StoryEditor
Targi i konferencje
16.01.2010 00:00

Galeria Kosmetyków, Koszalin

Galeria Kosmetyków prowadzona przez Aleksandrę Sławińską zajęła m.in. 3 miejsce , a 1 jako sklep kosmetyczny, w konkursie na sklep lata, który mieszkańcy Koszalina wybierali spośród 150 różnego rodzaju placówek handlowych.

Koszalińska drogeria jest bardzo dobrze znana wśród klientek m.in. z tego, że próbki produktów są tu ogólnie dostępne –  leżą w koszu i można w nich do woli przebierać. – Próbki zawsze były bardzo lubiane, ale ostatnio stają się coraz ważniejsze, bo coraz więcej osób ma kłopoty z różnego rodzaju skórnymi alergiami – mówi Aleksandra Sławińska, która prowadzi sklep. Drogerię założyła 2 lata temu. Można powiedzieć, że tak się musiało stać – zadecydowały tradycje rodzinne. Rodzice pani Aleksandry od lat zajmują się hurtową sprzedażą kosmetyków. Ona sama – jak mówi – uwielbia swoją pracę i ludzi, pasjonuje się wizażem i kształci w tym kierunku.
– Świat kosmetyków to magia, zachłysnęłam się nim – podkreśla.

Wiele kobiet bazuje na naszej opinii
Galeria Kosmetyków znajduje się przy ul. Młyńskiej, w centrum Koszalina. Tygodniowo przez drogerię przewija się około 180 klientów. Są to przede wszystkim kobiety, średnia wieku 40+, ceniące sobie osobisty kontakt ze sprzedawcą i profesjonalne doradztwo. – Wiele kobiet bazuje na naszej opinii – mówi pani Aleksandra. – Dlatego szkolimy się z wiedzy o produktach, testujemy je na sobie, żeby móc przekazać klientkom wiarygodne informacje. Potrafimy dobrać kosmetyki dopasowane do potrzeb konkretnej osoby – zapewnia. Mimo że w sklepie zatrudnione są dwie osoby, ona sama również stoi za ladą. – To daje mi ogromną wiedzę o bieżących trendach, preferencjach konsumentek i pozwala poznać ich zdanie na temat określonych kosmetyków – dodaje. Te preferencje wskazują, że kobiety przede wszystkim zwracają uwagę na jakość produktów. – Najczęściej wybierają produkt lepszy jakościowo, nawet jeśli jest droższy – mówi pani Aleksandra.

Zrezygnowaliśmy z niektórych kategorii masowych
Na 42 mkw. powierzchni handlowej Galerii Kosmetyków mieści się 1200 pozycji asortymentowych. Na półki błyskawicznie trafiają wszelkie nowości. – Ze względu na dużą konkurencję, m.in. sieci Rossmann, staramy się dobierać taki asortyment, który pozwoli nam wyróżnić się na rynku i generować zyski. Z niektórych kategorii masowych, np. z farb do włosów, zrezygnowaliśmy. Przede wszystkim jesteśmy nastawieni na kolorówkę, ponieważ jest to wymagająca kategoria, w której obsłudze wyspecjalizowane są właśnie tradycyjne drogerie – mówi Aleksandra Pękala. Na szafach ekspozycyjnych w Galerii Kosmetyków przekrojowo prezentowane są marki -L’Oréal, Maybelline, Gosh, Bell, Paese (Euphora), Gabrini, Joko, Max Factor, Delia, Celia, Lirene, Eveline, Astor, Rimmel.
Drugą, bardzo istotną część asortymentu stanowią kosmetyki do pielęgnacji twarzy i ciała. Na półkach znajdziemy m.in. marki Gosh, Nivea, Garnier, L’Oréal, Bielenda, Soraya, Lirene, Dax Cosmetics, Dermika, Miraculum i Eveline.
Ważną kategorią są również artykuły perfumeryjne. Wybiórczo reprezentowane są marki selektywne, trzon asortymentu stanowią zapachy semiselektywne (głównie z portfolio Coty) i tzw. alternatywne.
– Zapachy drogie, takie jak Hugo Boss, Carachel, Calvin Klein dobrze sprzedają się sezonowo, przede wszystkim przed Bożym Narodzeniem. Najbardziej rozwinął się jednak u nas rynek wód tanich. Mamy dość szeroki wybór z oferty takich firm jak La Rive, Chatier i Bi-es – wymienia pani Aleksandra. Ponadto sklep specjalizuje się w asortymencie przeznaczonym dla kosmetyczek – oferuje profesjonalne akcesoria do stylizacji paznokci sztucznych i naturalnych oraz szeroką gamę ozdób do zdobienia.
Nie tylko dostępne bez ograniczeń próbki produktów mają wabić klientki do Galerii Kosmetyków. Pani Aleksandra prowadzi szereg innych działań promocyjnych. Są wśród nich m.in. pokazy makijażu, pielęgnacji i zdobienia paznokci (w Koszalinie mocno rozwinął się rynek salonów manicure), bezpłatne badanie poziomu nawilżenia skóry a także upominki dla klientów. Galeria Kosmetyków jest natomiast reklamowana w kampaniach w lokalnej prasie, radio i na stronach internetowych związanych z Koszalinem.



