StoryEditor
Surowce
12.05.2023 00:00

Clochee liczy na spektakularne wzrosty sprzedaży. Nowa linia kosmetyków trafiła do Rossmanna

Daria Prochenka, założycielka i prezes firmy Clochee podczas premiery linii Simply Naturefot. wiadomoscikosmetyczne.pl
Od kilku lat sprzedaż naturalnych kosmetyków Clochee utrzymuje się na przyzwoitym stabilnym poziomie. Teraz jednak Daria Prochenka, prezes firmy spodziewa się spektakularnych wzrostów. Nowa linia Simply Nature by Clochee trafiła właśnie do Rossmanna. Szeroka dostępność, ceny niższe niż w przypadku dotychczasowego asortymentu, certyfikat Ecocert oraz naturalne składniki neutralizujące procesy starzenia to według naszej rozmówczyni przepis na sukces.

Jeszcze w ubiegłym roku Daria Prochenka, założycielka i prezes firmy Clochee, specjalizującej się w kosmetykach naturalnych, obawiała się o przyszłość małych firm kosmetycznych. Podczas jubileuszowej konferencja Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego mówiła, że takie przedsiębiorstwa jak jej – nie dysponujące ogromnymi rezerwami finansowymi i zasobami ludzkimi – nie będą w stanie sprostać zmianom, które przyniesie Zielony Ład i związana z nim rewizja rozporządzenia kosmetycznego dotycząca składników kosmetycznych.

Czytaj też: Małe firmy mogą nie przetrwać zmian w prawie kosmetycznym [20-lecie Kosmetycznych KONFERENCJA]

Pomimo tych obaw, nie czekając na nowe unijne wytyczne, Clochee przygotowało nową linię produktową – Simply Nature by Clochee.

– Tak do końca, w 100 proc. nie wiadomo co będą zawierały przygotowywane przez Komisję Europejską przepisy. Jednak w związku z tym, że my i tak staramy się stosować jak najbardziej ekologiczne składniki i rozwiązania – można nawet powiedzieć, że jesteśmy pionierem ich wykorzystywania w Polsce – postanowiliśmy kontynuować rozwój portfolio produktowego – powiedziała w rozmowie z portalem wiadomościkosmetyczne.pl Daria Prochenka, podczas premiery nowej linii.

Wyjaśniła, że obecne normy dla produkcji kosmetycznej są i tak bardzo wyśrubowane. Dodatkowo nowa linia produktowa uzyskała restrykcyjny certyfikat Ecocert Cosmos Natural i oferowana jest w opakowaniach z recyklingu, które nadają się do dalszego przetwarzania w tym procesie.

– Na rynku pojawiają się nowe, naturalne surowce, o tak cudownych właściwościach, jak chociażby fitokolagen, że nie mogliśmy czekać z ich wykorzystaniem. Wierzymy, że to co teraz robimy, jest zgodne z tym co czeka nas w przyszłości w związku z Zielonym Ładem i rewizją unijnego rozporządzenia kosmetycznego dotyczącą składników kosmetycznych – mówi prezes Clochee.

Co oferują kosmetyki Simply Nature by Clochee?  

Kosmetyki Simply Nature by Clochee oferują innowacyjną, naturalną, zaawansowaną pielęgnację anti-age, precyzyjnie ukierunkowaną na opóźnienie i neutralizację procesów starzenia.


Premiera linii przypadła na 10-lecie firmy Clochee, która powstała w 2013 roku i od samego początku stawiała na naturalne składniki, choć w Polsce jeszcze nie było to trendem.

– Jesteśmy jedną z firm, której wysiłki edukacyjne i setki spotkań handlowych wpłynęły na zainteresowanie kosmetykami naturalnymi wśród przedstawicieli rynku drogeryjnego oraz ich popularność wśród konsumentów – uważa Daria Prochenka.

