StoryEditor
E-commerce
12.01.2023 00:00

Shopee kończy swoją działalność w Polsce. Co się stanie z zamówionymi kosmetykami?

Shopee, chińska platforma marketplace, podjęła decyzję o zakończeniu działalności w Polsce. Możliwość składania zamówień przez kupujących zostanie zamknięta 13 stycznia o godz. 23:59. Wcześniej Shopee wycofało się z Francji i Indii.  

Platforma Shopee, która zadebiutowała w Polsce we wrześniu 22021 roku i na której pośród reprezentantów różnych branż, działali także sprzedawcy kosmetyków, właśnie poinformowała, że z dniem 13 stycznia 2023 roku kończy lokalną działalność w Polsce.

– Jako Grupa SEA podejmujemy decyzje, które mają na celu priorytetyzację strategicznych wyborów, które pozwolą na uzyskanie jak największych efektów przy istniejącym profilu działalności. Biorąc to pod uwagę oraz rozważając znaczną niepewność makroekonomiczną, która przesłania nasze długoterminowe perspektywy dla tego regionu, zdecydowaliśmy się zakończyć naszą działalność w Polsce – tłumaczy swoją decyzje platforma.

Czytaj tez: Co zadecyduje o przyszłości marek kosmetycznych w e-commerce?  

Pod koniec lutego 2022 r. Shopee wycofało się z Francji, a 29 marca z Indii. Z doniesień prasowych wynika, że na tym ostatnim rynku na lodzie zostawiło swoich sprzedawców i firmy logistyczne, z którymi podpisało kontrakty.

W Polsce platforma informuje, że wszystkie usługi oferowane w ramach Centrum Sprzedawcy Shopee, w tym wypłacanie środków z portfela sprzedawcy oraz obsługa zwrotów pozostaną dostępne do 28 lutego 2023. Środki za bieżące zamówienia zostaną zwolnione do portfela sprzedawcy zgodnie ze standardowym procesem – w ciągu 5 dni od zakończenia zamówienia. Wszystkie opłaty za przyszłe usługi (np. Okazje Dnia) zostaną zwrócone do 20 stycznia 2023.

Partnerzy logistyczni Shopee będą nadal odbierać i dostarczać wszystkie bieżące zamówienia, a także obsługiwać dostawy zwrotne. Wszystkie przypadki związane ze zwrotami będą nadal rozpatrywane przez Shopee zgodnie z obowiązującą Polityką Zwrotów.

– Zapewniamy jednak, że wszystkie zamówienia złożone przed tą datą zostaną zrealizowane, zaległe płatności będą nadal przetwarzane, a usługi posprzedażowe i wsparcie będą dostępne dla wszystkich użytkowników, którzy dokonali zakupów na naszej platformie – informuje spółka Shopee Polska.

Dodaje też, że na razie nie rozważa przywrócenia działalności w Polsce w przyszłości. 

– W tym momencie koncentrujemy się na pomocy naszym sprzedawcom, kupującym i lokalnemu zespołowi w przejściu przez ten okres – podało Shopee.

Platforma informuje również, że nie ma możliwości pomocy w otwarciu sklepów oraz sprzedaży na innych rynkach swojej działalności. Wszystkie oferty produktowe oraz dane sklepu będą przechowywane do 28 lutego 2023, po czym zostaną usunięte.

– Listy produktów i dane sklepu zostaną usunięte z interfejsu platformy, co oznacza, że ​​użytkownicy nie będą mogli ich już przeglądać. Sprzedawcy mogą uzyskać dostęp do tych danych z Centrum Sprzedawcy do 28 lutego, dlatego zachęcamy do pobierania/zapisywania potrzebnych danych od teraz do 28 lutego 2023 – informuje Shopee Polska.

Platforma zachęcamy też sprzedawców do jak najszybszego realizowania wszystkich zamówień, aby uniknąć potencjalnych opóźnień.

Czytaj tez: Rynek e-commerce spowolnił, ale wciąż walczy o portfele Polaków

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
24.05.2024 12:38
Amazon zatrudnia osoby niewidome w ramach programu HOMER
Amazon stawia na zatrudnianie osób z niepełnosprawnością wzroku.Shutterstock
W Polsce, gdzie ponad 100 tysięcy osób niewidomych zmaga się z barierami zawodowymi, Amazon wprowadza innowacyjne rozwiązania mające na celu zwiększenie ich aktywności zawodowej. Mimo że wskaźnik zatrudnienia wśród osób niewidzących nie przekracza 20 proc., nowy program HOMER, realizowany w centrum logistycznym w Bielanach Wrocławskich, ma szansę znacząco poprawić tę statystykę. Jest to pierwsza taka inicjatywa Amazon w Unii Europejskiej i trzecia na świecie, która powstała przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego oraz Politechniką Wrocławską.