Galeria Kosmetyków, ul. Młyńska, Koszalin
Kategoria: sklep niezależny lub zrzeszony w sieci franczyzowej
Powierzchnia: 42 mkw.
Średnia liczba klientów tygodniowo: 180
Średnia wartość koszyka zakupowego: 120 zł
Liczba pozycji asortymentowych: 1200

Wiadomości Kosmetyczne, Styczeń 2010 Nr 1(38)

Kosmetyki – produkcja i handel, setki rynkowych nowości: pielęgnacja, makijaż, zapachy i najbardziej aktualne trendy!

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
24.07.2025 10:10
Inauguracja Polskiej Izby Gospodarczej Kobiet – z dyskusjami o biznesie, rozwoju, sukcesie i kosmetykach
Podczas wystąpień motywacyjnych poruszano tematy dotyczące m.in. skutecznego inicjowania rozmów biznesowych, asertywności, wykorzystywania kobiecości jako atutu w biznesie Natalia Basałaj

19 lipca 2025 roku w Airport Hotel Okęcie w Warszawie odbyła się uroczysta inauguracja Polskiej Izby Gospodarczej Kobiet – pierwszej tego typu instytucji w Europie, stworzonej z myślą o przedsiębiorczyniach. Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym, m.in. przez Polsko-Irlandzką Izbę Gospodarczą.

W wydarzeniu wzięła udział mecenas Natalia Basałaj – liderka Izby z ramienia Kancelarii Hansberry Tomkiel Sp. k. oraz autorka artykułów, publikowanych na naszym portalu. Reprezentowała Kancelarię w debacie eksperckiej i przygotowała krótką relację z wydarzenia.

Na początku wybrane uczestniczki mogły wziąć udział w profesjonalnym szkoleniu z biznesowego makijażu marki Mary Kay pt. „Dłonie Pełne Dobra”, które poprowadziła Iwona Jankowska. Spółka Mary Kay promuje świadomą pielęgnację oraz wykorzystanie naturalnych składników, takich jak ich odżywcze olejki.

Zobacz też: Inglot, Ziaja, Bielenda, Eris: gdy nazwisko staje się marką w branży beauty 

Następnie dr Aleksandra Marcinkowska rozmawiała z dr Christiną Tracy Stein, córką Briana Tracy – autora wielu popularnych książek o rozwoju osobistym i sukcesie. Później, razem z Dorotą Lightman, rozmawiały z Heleną Deeds, znaną z programów „Żony Hollywood” i „Żony Miami”.

Podczas inspirujących wystąpień motywacyjnych poruszano tematy dotyczące m.in. skutecznego inicjowania rozmów biznesowych, asertywności, wykorzystywania kobiecości jako atutu w biznesie oraz znaczenia wiary w sukces. Podkreślano, jak ważne jest cieszenie się osiągnięciami zamiast ciągłego porównywania się z innymi.

