StoryEditor
E-commerce
26.04.2023 00:00

Podrabiane kosmetyki plenią się w TikTok Shop wg. raportu The Observer

W TikTok Shop coraz częściej pojawiają się oferty, w których osoby reklamują podrabiane kosmetyki. Mówi się, że niektóre z tych produktów mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a ich stosowanie może prowadzić do poważnych reakcji alergicznych czy podrażnień skóry. / materiały marketingowe TikTok
Według raportu opublikowanego przez gazetę The Observer, TikTok czerpie zyski ze sprzedaży podrabianych produktów kosmetycznych. Dziennikarze, którzy przefiltrowali oferty sprzedażowe TikToka twierdzą, że pomimo zasad wyraźnie zabraniających sprzedaży podrobionych produktów, zewnętrzni sprzedawcy w funkcji zakupów w aplikacji w serwisie społecznościowym reklamują liczne podróbki.

TikTok czerpie zyski ze sprzedaży nielegalnych i potencjalnie niebezpiecznych produktów kosmetycznych, w tym podrabianych kosmetyków i kremów do skóry dostępnych tylko na receptę, mimo że twierdzi, że stosuje podejście „zerowej tolerancji” wobec nieuczciwych sprzedawców. Taką tezę stawia gazeta The Observer.

Podrobione wersje perfum Dior, balsamów do ust Vaseline i tuszy do rzęs Maybelline należą do produktów najczęściej reklamowanych przez zewnętrznych sprzedawców za pośrednictwem aplikacji TikTok. Balsamy wybielające skórę zawierające zakazane składniki i silne kremy przeciwtrądzikowe, które powinny być wydawane wyłącznie na receptę, były również otwarcie reklamowane jeszcze w zeszłym tygodniu. Produkty są sprzedawane za pośrednictwem TikTok Shop, funkcji zakupów w aplikacji, która pozwala użytkownikom kupować produkty promowane przez influencerów i marki. Dostępna jest również zakładka „sklep”, w której użytkownicy mogą przeglądać produkty, od kosmetyków i odzieży po papier toaletowy i napoje dla sportowców.
 


Od czasu uruchomienia w 2021 r. funkcja ta pomogła przekształcić TikTok w miejsce sprzedaży detalicznej online, a niedawna ankieta przeprowadzona przez firmę badawczą Savanta wykazała, że respondenci z Wielkiej Brytanii w wieku poniżej 26 lat używali jej do 19 zakupów rocznie – więcej niż przez Instagram czy Facebook. TikTok, który pobiera 5 proc. prowizji od sprzedaży, twierdzi, że ma surowe zasady dotyczące tego, co można sprzedawać za pośrednictwem TikTok Shop, w tym zakaz „reklamowania i sprzedaży” wszystkich podrobionych produktów. Zakazuje również sprzedaży leków wydawanych wyłącznie na receptę, takich jak krem do skóry trądzikowej, oraz kremów wybielających, które zawierają zakazane składniki.

„Zapewniając bezpieczeństwo i autentyczność produktów sprzedawanych na naszej platformie, tworzymy pozytywne doświadczenia zakupowe, do których użytkownicy mogą mieć zaufanie” – twierdzi oficjalna polityka moderacji platformy. Jeden z raportów wykazał, że 13 proc. kobiet pod wpływem rekomendacji w mediach społecznościowych skłoniło się do zakupu fałszywych towarów, jak donosi Transcontinental Times.

Suave, tusze nie-Maybelline i fałszywy SPF

Dziewięć z pierwszych 12 wyników pokazanych dziennikarzom The Observers wyszukującym „perfumy” w sekcji TikTok Shop w aplikacji okazało się ofertami podrobionych produktów. Produkty obejmowały odmiany perfum Diora Sauvage, o nazwach takich jak „Suave” i „Savage”, oraz kopię perfum Flowerbomb Viktora i Rolfa, które na pierwszy rzut oka wyglądają tak samo, ale w rzeczywistości nazywały się „Mark and Victor”.

Jedna z TikTokerek porównała krem przeciwsłoneczny, który posiadała wcześniej, z tym, który kupiła na TikToku i od razu zauważył różnice w opakowaniu, mówiąc w swoim filmie: „Obraz na pudełku został wydrukowany [oryginalny był wytłoczony], nie ma też tekstu Braille'a z boku pudełka. ” Klientka zauważyła też ogromną różnicę w kolorze samego kremu. Klientka powiedziała BuzzFeed News, że otrzymała zwrot pieniędzy.

