StoryEditor
E-commerce
03.04.2023 00:00

Personalizacja i phygital to trendy rozwoju branży e-commerce

Klient mający do wyboru dwie marki oferujące podobny asortyment zawsze wybierze tą, która będzie za każdym razem dopasowywać ofertę do jego preferencji i potrzeb / fot. archiwum wiadomoscikosmetyczne.pl
Rynek e-commerce rośnie, ale wolniej niż w ostatnich, pandemicznych latach. Warto wiec rozważyć aktualizację strategii biznesowej i postawić na nowe sposoby dotarcia do klienta i wejścia z nim w relację. Jednym z trendów, który będzie miał największy wpływ na kierunek rozwoju digital commerce w 2023 roku jest personalizacja – uważają przedstawiciele dużych firm handlowych uczestniczący w badaniu Barometr Retail, przeprowadzonym przez firmę Future Mind.

Wg. GUS udział sprzedaży przez Internet w sprzedaży ogółem zmniejszył się z 9,5 proc. w grudniu 2022 r. do 8,3 proc. w styczniu 2023 r.

– W obliczu zachodzących zmian część retailerów zdecyduje się na aktualizację strategii biznesowej i postawi na nowe sposoby dotarcia do klienta i wejścia z nim w relację. Zdaniem ekspertów związanych z sektorem handlu detalicznego jednym z trendów, który będzie miał największy wpływ na kierunek rozwoju digital commerce w 2023 roku jest personalizacja. Taką opinie podziela aż jedna trzecia uczestników Barometru Retail – podała firma technologiczno-doradcza Future Mind, która przeprowadziła badania.

W trosce o jakość doświadczeń konsumentów

Według wyników Barometru, 32 proc. respondentów jest zgodnych, że personalizacja będzie kluczowym czynnikiem, który wpłynie na kierunek rozwoju digital commerce.

– Nie ma wątpliwości, że to zdecydowanie jeden z obszarów, którego właściwa implementacja może wnieść znaczną wartość do biznesu. Abstrahując od badań, w których klienci deklarują, że oczekują personalizacji – dostępne na tym rynku narzędzia mogą dać w obecnej rzeczywistości przewagę konkurencyjną. Pewne jest, że klient mający do wyboru dwie marki oferujące podobny asortyment zawsze wybierze tą, która będzie za każdym razem dopasowywać ofertę do jego preferencji i potrzeb – mówi Tomasz Woźniak, CEO w Future Mind.

Według niego w idealnym świecie pełna dojrzałość marki w zakresie personalizacji osiągnięta będzie wtedy, gdy każdy klient otrzyma inny wynik rekomendacyjny skorelowany z ofertą, na przeglądaniu której spędził najwięcej czasu, z wynikami zakupów i zwrotów oraz z danymi z kampanii płatnych.

Zdaniem uczestników badania, wśród których znaleźli się przedstawiciele dużych firm handlowych, równie ważną rolę odegra phygital, czyli łącznie dwóch światów: fizycznego i cyfrowego (co pozwala tworzyć spójne doświadczenie dla klienta). Na taką odpowiedź wskazała blisko jedna czwarta uczestników Barometru Retail.

Wśród pozostałych trendów, które w kolejnych kwartałach mogą wpłynąć na rozwój digital commerce znalazły się także lojalizacja i shoppertainment – obie odpowiedzi uzyskały blisko 10 proc. wskazań ekspertów.

Rozwiązania oparte na AI hiperpersonalizacja

To jednak nie jedyne wnioski, jakie płyną z badania przeprowadzonego z inicjatywy Future Mind. W świetle deklaracji przedstawicieli branży handlowej rozwiązania i narzędzia oparte na sztucznej inteligencji – takie jak rekomendacje (37 proc. wskazań) czy live chat (17 proc. wskazań) – będą miały w nadchodzących miesiącach znaczący wpływ na wzrost wskaźnika ROI.

