StoryEditor
Surowce
26.03.2024 14:45

Europejscy producenci skrobi ograniczają produkcję: co to oznacza dla branży beauty?

Europejscy producenci skrobi zmniejszyli produkcję w reakcji na spadające zapotrzebowanie, szczególnie z sektora wytwarzania papieru i kartonu. Konkurencyjne importy z Azji, charakteryzujące się niskimi cenami, skutkują nadmiarem niezagospodarowanych mocy produkcyjnych, przy czym nie przewiduje się poprawy do końca roku. Mając na uwadze, że skrobia znajduje zastosowanie również w przemyśle kosmetycznym, obecna sytuacja może skłonić do przemyślenia i zmiany strategii działania.

Producenci skrobi w Europie ograniczyli tempo produkcji w odpowiedzi na zmniejszenie się zapotrzebowania, głównie ze strony sektora produkcji papieru i kartonu. Dodatkowo, konkurencyjny, tani import z Azji sprawia, że stają przed problemem niewykorzystanych zdolności produkcyjnych, bez perspektyw na poprawę sytuacji aż do końca bieżącego roku. Według informacji uzyskanych przez Reuters od trzech anonimowych źródeł z branży, sektor skrobiowy w Unii Europejskiej funkcjonuje obecnie z wykorzystaniem zaledwie 70–75 proc. swoich możliwości produkcyjnych, co jest spowodowane spadkiem zapotrzebowania poniżej poziomów osiągniętych w okresie pandemii. Te źródła poprosiły Reutersa o nieujawnianie ich tożsamości, wskazując na delikatność omawianej sprawy.

Skrobia oraz jej pochodne, uzyskiwane z roślin takich jak pszenica, kukurydza, ziemniaki i tapioka, znajdują zastosowanie w szerokiej gamie produktów — od lodów, przez kosmetyki, po farby, tabletki i tekturę. Wynika to z ich zdolności do słodzenia, zagęszczania i wpływania na teksturę produktu. Wśród czołowych producentów skrobi w Europie wyróżniają się takie amerykańskie firmy jak Archer-Daniels-Midland i Cargill, francuska spółdzielnia Tereos, oraz rodzinny koncern Roquette. Z informacji udostępnionych przez branżową organizację Starch Europe wynika, że produkcja skrobi w Unii Europejskiej zwiększyła się o 25 proc. w latach 2008–2020, napędzana rozwojem e-handlu oraz rosnącym zainteresowaniem konsumentów przetworzoną żywnością i napojami. Jednakże, w latach 2021–2022 odnotowano spadek produkcji o 4,5 proc., co wiązało się z powrotem ludzi do zakupów w sklepach i odwiedzaniem restauracji. Europejscy producenci skrobi w okresie pandemii zmierzyli się z wyższymi niż ich amerykańscy konkurenci kosztami energii i wolniejszą gospodarką. Tymczasem w Azji rosnąca populacja i rozwinięty przemysł tekstylny napędzały popyt na skrobię.

Do czego wykorzystuje się skrobię w branży urodowej?

Skrobia, naturalny polimer, znalazła szerokie zastosowanie w branży kosmetycznej dzięki swoim unikalnym właściwościom. Służy przede wszystkim jako środek zagęszczający i matujący, co czyni ją niezastąpioną w produkcji pudrów, kremów i balsamów. Ze względu na jej zdolność do absorpcji wilgoci, skrobia jest cenionym składnikiem w produktach do pielęgnacji skóry tłustej oraz w antyperspirantach, gdzie pomaga kontrolować nadmiar sebum i zapewnia uczucie suchości. Dodatkowo, skrobia wykazuje działanie kojące i łagodzące, co sprawia, że jest idealnym składnikiem produktów po opalaniu, kremów łagodzących podrażnienia czy maseczek. Jej łagodna natura sprawia, że produkty z jej udziałem są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą. Co więcej, skrobia jest używana jako nośnik dla innych składników aktywnych, poprawiając ich rozprowadzanie na skórze oraz zwiększając efektywność kosmetyków. W odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na produkty naturalne i ekologiczne, skrobia staje się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla syntetycznych składników, oferując producentom kosmetyków możliwość tworzenia formuł bardziej przyjaznych dla środowiska i zdrowia konsumentów.

Czytaj także: L’Oréal ogłosił wprowadzenie na rynek nowej cząsteczki przeciwpigmentacyjnej o nazwie melasyl

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
12.04.2024 12:28
Kolejne zmiany w prawie kosmetycznym w Wielkiej Brytanii
fot. Shutterstock
Brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków zmienia się. Pojawiają się nim istotne informacje dotyczące surowców kosmetycznych – zakazów i ograniczeń w stosowaniu. Po wyjściu z Unii Europejskiej Wielka Brytania stosuje własne przepisy, z którymi muszą być na bieżąco producenci i dystrybutorzy kosmetyków działający na tym rynku.