Clochee wchodzi do Rossmanna

Chociaż Clochee ma w swojej ofercie linię dla młodszych użytkowników i kosmetyki męskie, to jej specjalnością jest naturalna pielęgnacja anti-age. Klientkami firmy są gównie kobiety w wieku 30 lat i więcej. Produkty są oferowana w wielu różnych kanałach sprzedaży – w licznych drogeriach internetowych oraz we własnym e-sklepie marki, ale także w perfumeriach Sephora, drogeriach Hebe, Super-Pharm oraz Kontigo. Można je też spotkać na lotniskach w sklepach Aelia i Baltona.

Jednak wraz z nowa linią Clochee wchodzi do Rossmanna.

– To oznacza dla nas dotarcie do konsumentów w niemal każdym zakątku w Polsce. Staniemy na pólkach około 1 tys. stacjonarnych drogerii oraz w sklepie online. Liczymy na to, że współpraca z drogerią Rossmann wzniesie naszą sprzedaż na nieosiągalny dotychczas poziom, a nasze kosmetyki – także dzięki cenom o wiele niższym niż w przypadku dotychczasowego asortymentu – zyskają jeszcze jeszcze większą popularność wśród dojrzałych kobiet wierzących w działanie naturalnych składników – zdradziła portalowi wiadomosciomkosmetyczne.pl, prezes Clochee.  

Według jej słów zainteresowanie naturalnym kosmetykami rośnie – idzie w ślad za zmieniającymi się nawykami żywieniowymi i poszukiwaniem roślinnych zamienników mięsa. Obie postawy wynikają natomiast z rosnącej świadomości tego, co dzieje ze światem, środowiskiem oraz tego, że każdy poprzez swoje zakupowe wybory ma wpływ na przyszłość planety.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
27.11.2023 09:55
Od 1 grudnia kolejne substancje zakazane w kosmetykach
Po 1 grudnia 2023 r. produkty zawierające substancje sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość, objęte\rozporządzeniem będą musiały być wycofane z rynku. Shutterstock
Od 1 grudnia 2023 r. niektóre produkty kosmetyczne będą musiały zostać wycofane z rynku. Tego dnia wchodzi w życie rozporządzenie, które wyklucza stosowanie w produktach wielu substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość.

1 grudnia br. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1490 z dnia 19 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 w odniesieniu do stosowania w produktach kosmetycznych niektórych substancji sklasyfikowanych jako rakotwórcze, mutagenne lub działające szkodliwie na rozrodczość - przypomina Cosmetosafe Consulting. Tzw. Omnibus VI, wdrożyło postanowienia 18 ATP do CLP (Rozporządzenie delegowane Komisji Europejskiej 2022/692 z dnia 16 lutego 2022 r. zmieniające, w celu dostosowania do postępu naukowo-technicznego, rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1272/2008 w sprawie klasyfikacji, oznakowania i pakowania substancji i mieszanin).

Rozporządzenie wprowadziło zmiany w załączniku II do rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 w zakresie zakazu stosowania w produktach kosmetycznych substancji wymienionych w 18 ATP do CLP, między innymi:

 • Benzophenone CAS: 119-61-9
 • Theophylline CAS: 58-55-9
 • Melamine CAS:108-78-1
 • Margosa, ext. (from the kernels of Azadirachta indica) [Ekstrakt z margosy [z ziaren Azadirachta indica, ekstrahowany za pomocą wody, a następnie przetworzony za pomocą rozpuszczalników organicznych] CAS: 84696-25-3
 • Trimethylolpropane Triacrylate CAS: 15625-89-5
 • Pentetic Acid CAS: 67-43-6
 • Pentasodium Pentetate CAS: 140-01-2
 • 2-ethylhexanoic acid and its salts [Kwas 2-etyloheksanowy i jego sole z wyjątkiem wymienionych w innym miejscu w załączniku VI do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008] CAS: 149-57-5/-

Zobacz cały dokument 

 

 

Od 1 grudnia 2023 r. zacznie obowiązywać zakaz wprowadzania i udostępniania na rynku produktów kosmetycznych zawierających składniki wymienione w rozporządzeniu (UE) 2023/1490. Po 1 grudnia 2023 r. produkty zawierające substancje objęte Rozporządzenie Komisji (UE) 2023/1490 z dnia 19 lipca 2023 r. będą musiały być wycofane z rynku.   