Ponadto jedna czwarta przedstawicieli branży handlowej upatruje w tym zakresie szans w implementacji technologii wspierających hiperpersonalizację. Jednocześnie według jednej ósmej ankietowanych kluczowe dla uzyskania dodatniego zwrotu z inwestycji będzie miało wdrożenie skutecznego rozwiązania jakim jest social commerce.

Hiperpersonalizacja to szansa nie tylko na sprzedaż większych ilości produktów po wyższych cenach, a także pozyskiwanie wartościowych danych dla całej organizacji – od product discovery po zarządzanie łańcuchem dostaw. Dzięki zastosowaniu zaawansowanych narzędzi analitycznych, systemów segmentacji oraz rekomendacyjnych, retailerzy mogą lepiej poznać preferencje i przewidywać zachowania swoich klientów, a w związku z tym zaoferować im produkty i usługi, które lepiej  spełnią ich oczekiwania. Skuteczna personalizacja ma wielki wpływ na lojalność klienta oraz jego doświadczenie z marką, co ostatecznie przekłada się na wzrost wartości biznesu – dodaje Paweł Wasilewski, head of solutions w Future Mind.

Wyniki badania pokazują również dużą różnorodność strategii, przy pomocy których sklepy będą sobie radzić z wyzwaniami 2023 roku. Dla 43 proc. badanych kluczowa będzie konwersja, czyli proces przekształcenia potencjalnych klientów w nowych. Mniej, bo odpowiednio 17 i 14 proc. ankietowanych jest zdania, że będzie zwracać większą uwagę na takie aspekty jak CLTV czy porzucone koszyki.

Barometr Retail powstał na podstawie badanie zrealizowanego na grupie 65 ekspertów związanych z sektorem handlu detalicznego, przy użyciu metody CAWI. Pokazuje on przewidywania dotyczące kierunku rozwoju branży detalicznej w najbliższych miesiącach. Projekt realizowany przy współpracy z redakcją „Wiadomości Handlowe”.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
23.05.2024 13:14
Answear otwiera pierwszy concept store w Warszawie
Answear przenosi część biznesu do przestrzeni stacjonarnej.Shutterstock
Answear, znana platforma e-commerce z siedzibą w Krakowie, otworzyła swój pierwszy stacjonarny concept store. Obiekt znajduje się w odnowionej przestrzeni warszawskiej Fabryki Norblina i zajmuje powierzchnię 2000 m². Jest to znaczący krok dla firmy, która do tej pory funkcjonowała wyłącznie w przestrzeni internetowej.

Concept store Answear oferuje klientom nie tylko produkty odzieżowe, ale również dodatki i przedmioty z kategorii home & lifestyle. Sklep podzielony jest na strefy produktowe, a oprócz tradycyjnych funkcji sklepowych, obiekt wyposażony jest w nowoczesne przymierzalnie i punkt krawiecki.

W nowo otwartym concept store Answear, który zajmuje przestrzeń 2000 m², klienci mogą przeglądać bogaty i różnorodny asortyment produktów podzielonych na tematyczne strefy. Sklep oferuje artykuły od renomowanych projektantów i marek takich jak Victoria Beckham, Tory Burch, Rotate, Custommade, Elisabetta Franchi, Liu Jo, Pinko, MICHAEL Michael Kors, Iro, Diesel, AllSaints, Vanda Novak, Coach, Swarovski, Furla oraz od popularnych marek takich jak adidas, Calvin Klein, Boss, Tommy Hilfiger i Polo Ralph Lauren. W ofercie znajdują się produkty dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a także przedmioty z kategorii home & lifestyle dostępne w dziale domowym. Nie wiadomo jeszcze, czy Answear zaoferuje w tej lokalizacji produkty z kategorii home spa czy kosmetyki.

Jednym z głównych atutów nowo otwartego sklepu jest jego design i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wnętrze sklepu charakteryzuje się drewnianymi podłogami i niestandardowymi meblami, a zakupy ułatwiają innowacyjne rozwiązania takie jak inteligentne przymierzalnie i nowoczesne kasy z podwójnymi ekranami. Te elementy mają na celu ułatwienie i uprzyjemnienie procesu zakupowego.

