StoryEditor
Producenci
17.10.2019 00:00

Nielsen: Konsumenci wybiorą ekologiczne kosmetyki, jeśli będą mieli do nich dostęp

40 proc. polskich konsumentów jest zainteresowanych ekologią, jest to dla nich ważna wartość, chcą kupować produkty ekologiczne lub naturalne. Odpowiedź na te trendy to dla producentów być albo nie być w segmencie kosmetyków ekologicznych – powiedziała Beata Kaczorek, consumer and shopper director w Nielsen Polska podczas Forum Branży Kosmetycznej 2019, które odbyło się 3 października w Warszawie.

40 proc. polskich konsumentów jest zainteresowanych ekologią, jest to dla nich ważna wartość, chcą kupować produkty ekologiczne lub naturalne. Branża kosmetyczna powinna mieć świadomość takich oczekiwań – powiedziała Beata Kaczorek, consumer and shopper director w Nielsen Polska podczas Forum Branży Kosmetycznej 2019, które odbyło się 3 października w Warszawie.

Beata Kaczorek podkreśliła, że w Polsce jesteśmy ciągle na początku naturalnego trendu, ale dane są bardzo obiecujące. – Te 40 proc. to część społeczeństwa, która jest świadoma i wie, jakie ma oczekiwania wobec produktów naturalnych, w tym kosmetyków – stwierdziła Beata Kaczorek.

Dane sprzedażowe pokazują wysokie wzrosty segmentu kosmetyków naturalnych, bo od 50 do aż 90 proc. – Sprzedaż naturalnych i ekologicznych kosmetyków do twarzy rośnie rok do roku o 50 proc. W przypadku past do zębów jest to już 90 proc. Wciąż jednak udziały segmentu eko w całym rynku kosmetyków są jednoprocentowe – zaznaczyła Beata Kaczorek.

Zdaniem Nielsena sprzedaż kosmetyków naturalnych i ekologicznych będzie nadal rosła. – To pewne, patrząc na kraje Europy Zachodniej, gdzie ta świadomość ekologicznych zachowań jest większa. Widać że Polska podąża za tym trendem – stwierdziła Beata Kaczorek. Podkreśliła, że ekologia i naturalność to trendy, które wyraźnie wybiły się w tematach i dyskusjach prowadzonych podczas tegorocznego Forum Branży Kosmetycznej. – Konsumenci kupują kosmetyki ekologiczne, ich sprzedaż rośnie. Jeśli będą mieli dostęp do tego rodzaju produktów w ofercie producenta – właśnie je wybiorą. Odpowiedź na te trendy to dla producentów być albo nie być w segmencie kosmetyków ekologicznych – zaznaczyła Beata Kaczorek.Patrząc po tym jak zachowują się konsumenci, dla producentów odpowiedź na te trendy to być albo nie być w segmencie kosmetyków ekologicznych.

Szczególnie ciekawe jest, że naturalny trend w biznesie kosmetycznym w większym stopniu kreują małe marki. – Dzisiejszy konsument nie polega już na dużej, znanej marce. Nie potrzebuje już nazwy, żeby kupić produkt – podsumowała Beata Kaczorek.

Forum Branży Kosmetycznej to konferencja B2B poświęcona biznesowi kosmetycznemu, informująca o najważniejszych trendach na tym rynku, łącząca przemysł z handlem. Organizatorem Forum Branży Kosmetycznej jest Wydawnictwo Gospodarcze, wydawca magazynów B2B "Wiadomości Kosmetyczne" i "Wiadomości Handlowe" oraz portali wiadomoscikosmetyczne.pl i wiadomoscihandlowe.pl. 7. Edycja Forum odbyła się 3 października br. w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

Firma badawcza Nielsen przedstawiła podczas Forum Branży Kosmetycznej 2019 analizę trendu naturalności w wykładzie pt. „Naturalność i ekologia – jedne z najważniejszych działań oczekiwanych od marek beauty”. O wyzwaniach, jakie stoją przed producentami kosmetyków eksperci dyskutowali także w debacie pod hasłem „Kosmetyki naturalne częścią filozofii życia współczesnych konsumentów – fakt czy deklaracje?”.