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej:

 • Które składniki w kosmetykach uległy zmianom regulacyjnym?
 • Jakie składniki będą zakazane lub ograniczone w ciągu najbliższych lat?
 • Gdzie szukać informacji o zmianach w prawie kosmetycznym?

 

Tutaj możesz zakupić nasz webinar organizowany z ekspertami z firmy MPR Labs:  Zmiany legislacyjne w przemyśle kosmetycznym w 2024 roku. Składniki, formuły, etykietowanie

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
14.11.2023 14:43
Przemysław Lahuta, prezes Cosma: Wykorzystywanie konopi w przemyśle kosmetycznym będzie rosnąć [OPINIA]
Przemysław Lahuta, prezes Cosma SACosma SA
Z danych Custom Market Insights wynika, że globalny rynek produktów kosmetycznych zawierających konopie będzie wart 8,86 miliarda do 2030 r. Jakich trendów i nowości możemy spodziewać się w przemyśle kosmetycznym i higieny osobistej związanej z konopiami w przyszłości?

W mojej ocenie wykorzystywanie konopi zarówno w przemyśle kosmetycznym, jak i medycznym będzie rosnąć. Rok w rok pojawiają się badania, które wykazują kolejne, pożyteczne właściwości i działanie tych roślin. W aptekach i drogeriach na półkach znajdziemy mnóstwo preparatów z charakterystycznym zielonym listkiem na opakowaniu. To dowód na to, że konopna rewolucja już trwa, a jej perspektywy na przyszłość są bardzo obiecujące. 

W miarę postępującej edukacji na temat konopi i ich związków chemicznych możemy spodziewać się większej liczby badań naukowych i działań edukacyjnych dotyczących korzyści i potencjalnych zastosowań konopi w branży kosmetycznej i higieny osobistej. Co za tym pójdzie? Zapewne po tego typu produkty będzie sięgać więcej osób.

Niewątpliwie konsumenci częściej sięgają po produkty naturalne. Na pewno ten trend się utrzyma. Klienci coraz bardziej cenią skuteczność i funkcjonalność kosmetyków, nie przekonują już ich tylko i wyłącznie głośne kampanie reklamowe. Marki, które skupiają się na innowacjach, ekologii i jakości swoich produktów, mają szansę na sukces.

Wraz ze wzrostem zainteresowania produktami naturalnymi, ekologicznymi i opartymi na roślinach, konopie mogą zyskiwać na popularności w różnych branżach, w tym w produktach higienicznych.  Dotychczasowe badania dotyczące właściwości konopi potwierdziły ich terapeutyczne zastosowanie. Oprócz działania przeciwbólowego wykazano również zdolność konopi do zwalczania zmian zapalnych, dzięki zawartości w nich substancji o nazwie kannabidiol (CBD). CBD to związek występujący w konopi siewnej, który nie wywołuje tzw. efektu psychoaktywnego. Liczne badania potwierdzają lecznicze właściwości kannabidiolu w wielu schorzeniach, stąd jest on coraz chętniej stosowany na różne dolegliwości.  

W ostatnich latach na rynku obserwujemy duży przełom w wykorzystywaniu konopi w produkcji kosmetyków i środków do higieny osobistej. Myślę, że warto zwrócić uwagę na preparaty do higieny intymnej oparte na konopiach. W nich znajduje zastosowane właśnie m.in. olej konopny i inne składniki aktywne, które mają sporo zalet. Rośliny te w higienie intymnej wprowadzają innowacyjne podejście do pielęgnacji, łącząc naturalne składniki z potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi. O zdrowiu intymnym mówi się głównie w kontekście kobiet, ale temat ten dotyczy również mężczyzn i o tym również warto pamiętać.

 

 

 

 

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. listopad 2023 19:58