Otwarcie concept store jest częścią strategii Answear mającej na celu integrację doświadczeń zakupowych online i offline oraz wzmocnienie obecności marki w segmencie premium. Chociaż sprzedaż stacjonarna nie będzie dominować w ogólnej strukturze przychodów firmy, Answear liczy na pozytywny wpływ tego przedsięwzięcia na wizerunek i relacje z klientami oraz partnerami. Firma, której działalność rozciąga się obecnie na 12 rynków, kontynuuje ekspansję i poszukiwanie nowych możliwości wzrostu.

Czytaj także: Sklep online HalfPrice zakończył działalność. Prezes CCC: to była prowizorka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
23.05.2024 11:49
Allegro kontynuuje międzynarodowy rozwój i przyspiesza tempo wzrostu rentowności
Allegro spełniło lub przekroczyło wszystkie swoje oczekiwania finansowe na pierwszy kwartał na rodzimym rynku, na którym generuje 95 proc. biznesu.Allegro
W pierwszym kwartale 2024 roku, Allegro, wiodący polski marketplace, odnotowało znaczące przyspieszenie wzrostu wartości sprzedanych towarów brutto (GMV) oraz skorygowanego zysku EBITDA. Firma, której działalność koncentruje się głównie w Polsce, zyskuje również na znaczeniu na rynkach międzynarodowych, co potwierdza jej sukcesy na Słowacji i w Czechach.

Wzrost GMV w Polsce osiągnął poziom 10 proc. w stosunku rocznym w pierwszym kwartale, co wyraźnie przewyższa tempo wzrostu detalicznego w kraju. Przychody z działalności w Polsce wzrosły o imponujące 218 proc. r/r do 21 mld zł, napędzane głównie przez rosnące GMV oraz zwiększoną efektywność monetarystyczną i przychody z działalności reklamowej. Zysk EBITDA również znacznie wzrósł, co pozwoliło Allegro na dalsze inwestycje i rozwój. Taki wynik był możliwy dzięki rosnącemu GMV oraz ciągłej poprawie prowizji od sprzedaży (take rate) i przychodów z działalności reklamowej. Ponadto, liczba aktywnych kupujących na Allegro w Polsce wzrosła ósmy kwartał z rzędu, osiągając poziom 148 mln na koniec marca.

Allegro nie spoczywa na laurach i dynamicznie rozwija swoje działania poza granicami Polski. Uruchomienie platform Allegro.cz i Allegro.sk, które zadebiutowały odpowiednio w Czechach i na Słowacji, przyczyniło się do zwiększenia liczby aktywnych kupujących w regionie do 199 milionów. Wartość GMV na tych rynkach, mimo że niższa od przewidywań, potwierdza stopniowe budowanie pozycji Allegro jako międzynarodowego gracza w e-commerce. Allegro skutecznie rozwija swoje działania na rynkach zagranicznych, gdzie liczba beneficjentów programu lojalnościowego Allegro Smart! przekroczyła 520 tysięcy. GMV sfinansowane za pomocą Allegro Pay wyniosło 21 mld zł, co stanowi 144 proc. całkowitego GMV w pierwszym kwartale.

Znaczący wpływ na wyniki finansowe Allegro ma także rozwijana oferta fintechowa. Allegro Pay, umożliwiające zakupy finansowane przez platformę, oraz nowa usługa cashbackowa Allegro Cash, są przykładem innowacji, które przyciągają nowych użytkowników i zwiększają lojalność istniejących. Dodatkowo, strategiczne partnerstwa z instytucjami finansowymi jak Banco Santander otwierają nowe możliwości dla rozwoju Allegro.

Czytaj także: Allegro nadal rośnie. Platforma wynajęła nowy magazyn logistyczny przy porcie lotniczym Kraków-Balice

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. maj 2024 14:36