Oficjalną część inauguracji otworzyły Patricia Claudia Mitro, Joanna Parzuchowska i Beata Krzewińska. Debata „Kobiety biznesu – kompetencje przeszłości” była moderowana przez dr Aleksandrę Marcinkowską. Udział w debacie wzięły ekspertki Izby: dr Izabela Lenartowicz, Adela Kozina (EDU SMART), dr Aleksandra Ścibich-Kopiec (FERI), r.pr. Natalia Basałaj (Kancelaria Hansberry Tomkiel) oraz Renata Fijalkowska (Fundacja DIALOG).

image
Debata „Kobiety biznesu – kompetencje przeszłości” z udziałem ekspertek była moderowana przez dr Aleksandrę Marcinkowską
Natalia Basałaj

Izba wspiera swoje członkinie nie tylko w zakresie kompetencji miękkich (psychicznych, społecznych i komunikacyjnych), ale również tzw. hard skills, m.in. z dziedziny prawa własności intelektualnej. Prowadzi serię inspirujących webinarów (np. dotyczących praw autorskich do wytworów AI), szkoleń i konferencji wspierających rozwój osobisty i zawodowy przedsiębiorczyń. Izba stwarza doskonałe okazje do zdobywania wiedzy, wymiany doświadczeń i nawiązywania kontaktów biznesowych.

W dalszej części zarząd Izby wręczył akty powołania nowym ambasadorkom. Następnie miała miejsce premiera książki „Mentalność Kobiet Sukcesu – Polskie Kobiety Biznesu”. Wieczór zwieńczyła uroczysta gala z muzyką na żywo i pokazem mody polskiej projektantki Katarzyny Zmuda-Trzebiatowskiej (marki Kate Zee). Wszystkie uczestniczki otrzymały prezenty – kosmetyki polskiej marki Organique.

Natalia Basałaj

Zobacz też: Natalia Basałaj, kancelaria Hansberry Tomkiel: Jak chronić design i oznaczenia markowych perfum?

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Targi i konferencje
27.06.2025 10:40
Badanie Henkel: Polki a profilaktyka raka piersi. Zaangażowanie marek w kwestie prozdrowotne
– Gliss wspiera kobiety w tym, co naprawdę ważne – w trosce o zdrowie i budowaniu świadomości wokół profilaktyki raka piersi – podkreśla Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektorka marketingu HCB firmy Henkel, ambasadorka Różowego Patrolu GlissHenkel mat.pras.

Z najnowszego badania, zrealizowanego na zlecenie Henkel Polska przez Maison&Partners Polki a profilaktyka raka piersi – motywacje, bariery oraz opinie o zaangażowaniu marek w kwestie prozdrowotne” wynika, że kobiety podejmują działania profilaktyczne nie dlatego, że muszą, ale dlatego, że chcą – z odpowiedzialności, troski o zdrowie i chęci życia w pełni. To wyraz świadomego wyboru.

Badanie pokazało także, że konsumentki doceniają marki angażujące się w działania prozdrowotne. Choć wiedza i świadomość roli profilaktyki rośnie, kobiety nadal potrzebują wsparcia i edukacji, również od innych kobiet, czego dowodem są już 79 otwarte kluby Różowego Patrolu Gliss oraz ponad 350 certyfikowanych ambasadorek programu, które wspierają ponad 30 tys. kobiet w całej Polsce. Polki pozytywnie oceniają tę inicjatywę.

Profilaktyka raka piersi przestaje być tematem tabu i źródłem lęku. Wyniki badania pokazują, że kobiety coraz częściej podejmują działania z zakresu profilaktyki raka piersi nie dlatego, że się boją, ale dlatego, że czują odpowiedzialność – za siebie i bliskich. 

Na pytanie o powody podejmowania działań zapobiegawczych 36 proc. pań wskazało na rekomendacje lekarskie, a 30 proc. na wewnętrzną potrzebę dbania o swój organizm. Zdarza się również, że motywację przynoszą własne doświadczenia, takie jak obciążenie genetyczne (28 proc.) lub wystąpienie niepokojących objawów (27 proc.).

Dla uczestniczek badania ważną rolę w skutecznym zachęcaniu do badań odgrywają ginekolodzy (tak wskazało 50 proc. kobiet). Co ciekawe, niemal 40 proc. pań wymieniło w tym względzie osoby, które mają osobiste doświadczenie choroby nowotworowej. Kobiety coraz częściej sięgają również po informacje z internetu, mediów społecznościowych oraz kampanii edukacyjnych,  takich jak webinary czy warsztaty. Jednocześnie niepokojący wydaje się fakt, że aż 20 proc. badanych przyznało, że w ogóle nie szuka informacji na temat profilaktyki raka piersi.

