StoryEditor
E-commerce
09.04.2024 12:40

Temu znów na celowniku — tym razem za manipulacje i uzależnianie od zakupów

Chiński marketplace coraz częściej staje się obiektem ostrej krytyki. / Shutterstock
Rząd Niemiec zarzuca chińskiej platformie online Temu wykorzystywanie manipulacyjnych metod sprzedaży, w tym ogromnej ilości promocji i koła fortuny, które mogą prowadzić do uzależnienia. W związku z tym apeluje o podjęcie stanowczych kroków przeciwko tej firmie.

Federalny rząd wzywa do podjęcia konkretnych działań przeciwko chińskiej platformie internetowej Temu z powodu stosowania praktyk sprzedaży, które są manipulacyjne. Sekretarz Stanu do spraw Ochrony Konsumentów, Christiane Rohleder, w rozmowie z Niemiecką Agencją Prasową w Berlinie stwierdziła, że różnego rodzaju gry, koła fortuny i zegary odliczające rabaty kreują iluzję nieprawdopodobnych zniżek i ofert. Podkreśliła również, że Temu nieustannie tworzy nowe bodźce zachęcające do robienia zakupów.

Platforma przyciąga klientów nie tylko przez oferty ograniczone czasowo, ale również przez spersonalizowane reklamy i powiadomienia push, co może odstraszać niektórych klientów. Mimo to, sensoryczne przeciążenie wydaje się nie odstraszać konsumentów od dokonywania zakupów. Podczas korzystania z Temu, klienci często czują, że mogą przegapić wyjątkową okazję, co skłania ich do zakupów natychmiastowych. Ta strategia, która odniosła sukces na rynku chińskim, jest teraz promowana globalnie przez Temu, podobnie jak przez platformę modową Shein, prezentując chiński model zakupów online: niskie ceny i sensoryczne przeciążenie, które redukuje stres zakupowy, potencjalnie zmieniając globalny rynek.

Christiane Rohleder zauważa, że Unia Europejska poprzez ustawę o usługach cyfrowych zakazuje projektowania platform w sposób manipulacyjny, podkreślając znaczenie egzekwowania tych zasad. Podkreśla również potrzebę działań przeciwko praktykom manipulacyjnym lub uzależniającym w świecie cyfrowym, opowiadając się za zasadą „uczciwości od początku”. Federalne Ministerstwo Spraw Konsumenckich wyraziło silną krytykę wobec Temu, a Centrum Porad Konsumenckich rozważa działania prawne przeciwko platformie. Zarzuty konsumenckie skupiają się na arbitralnych zniżkach, wątpliwych recenzjach i manipulacyjnych projektach platformy. W odpowiedzi, Temu argumentuje, że wielu ich sprzedawców to tradycyjni producenci zaopatrujący sklepy stacjonarne, a ich zalecane ceny są oparte na cenach detalicznych.

Czytaj także: UOKiK bierze Temu pod lupę

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
16.05.2024 12:52
Katarzyna Nosowska ambasadorką akcji Zalando “Najlepiej Ci w byciu sobą”
Zalando
Zalando, europejska platforma e-commerce, rusza z nową kampanią "Najlepiej Ci w byciu sobą", której ambasadorką jest artystka i piosenkarka Katarzyna Nosowska. Kampania promuje autentyczność poprzez modę i zachęca do porzucenia tego, co nam nie odpowiada, na rzecz wyboru rzeczy naprawdę dla nas istotnych.

Katarzyna Nosowska, polska wokalistka i twarz kampanii, jest znana ze swojego unikalnego i bezkompromisowego stylu, idealnie oddającego ideę „Najlepiej Ci w byciu sobą”. Pokazuje, jak świętować dojrzałość, która przynosi pewność siebie i zaufanie do własnych decyzji. W kampanii zaprezentowano wiosenne stylizacje wybrane spośród tysięcy marek dostępnych na Zalando, odpowiednie na różne okazje, uwzględniając zmienną polską pogodę.

