StoryEditor
Surowce
02.11.2022 00:00

Quintis Sandalwood wprowadza na rynek bardzo drobny proszek sandałowy

Firma Quintis Sandalwood wprowadziła na rynek bardzo drobny proszek z indyjskiego drzewa sandałowego. Składnik jest podobno hipoalergiczny i idealny dla skóry wrażliwej. Tradycyjnie stosowany w ajurwedzie do łagodzenia i rozjaśniania skóry, zapewnia według twierdzeń producenta uczucie miękkości skóry oraz wspomaga teksturyzację kosmetyków.

Według Quintis Sandalwood ostatnie wstępne testy dermatologiczne wskazują, że puder z drzewa sandałowego może widocznie poprawić koloryt i strukturę skóry, zmniejszyć widoczność zmarszczek i drobnych linii oraz zmniejszyć połysk i przetłuszczanie się preparatów na skórze. Proszek zawiera 3 proc. indyjskiego oleju sandałowego, aktywnego składnika, który wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, antyoksydacyjne i antytyrozynazowe (przeciw przebarwieniom), a jednocześnie ma właściwości anty-MMP1.

Dwa badania przeprowadzone przez firmę Quintis – jedno badanie in vitro i jedno in vivo – pokazują, że indyjski olejek sandałowy jest skutecznym składnikiem aktywnym o działaniu ochronnym i przeciwstarzeniowym o udowodnionych naukowo właściwościach biologicznych, które przynoszą wiele korzyści dla skóry.

Ana Prieto, menedżer produktu w Quintis Sandalwood, powiedziała: „W związku z rosnącą świadomością społeczeństwa i zapotrzebowaniem na składniki i formuły pochodzenia naturalnego, firma Quintis chciała wprowadzić na rynek produkt, który mógłby służyć jako czysta alternatywa dla marek kosmetycznych i higieny osobistej, które chcą poszukiwać alternatyw dla olejków eterycznych”.

Drewno i olejek sandałowy są cenione w wielu religiach, w tym w hinduizmie, islamie, zoroastryzmie i wielu tradycjach wschodnioazjatyckich. Jest używany w świętych ceremoniach, jako materiał paciorków różańca, jako kadzidło oraz jako dekoracyjna lub oczyszczająca pasta.

Czytaj także: Przetwarzanie konopi – na co, jak, czy jest legalne?

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
08.07.2025 11:22
Raport Zero Waste 2025: branża beauty zwraca się ku składnikom z recyklingu
Składniki z recyklingu mogą stać się nowym standardem.Shutterstock

Rosnący kryzys związany z odpadami skłania sektor kosmetyczny do gruntownych zmian. Jak wynika z najnowszego raportu Zero Waste Beauty Report 2025, opracowanego przez The Upcycled Beauty Company (TUBC) we współpracy z platformą Covalo, branża odchodzi od tradycyjnego modelu liniowego na rzecz modelu cyrkularnego, który zakłada minimalizację odpadów i maksymalne wykorzystanie zasobów.

Według raportu zmiany te mają na celu ochronę zasobów naturalnych, ograniczenie emisji oraz przeciwdziałanie utracie bioróżnorodności. Transformacja obejmuje zarówno receptury kosmetyków, jak i rozwiązania opakowaniowe oraz procesy operacyjne. Coraz więcej firm wdraża innowacyjne praktyki produkcyjne i logistyczne, które wspierają cele zrównoważonego rozwoju.

Szczególnie dynamicznie rozwija się segment surowców pozyskiwanych w procesie upcyklingu. Dzięki postępom technologicznym coraz łatwiej jest pozyskiwać wysoko funkcjonalne składniki pochodzące z odpadów przemysłowych lub rolniczych. Według prognoz, rynek upcyklingowanych składników kosmetycznych osiągnie wartość 403 mln dolarów do 2030 roku, przy średniorocznym tempie wzrostu (CAGR) wynoszącym 5,9 proc. w latach 2022–2030.

Rosnące zainteresowanie konsumentów transparentnością i odpowiedzialnością środowiskową dodatkowo napędza ten trend. Raport podkreśla, że przejście na model gospodarki o obiegu zamkniętym przestaje być wyborem — staje się koniecznością w świetle globalnych wyzwań ekologicznych i regulacyjnych, z jakimi mierzy się sektor beauty i personal care.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Surowce
04.07.2025 16:24
GlobalData: Algi morskie nowym superskładnikiem kosmetycznym
Morskie algi mogą stać się nowym trendem surowcowym.W.carter, CC0, via Wikimedia Commons

Według najnowszego raportu „Foresights: Seaweed Capabilities” opracowanego przez firmę analityczną GlobalData, algi morskie szybko zyskują znaczenie w sektorze produktów pakowanych dla konsumentów (CPG). Analiza ponad dwóch lat danych (do maja 2025 r.) z platformy AI Palette – obejmującej interakcje w mediach społecznościowych, e-commerce i branży gastronomicznej – wskazuje, że morski surowiec charakteryzuje się jednocześnie „wysokim wzrostem” i „wysokim zaangażowaniem” konsumentów.

Już nie tylko żywność i napoje korzystają z dobrodziejstw alg: w ciągu ostatnich lat wodorosty stały się kluczowym składnikiem suplementów diety, kosmetyków do pielęgnacji skóry, a nawet biodegradowalnych opakowań. Najbardziej dynamicznie rosną kategorie przekąsek, wyrobów piekarniczych oraz pielęgnacji skóry, które AI Palette identyfikuje jako rynki o najwyższym potencjale wzrostu napędzanego m.in. funkcjonalnością produktu i troską o środowisko.

Siła alg tkwi w liczbach: aż 56 proc. globalnych konsumentów uważa, że wodorosty korzystnie wpływają na zdrowie – wynika z badania GlobalData Consumer Survey (I kw. 2025 r.). Pozytywna ocena jest szczególnie wyraźna w starszych grupach wiekowych oraz w regionach Azji i Australazji. Konsumenci zwracają uwagę na bogactwo witamin, minerałów i przeciwutleniaczy, a także na niski ślad węglowy upraw, co dodatkowo wzmacnia proekologiczne postrzeganie alg.

Rosnący popyt przekłada się na ruchy kapitałowe: w raporcie odnotowano liczne fuzje, przejęcia i partnerstwa inwestycyjne mające przyspieszyć komercjalizację nowych zastosowań alg w CPG. Firmy stawiają na wodorosty nie tylko ze względu na profil zdrowotny, lecz także na możliwość zastąpienia tworzyw sztucznych biodegradowalnymi materiałami z alg – co w perspektywie kilku lat może znacząco zwiększyć udział tego surowca w globalnym rynku opakowań.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
11. lipiec 2025 01:23