Ponad połowa (56  proc.) uczestniczek badania zadeklarowało, że chętnie wzięłoby udział w spotkaniach edukacyjnych, jeśli odbywałyby się one w odwiedzanych przez nie miejscach: galeriach handlowych, salonach kosmetycznych czy kawiarniach. Aż 55 proc. respondentek uznało, że największą motywacją do udziału byłaby możliwość wykonania badań „na miejscu”. 

Marki w trosce o zdrowie. Co sądzą o tym kobiety? 

Polki doceniają zaangażowanie firm i marek w działania społeczne, szczególnie w profilaktykę onkologiczną oraz pomoc pacjentom onkologicznym. 

Jak pokazują wyniki badania, dla ponad połowy kobiet w wieku 20–60 lat (57 proc. uczestniczek) inicjatywy podejmowane przez marki na rzecz społeczeństwa mają realny wpływ na codzienne życie i przyczyniają się do poprawy w istotnych obszarach. Ogólną profilaktykę zdrowotną za istotną uznaje 35 proc. badanych, a 32 proc. zwraca uwagę na wsparcie osób chorych na raka.

Różowy Patrol Gliss – ważny i potrzebny

Na potrzeby wskazane w badaniu odpowiada ogólnopolska inicjatywa edukacyjna Różowy Patrol Gliss, realizowana przez Fundację OnkoCafe – Razem Lepiej we współpracy z marką Gliss. Projekt ten wystartował w 2023 roku, docierając z wiedzą i wsparciem do kobiet w całej Polsce. Spotkania prowadzone są przez ambasadorki, które nie tylko edukują, ale też inspirują i wzajemnie mobilizują. 

Gliss wspiera kobiety w tym, co naprawdę ważne – w trosce o zdrowie i budowaniu świadomości wokół profilaktyki raka piersi. Z dumą angażujemy się w projekt Różowego Patrolu, który realnie zmienia podejście do badań profilaktycznych w Polsce. Wierzę, że to kobieta najlepiej rozumie inną kobietę – jej obawy, potrzeby i wątpliwości – pokazują to także badania. Dlatego chcemy je inspirować i wspierać. Wiemy, że zmiana nie dzieje się z dnia na dzień, ale dzięki konsekwentnym działaniom budujemy zdrowszą przyszłość dla tysięcy kobiet – mówi Aleksandra Gawlas-Wilińska, dyrektorka marketingu HCB firmy Henkel, ambasadorka Różowego Patrolu Gliss.

Dzięki inicjatywie działa już 79 klubów Różowego Patrolu Gliss, przeszkolono ponad 350 Ambasadorek, a działania objęły łącznie ponad 30 tys.kobiet w całej Polsce. Ruch ten nie mógłby się rozwijać bez zaangażowania marki Gliss, która nie tylko wspiera projekt finansowo, ale i aktywnie promuje jego rozwój. W 2025 roku projekt wszedł w nową fazę – powołano pięć koordynatorek regionalnych, odpowiedzialnych za wspieranie i szkolenie nowych ambasadorek. W całym kraju do końca roku powstanie 50 nowych klubów, w których zacznie działać aż 150 nowych ambasadorek.

W badaniu po raz pierwszy zapytano Polki, co sądzą na temat Różowego Patrolu Gliss. Aż 83 proc. kobiet, które zetknęły się z Różowym Patrolem, ocenia inicjatywę jako potrzebną. Co ciekawe, 82 proc. postrzega ją jako bardziej istotną „dla innych kobiet” niż dla siebie – co pokazuje, że społeczna percepcja profilaktyki wciąż się kształtuje. 56% badanych uznało projekt za skuteczny, a około 75 proc. określiło go jako przyjazny i godny zaufania.

Fundacja OnkoCafe – Razem Lepiej powstała w 2014 roku z inicjatywy Anny Kupieckiej, która chorowała na nowotwór piersi. Celem założonej przez nią Fundacji jest działanie w obszarze ochrony i promocji zdrowia, ze szczególnym uwzględnieniem profilaktyki chorób nowotworowych oraz zapewnienie wsparcia dla osób zarówno w trakcie diagnozy i leczenia onkologicznego, jak i po jego zakończeniu.

Marzena Szulc
ZOBACZ KOMENTARZE (0)
24. lipiec 2025 14:19