Beata Kaczorek, consumer and shopper director i Agnieszka Krzesińska-Jagiełlo, client business partner w firmie badawczej Nielsen Polska, podczas Forum Branży Kosmetycznej 2019. Firma Nielsen była partnerem merytorycznym wydarzenia. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
03.07.2025 14:42
PZ Cussons odstępuje od sprzedaży marki St. Tropez
St. Tropez to marka produktów do samoopalania należąca do PZ Cussons.St. Tropez

W kwietniu 2024 r. Grupa PZ Cussons ogłosiła zamiar sprzedaży marki St. Tropez i rozpoczęła szeroki proces aukcyjny, który przyciągnął „liczne oferty”. Decyzja zapadła w momencie, gdy segment Beauty notował spadek wycen, a przychody spółki w USA w roku obrotowym FY25 malały. Mimo szczegółowej analizy propozycji zarząd ostatecznie postanowił markę zatrzymać i nadać jej nowy kierunek rozwoju.

Kluczowym elementem nowej strategii jest powołanie dedykowanego zespołu, którego rezultaty będą mierzone trzema wskaźnikami: skutecznością działań handlowych (w tym aktywności cyfrowych), tempem wdrażania innowacji oraz odświeżeniem wizerunku St. Tropez. Ma to pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału marki w międzynarodowym portfolio PZ Cussons.

Istotnym krokiem będzie również partnerstwo z amerykańską firmą The Emerson Group. Emerson przejmie obsługę kluczowych sieci detalicznych w USA, oferując zarządzanie klientem, logistykę i wsparcie marketingowe. Model ten ma zniwelować problem „niedoskalowanego” biznesu PZ Cussons w Stanach Zjednoczonych i ponownie wprowadzić markę na ścieżkę wzrostu dzięki połączeniu zasięgu dystrybucyjnego Emersona i kapitału marki St. Tropez.

Ze względu na ostatnie wyniki St. Tropez (marka wypracowała 7,5 mln funtów skorygowanego zysku operacyjnego w FY25) Grupa spodziewa się ujęcia odpisu aktualizującego o charakterze niepieniężnym, który zostanie zaprezentowany w wynikach za FY25 we wrześniu 2025 r. Szczegółowy plan dalszego rozwoju marki ma zostać przedstawiony również we wrześniu.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Producenci
02.07.2025 16:35
Kosmetyki marki Runmageddon? Marka eventowo-sportowa wkracza w nowe segmenty
Czy Runmageddon stanie się konkurentem globalnych graczy w segmencie kosmetyków sportowych?DALL-E

Do zarządu spółki Runmageddon S.A. wszedł Milivoj Puškar, obejmując nowo utworzone stanowisko chief commercial & brand officera (CC&BO). To pierwszy od dwóch lat awans na poziomie zarządu i jednocześnie jedyna zmiana personalna ogłoszona w 2025 r. przez organizatora największych w Polsce biegów z przeszkodami.

Wprowadzenie Puškara zbiega się z wdrożeniem nowej strategii biznesowej. Runmageddon deklaruje odejście od modelu stuprocentowo eventowego na rzecz kompleksowego rozwoju marki i jej filarów. – „Uświadomienie sobie wartości brandu skłoniło mnie do komercjalizacji Runmageddonu” – podkreśla założyciel spółki Jarosław Bieniecki. Firma zamierza uporządkować portfolio tak, aby przychody nie zależały wyłącznie od kalendarza imprez.

Założyciel marki Runmageddon w wypowiedzi dla Wirtualnemedia.pl tłumaczy swoje zamierzenia:

Filary naszego brandu można podzielić na dwie kategorie [...] Po pierwsze to retail, w którym chcemy wprowadzać na rynek produkty z brandem Runmageddon, takie jak żywność funkcjonalna, suplementy, zdrowe słodycze, kosmetyki. Po drugie — stawiamy mocno na Generację Runmageddonu, pod którą kryje się m.in. organizacja darmowych wydarzeń dla ponad 40 tys. dzieci w 2026 roku.

Kluczowym krokiem jest przesunięcie 7 obszarów kompetencyjnych – komunikacji, brandingu, sprzedaży, SSC, B2C, B2B oraz IT – do holdingu Runmageddon. Natomiast spółka zależna Extreme Events skoncentruje się wyłącznie na logistyce cyklu biegów w kilkunastu lokalizacjach w całym kraju. Pozwoli to, według zarządu, ograniczyć koszty operacyjne nawet o kilkanaście procent i równolegle zwiększyć tempo prac nad nowymi przedsięwzięciami.

Jednocześnie spółka buduje fundamenty pod przyszłe projekty w obszarach sportu, rekreacji, edukacji oraz e-commerce, deklarując, że pierwsze nowe inicjatywy zostaną ogłoszone w II półroczu 2026 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
03. lipiec 2025 21:14