Klientka, która opublikowała wideo, dostarczył BuzzFeed News zrzut ekranu, który wydaje się pokazywać, że sklep TikTok, w którym kupiła krem przeciwsłoneczny, jest obecnie zamknięty. Rzecznik TikTok potwierdził, że sklep został usunięty z TikTok Shop UK „z powodu naruszenia zasad dotyczących podrabianych produktów”.

Wiele nielegalnych produktów sprzedawanych za pośrednictwem sklepu TikTok jest produkowanych w Chinach i wysyłanych do klientów, a szczegóły dotyczące ich pochodzenia i procesów produkcyjnych są nieznane. Testy przechwyconych podrabianych kosmetyków przeprowadzone przez Policyjny Wydział ds. Przestępczości Własności Intelektualnej Wielkiej Brytanii wykazały, że wiele z nich zawiera toksyczne poziomy arsenu, rtęci i ołowiu. Jeśli coś pójdzie nie tak, klienci zostaną narażeni, powiedział Gavin Terry, główny oficer ds. własności intelektualnej w Chartered Trading Standards Institute.

- Jeśli ktoś ma podrobiony produkt i nałoży go na skórę i wystąpi reakcja alergiczna, pójdzie do marki. I to jest jeden ze sposobów, w jaki rozwijają się te horrory. Marka powie: „To nie jest mój produkt”. Nie ma kontroli jakości ani gwarancji, że są bezpieczne.

Źródło: The Guardian

TikTok zablokował wyszukiwanie „tretinoiny”, dermatologicznego leku wydawanego w większości krajów na receptę, i usunął wpisy od zewnętrznych dostawców, którzy odnosili się do tego składnika po ostrzeżeniu przez The Observer. Usunięto również oferty kremów wybielających skórę zawierających zakazany składnik hydrochinon. TikTok powiedział, że poważnie traktuje naruszenia własności intelektualnej i nielegalną sprzedaż produktów medycznych, a osoby łamiące zasady mogą zostać wyrzucone z platformy.

RedBiuro prasowe oświadczyło, że do tej pory w tym roku usunął setki produktów i sprzedawców ze sklepu TikTok, w tym około 50 ofert oznaczonych przez The Observer.

Czytaj także: Produkty kosmetyczne w szkle mogą być chronione przed podrabianiem przez czytnik mikrocząstek

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
23.05.2024 13:14
Answear otwiera pierwszy concept store w Warszawie
Answear przenosi część biznesu do przestrzeni stacjonarnej.Shutterstock
Answear, znana platforma e-commerce z siedzibą w Krakowie, otworzyła swój pierwszy stacjonarny concept store. Obiekt znajduje się w odnowionej przestrzeni warszawskiej Fabryki Norblina i zajmuje powierzchnię 2000 m². Jest to znaczący krok dla firmy, która do tej pory funkcjonowała wyłącznie w przestrzeni internetowej.

Concept store Answear oferuje klientom nie tylko produkty odzieżowe, ale również dodatki i przedmioty z kategorii home & lifestyle. Sklep podzielony jest na strefy produktowe, a oprócz tradycyjnych funkcji sklepowych, obiekt wyposażony jest w nowoczesne przymierzalnie i punkt krawiecki.

W nowo otwartym concept store Answear, który zajmuje przestrzeń 2000 m², klienci mogą przeglądać bogaty i różnorodny asortyment produktów podzielonych na tematyczne strefy. Sklep oferuje artykuły od renomowanych projektantów i marek takich jak Victoria Beckham, Tory Burch, Rotate, Custommade, Elisabetta Franchi, Liu Jo, Pinko, MICHAEL Michael Kors, Iro, Diesel, AllSaints, Vanda Novak, Coach, Swarovski, Furla oraz od popularnych marek takich jak adidas, Calvin Klein, Boss, Tommy Hilfiger i Polo Ralph Lauren. W ofercie znajdują się produkty dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a także przedmioty z kategorii home & lifestyle dostępne w dziale domowym. Nie wiadomo jeszcze, czy Answear zaoferuje w tej lokalizacji produkty z kategorii home spa czy kosmetyki.