10 kwietnia 2024 r. Wielka Brytania powiadomiła Światową Organizację Handlu (WTO) o projekcie rozporządzenia zmieniającego brytyjskie rozporządzenie dotyczące kosmetyków. Ustawodawca zaplanował publikację Rozporządzenia dotyczącego produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) The Cosmetic Products (Restriction of Chemical Substances) (nr 2) 2024 na 25 czerwca 2024 roku.

Rozporządzenie będzie miało zastosowanie do Anglii, Walii i Szkocji. W Irlandii Północnej rozporządzenie UE dotyczące kosmetyków obowiązuje nadal  po brexicie ze względu na specjalne umowy.

Kwas kojowy – ograniczenia

Zgodnie z projektem kwas kojowy Kojic Acid zostanie dodany do załącznika III brytyjskiego rozporządzenia dotyczącego kosmetyków – listy substancji objętych ograniczeniami. Stosowanie kwasu kojowego będzie dozwolone w maksymalnym stężeniu 1% w produktach do twarzy i rąk. Limity te będą obowiązywać od 20 kwietnia 2025 r. w przypadku wprowadzania kosmetyków na rynek brytyjski i od 20 sierpnia 2025 r. w przypadku ich udostępniania.

UE wprowadziła niedawno te same ograniczenia dotyczące kwasu kojowego, począwszy od dnia 1 lutego 2025 r. w przypadku nowych produktów i od dnia 1 listopada 2025 r. w przypadku produktów już dostępnych na rynku.

Zakaz 52 substancji CMR

Projekt rozporządzenia zakazuje również 52 substancji sklasyfikowanych jako CMR na mocy rozporządzenia GB CLP. Pełna lista dostępna jest tutaj.

Unia Europejska zakazała już stosowania wszystkich tych substancji na mocy V i VI ustawy zbiorczej. Jednakże istnieją pewne chemikalia zakazane w UE, które nie zostały sklasyfikowane jako CMR zgodnie z brytyjskim rozporządzeniem CLP. W kosmetyce stosowane są następujące substancje:

  • Pentasodium Pentetate
  • Pentetic Acid
  • Pentapotassium salt

W związku z tym powyższe substancje mogą być nadal zgodnie z prawem stosowane w produktach kosmetycznych przeznaczonych na rynek brytyjski. W rezultacie wystąpią pewne rozbieżności między przepisami UE i Wielkiej Brytanii dotyczącymi kosmetyków.

Terminy przestrzegania przepisów są takie same, jak w przypadku ograniczeń dotyczących kwasu kojowego.

 

Bibliografia:

WTO. (2024). Przepisy dotyczące produktów kosmetycznych (ograniczenie stosowania substancji chemicznych) (nr 2) z 2024 r.

Źródło: coslaw.eu

 

Czytaj także: BHT w produktach kosmetycznych. W Wielkiej Brytanii inne wytyczne niż w UE

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Prawo
11.04.2024 10:24
Kosmetyczni i PBCP będą współpracować w tematach środowiskowych
Porozumienie podpisały Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego, Aleksandra Kostrzewa, prezes Zarządu PCBC, Paulina Pietrasik-Stippa, członek Zarządu PCBCLinkedin PCBC
Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji podpisały porozumienie o współpracy. Organizacje będą działać na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska.

Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego oraz Polskie Centrum Badań i Certyfikacji 8 kwietnia br. podpisały porozumienie o współpracy.

Złożoność i przenikanie się celów zrównoważonego rozwoju wymaga zaangażowania szerokiego grona interesariuszy reprezentujących różne środowiska tworząc w ten sposób społeczno-instytucjonalne partnerstwo na rzecz wdrażania zasad europejskiego zielonego ładu i kolejnych polityk UE w zakresie środowiska – podało PCBC w komunikacie w swoich mediach społecznościowych.

Dla branży kosmetycznej dużym problemem jest zmienne otoczenie regulacyjne i tempo prac nad poszczególnymi aktami prawnymi.

Nigdy tylu zmian nie wdrażaliśmy w jednym czasie, a najtrudniejsze są wyzwania środowiskowe – mówiła w wywiadzie dla wiaodmoscikosmetyczne.pl Justyna Żerańska, dyrektor generalna Polskiego Związku Przemysłu Kosmetycznego.

Czytaj więcej: Justyna Żerańska, Polski Związek Przemysłu Kosmetycznego: Zmiany środowiskowe będą najbardziej problematyczne. Potrzebny jest silny głos branży 

Wyzwania te obejmuję m.in. komunikację z konsumentem, która wyklucza greenwashing. Wszystkie deklaracje środowiskowe powinny więc być odpowiednio udokumentowane.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. kwiecień 2024 06:32