Program HOMER został zainicjowany na początku bieżącego roku i już przynosi pierwsze efekty. Po zakończonej fazie pilotażowej, pięć osób z niepełnosprawnością wzrokową skutecznie wdrożyło się i obecnie pracuje w centrum logistycznym Amazon. Dzięki sukcesowi projektu, planowane jest zwiększenie liczby etatów dla osób niewidzących i słabowidzących do 50 w całej Polsce. Dominika Bąk-Majka, Senior Operations Manager w Amazon i współtwórczyni programu, podkreśla, że HOMER umożliwia pracę w obszarach takich jak pakowanie, przyjmowanie towaru czy sortowanie paczek, jednocześnie badając możliwości zatrudnienia w innych lokalizacjach.

Sygnał do stworzenia programu HOMER nadszedł z lokalnych władz, które zwróciły uwagę na potrzebę tworzenia nowych, bezpiecznych miejsc pracy dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi. Krzysztof Maj, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego, wyraził zadowolenie z inicjatywy, wskazując na jej znaczenie dla absolwentów Dolnośląskiego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, którego celem jest przygotowanie do zawodu osób z niepełnosprawnościami.

Implementacja programu HOMER wiązała się z wieloma wyzwaniami technicznymi i organizacyjnymi, które rozwiązano dzięki współpracy z inżynierem z Politechniki Wrocławskiej, Markiem Tankielunem, który jest osobą niewidomą. Dzięki jego doświadczeniu możliwe było dostosowanie centrum logistycznego do potrzeb osób niewidzących, co obejmowało testowanie stanowisk pracy oraz dostosowanie ścieżek komunikacyjnych. Marek Tankielun podkreśla, jak ważna jest dostępność infrastruktury, która zapewnia osobom niewidomym pełną samodzielność w przestrzeni pracy.

Czytaj także: UOKiK nałożył karę na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
23.05.2024 13:14
Answear otwiera pierwszy concept store w Warszawie
Answear przenosi część biznesu do przestrzeni stacjonarnej.Shutterstock
Answear, znana platforma e-commerce z siedzibą w Krakowie, otworzyła swój pierwszy stacjonarny concept store. Obiekt znajduje się w odnowionej przestrzeni warszawskiej Fabryki Norblina i zajmuje powierzchnię 2000 m². Jest to znaczący krok dla firmy, która do tej pory funkcjonowała wyłącznie w przestrzeni internetowej.

Concept store Answear oferuje klientom nie tylko produkty odzieżowe, ale również dodatki i przedmioty z kategorii home & lifestyle. Sklep podzielony jest na strefy produktowe, a oprócz tradycyjnych funkcji sklepowych, obiekt wyposażony jest w nowoczesne przymierzalnie i punkt krawiecki.

W nowo otwartym concept store Answear, który zajmuje przestrzeń 2000 m², klienci mogą przeglądać bogaty i różnorodny asortyment produktów podzielonych na tematyczne strefy. Sklep oferuje artykuły od renomowanych projektantów i marek takich jak Victoria Beckham, Tory Burch, Rotate, Custommade, Elisabetta Franchi, Liu Jo, Pinko, MICHAEL Michael Kors, Iro, Diesel, AllSaints, Vanda Novak, Coach, Swarovski, Furla oraz od popularnych marek takich jak adidas, Calvin Klein, Boss, Tommy Hilfiger i Polo Ralph Lauren. W ofercie znajdują się produkty dla mężczyzn, kobiet i dzieci, a także przedmioty z kategorii home & lifestyle dostępne w dziale domowym. Nie wiadomo jeszcze, czy Answear zaoferuje w tej lokalizacji produkty z kategorii home spa czy kosmetyki.

Jednym z głównych atutów nowo otwartego sklepu jest jego design i wykorzystanie nowoczesnych technologii. Wnętrze sklepu charakteryzuje się drewnianymi podłogami i niestandardowymi meblami, a zakupy ułatwiają innowacyjne rozwiązania takie jak inteligentne przymierzalnie i nowoczesne kasy z podwójnymi ekranami. Te elementy mają na celu ułatwienie i uprzyjemnienie procesu zakupowego.

Otwarcie concept store jest częścią strategii Answear mającej na celu integrację doświadczeń zakupowych online i offline oraz wzmocnienie obecności marki w segmencie premium. Chociaż sprzedaż stacjonarna nie będzie dominować w ogólnej strukturze przychodów firmy, Answear liczy na pozytywny wpływ tego przedsięwzięcia na wizerunek i relacje z klientami oraz partnerami. Firma, której działalność rozciąga się obecnie na 12 rynków, kontynuuje ekspansję i poszukiwanie nowych możliwości wzrostu.

Czytaj także: Sklep online HalfPrice zakończył działalność. Prezes CCC: to była prowizorka.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. maj 2024 09:07