nastawieniem i oświetlajcie innym drogę, wywierając wpływ na ten świat. Posiadajcie swoje światło na własnych warunkach ”.

Kevin James Bennett, nowojorski makijażysta i dziennikarz napisał w komentarzu na swoim profilu na Facebooku:

- Becca Cosmetics się zamyka. Chociaż jest to niepokojące, nie dziwię się. Słabe zarządzanie marką przez The Estée Lauder Companies w połączeniu z taktyką Sephory / LVMH i poważnym spadkiem globalnej sprzedaży kosmetyków kolorowych z powodu COVID, sprawiło, że wydarzenie to stało się nieuchronne. Wątpię, czy firma ELC mogłaby znaleźć kupca, który byłby chętny do reanimacji marki w obecnym krajobrazie kosmetyków kolorowych. Ale wciąż jest bardzo smutne, że marka z tak wieloma wyjątkowymi produktami się zwija.

Joanna Rokicka
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
27.09.2024 15:00
TrustMate.io: Blisko 2 tysiące sklepów internetowych w Polsce regularnie kupuje fałszywe opinie
Fałszywe opinie to problem, który toczy e-commerce niemal od początku jego istnienia.Lemonsoup14

W dobie rozwijającego się rynku e-commerce, firmy internetowe coraz częściej sięgają po nieuczciwe praktyki, takie jak kupowanie fałszywych opinii. Pomimo kar sięgających do 10 proc. obrotu, blisko 2 tysiące polskich e-sklepów angażuje się w ten proceder. Jakie są konsekwencje tego zjawiska i jak można mu zapobiegać?

W raporcie przygotowanym przez TrustMate.io dowiadujemy się, że aż 95 proc. konsumentów przed dokonaniem zakupu sprawdza recenzje produktów. Firmy zdają sobie sprawę z tego, że opinie mają ogromny wpływ na decyzje zakupowe, dlatego niektóre e-sklepy decydują się na kupowanie fałszywych recenzji. Pomimo licznych regulacji i kar nałożonych przez UOKiK, proceder ten nadal jest obecny na polskim rynku. Na koniec czerwca 2024 roku liczba sklepów internetowych w Polsce wynosiła już 689 tysięcy, a dynamika wzrostu e-commerce wyniosła 47 proc. Prognozy na przyszłość są optymistyczne – w 2028 roku rynek ma osiągnąć wartość 192 miliardów złotych.

Choć według danych TrustMate.io liczba firm korzystających z fałszywych opinii spada, nadal blisko 2 tysiące e-sklepów angażuje się w nieuczciwe praktyki. Jeszcze kilka lat temu odsetek takich firm wynosił 5 proc., a obecnie spadł do poniżej 3 proc. UOKiK intensyfikuje swoje działania, nakładając kary na przedsiębiorstwa publikujące fikcyjne recenzje. W lipcu 2024 roku prezes UOKiK nałożył kary w wysokości 100 tysięcy złotych na dwie firmy, które wprowadzały konsumentów w błąd, oferując fałszywe opinie. Praktyki te nadwątliły zaufanie do platform e-commerce i osłabiły konkurencyjność rzetelnych firm.

W związku z nowymi regulacjami, takimi jak unijna dyrektywa Omnibus, każdy sprzedawca zobowiązany jest do wykazania, że opinie na jego stronie są autentyczne. Obecnie, jedynie 3 proc. klientów dodaje opinie samodzielnie, co sprawia, że e-sklepy coraz częściej współpracują z profesjonalnymi platformami, które pomagają zbierać rzetelne recenzje. W Polsce około 25 proc. firm e-commerce korzysta z takich usług, a w Europie Zachodniej ten wskaźnik sięga już 50 proc.

Czytaj także: Prezes UOKiK ukarał firmy SeoSem24 oraz Best-Review za publikowanie fałszywych opinii w internecie

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
25.09.2024 15:30
Policjanci zatrzymali pracowników spalarni za kradzież i wprowadzenie do obrotu wycofanych z rynku kosmetyków
Złodzieje połakomili się na kosmetyki przeznaczone do utylizacji.Getty Images

Śląscy funkcjonariusze zatrzymali 11 osób podejrzanych o kradzież wycofanych z rynku produktów przeznaczonych do utylizacji. Wśród nich znaleźli się pracownicy jednej z największych spalarni odpadów przemysłowych w Polsce. Skala procederu obejmowała tysiące produktów sprzedawanych na portalach internetowych.

Policjanci z Katowic zatrzymali pracowników spalarni odpadów przemysłowych z Dąbrowy Górniczej, którzy uczestniczyli w przestępczym procederze wykradania i odsprzedawania produktów przeznaczonych do utylizacji. Wśród skradzionych towarów znajdowały się między innymi markowe kosmetyki, chemia gospodarcza, papierosy, drobna elektronika oraz części samochodowe. Oficerowie z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą natrafili na trop grupy pod koniec zeszłego roku, gdy zauważyli, że na portalach sprzedażowych pojawiają się nowe produkty, które zgodnie z dokumentacją miały być zniszczone.

W toku śledztwa ustalono, że produkty, które powinny zostać zutylizowane, trafiały w ręce paserów, którzy sprzedawali je po atrakcyjnych cenach. Policjanci zabezpieczyli duże ilości skradzionych towarów, w tym kartony pełne markowych perfum, kosmetyków, a także 311 modułów samochodowych poduszek powietrznych. Według śledczych grupa działała co najmniej od kwietnia ubiegłego roku, regularnie wyprowadzając towary ze spalarni. Skala procederu wskazuje na znaczne straty dla producentów oraz zagrożenie dla konsumentów, gdyż część produktów mogła być niebezpieczna. Nie wiadomo niestety, których marek kosmetyki wróciły w ten sposób do obrotu.

Na wniosek Prokuratury Okręgowej w Sosnowcu, policjanci zatrzymali łącznie 11 osób, w tym ośmiu pracowników spalarni, kierowcę oraz dwóch paserów. Wszyscy zatrzymani zostali objęci dozorem policyjnym, a także nałożono na nich zakaz opuszczania kraju. Grozi im kara do 15 lat pozbawienia wolności za udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz za wprowadzenie na rynek towarów mogących stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.

Czytaj także: ECR: Oszustwa zamiany produktów przy kasie samoobsługowej przybierają na sile. Czy kosmetyki są bezpieczne?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
08. październik 2024 14:10