Jednym z głównych atutów nowo otwartego sklepu jest jego design i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wnętrze sklepu charakteryzuje się drewnianymi podłogami i niestandardowymi meblami, a zakupy ułatwiają innowacyjne rozwiązania takie jak inteligentne przymierzalnie i nowoczesne kasy z podwójnymi ekranami. Te elementy mają na celu ułatwienie i uprzyjemnienie procesu zakupowego.

Otwarcie concept store jest częścią strategii Answear mającej na celu integrację doświadczeń zakupowych online i offline oraz wzmocnienie obecności marki w segmencie premium. Chociaż sprzedaż stacjonarna nie będzie dominować w ogólnej strukturze przychodów firmy, Answear liczy na pozytywny wpływ tego przedsięwzięcia na wizerunek i relacje z klientami oraz partnerami. Firma, której działalność rozciąga się obecnie na 12 rynków, kontynuuje ekspansję i poszukiwanie nowych możliwości wzrostu.

Czytaj także: Sklep online HalfPrice zakończył działalność. Prezes CCC: to była prowizorka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
23.05.2024 11:49
Allegro kontynuuje międzynarodowy rozwój i przyspiesza tempo wzrostu rentowności
Allegro spełniło lub przekroczyło wszystkie swoje oczekiwania finansowe na pierwszy kwartał na rodzimym rynku, na którym generuje 95 proc. biznesu.Allegro
W pierwszym kwartale 2024 roku, Allegro, wiodący polski marketplace, odnotowało znaczące przyspieszenie wzrostu wartości sprzedanych towarów brutto (GMV) oraz skorygowanego zysku EBITDA. Firma, której działalność koncentruje się głównie w Polsce, zyskuje również na znaczeniu na rynkach międzynarodowych, co potwierdza jej sukcesy na Słowacji i w Czechach.

Wzrost GMV w Polsce osiągnął poziom 10 proc. w stosunku rocznym w pierwszym kwartale, co wyraźnie przewyższa tempo wzrostu detalicznego w kraju. Przychody z działalności w Polsce wzrosły o imponujące 218 proc. r/r do 21 mld zł, napędzane głównie przez rosnące GMV oraz zwiększoną efektywność monetarystyczną i przychody z działalności reklamowej. Zysk EBITDA również znacznie wzrósł, co pozwoliło Allegro na dalsze inwestycje i rozwój. Taki wynik był możliwy dzięki rosnącemu GMV oraz ciągłej poprawie prowizji od sprzedaży (take rate) i przychodów z działalności reklamowej. Ponadto, liczba aktywnych kupujących na Allegro w Polsce wzrosła ósmy kwartał z rzędu, osiągając poziom 148 mln na koniec marca.

Allegro nie spoczywa na laurach i dynamicznie rozwija swoje działania poza granicami Polski. Uruchomienie platform Allegro.cz i Allegro.sk, które zadebiutowały odpowiednio w Czechach i na Słowacji, przyczyniło się do zwiększenia liczby aktywnych kupujących w regionie do 199 milionów. Wartość GMV na tych rynkach, mimo że niższa od przewidywań, potwierdza stopniowe budowanie pozycji Allegro jako międzynarodowego gracza w e-commerce. Allegro skutecznie rozwija swoje działania na rynkach zagranicznych, gdzie liczba beneficjentów programu lojalnościowego Allegro Smart! przekroczyła 520 tysięcy. GMV sfinansowane za pomocą Allegro Pay wyniosło 21 mld zł, co stanowi 144 proc. całkowitego GMV w pierwszym kwartale.

Znaczący wpływ na wyniki finansowe Allegro ma także rozwijana oferta fintechowa. Allegro Pay, umożliwiające zakupy finansowane przez platformę, oraz nowa usługa cashbackowa Allegro Cash, są przykładem innowacji, które przyciągają nowych użytkowników i zwiększają lojalność istniejących. Dodatkowo, strategiczne partnerstwa z instytucjami finansowymi jak Banco Santander otwierają nowe możliwości dla rozwoju Allegro.

Czytaj także: Allegro nadal rośnie. Platforma wynajęła nowy magazyn logistyczny przy porcie lotniczym Kraków-Balice

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. maj 2024 14:29