Za strategię i koncepcję kreatywną kampanii odpowiadała agencja 180heartbeats + JUNG v.MATT, natomiast za realizację – studio Shoot Me Visual Artists. Reżyserią wszystkich reklam zajął się Arek Nowakowski, a agencja Lettly była odpowiedzialna za zarządzanie talentami.

Założone w 2008 roku w Berlinie, Zalando rozwija paneuropejską platformę e-commerce dla produktów z sektora modowego i lifestyle, koncentrując się na dwóch głównych obszarach wzrostu: B2C i B2B. W sektorze B2C Zalando oferuje doświadczenie zakupowe z szerokim wyborem marek modowych i lifestyle‘owych dla około 50 milionów aktywnych klientów na 25 rynkach. W obszarze B2B Zalando wykorzystuje swoją infrastrukturę logistyczną, oprogramowanie i usługi, aby wspierać marki i detalistów w prowadzeniu i rozwijaniu ich biznesu e-commerce zarówno na platformie Zalando, jak i poza nią.

Czytaj także: Zalando łączy siły z organizacją walczącą z neonazizmem, by rugować ze swojej oferty nienawistne „psie gwizdki”

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
E-commerce
16.05.2024 10:35
E-Shopping Group, właściciel KingOfBeauty.pl, przekracza oczekiwania w Q1 2024
Liczymy, że już pod koniec tego roku uda nam się uzyskać oczekiwaną rentowność – mówi Maciej Nowak, Prezes Zarządu E-shopping Group SA.Athree3 via Pixabay
E-Shopping Group, dynamicznie rozwijająca się spółka e-commerce notowana na rynku NewConnect, osiągnęła w pierwszym kwartale 2024 roku przychody netto ze sprzedaży, wynoszące blisko 0,8 mln zł, co stanowi wynik wielokrotnie wyższy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W tym czasie zrealizowano około 9200 transakcji. Przekroczone oczekiwania właścicieli potwierdzają udaną zmianę profilu działalności spółki, dokonaną w ubiegłym roku.

Na dzień 31 marca 2024 roku kapitał własny spółki wynosił ponad 0,6 mln zł. Wdrożenie elastycznego i efektywnego kosztowo modelu sprzedaży dropshipping, na podstawie którego firma prowadzi obecnie siedem dobrze prosperujących sklepów internetowych, przekłada się na solidne wyniki sprzedażowe. Pierwszą marką własną spółki była uruchomiona w ubiegłym roku marka optyczna – Bentivolio. Obecnie firma pracuje nad koncepcjami kolejnych marek własnych, w tym jednej z branży FMCG, której uruchomienie planowane jest jeszcze w tym roku. Oferta spółki jest dostępna na zagranicznych platformach sprzedażowych w Czechach i Słowacji, a wkrótce pojawi się również na rynku rumuńskim i na Bliskim Wschodzie.

Firma koncentruje się na zwiększaniu wartości koszyka zakupów i systematycznym wzroście przychodów ze sprzedaży, uzyskiwanych z działalności e-sklepów: Strefadomiogrod.pl, Narzedziowysklep.com.pl, OgrodCentrum.pl, Samezdrowe.pl, Kingofbeauty.pl, Odkrywcyzabawek.pl i Przemyslowahurtownia.pl.

Celem spółki jest stworzenie rozpoznawalnego, multibrandowego huba, działającego w obszarze sprzedaży internetowej w Polsce oraz za granicą, m.in. w USA, Niemczech, Wielkiej Brytanii oraz na Bliskim Wschodzie. W 2024 roku E-Shopping Group planuje uruchomić nowy marketplace przeznaczony dla osób rozpoczynających działalność na rynku e-commerce. Spółka również poszukuje nowych rynków zbytu i nie wyklucza przejęć.

Czytaj także: Zalando prezentuje swoje wyniki finansowe za Q1 24; sprzedaż brutto wzrosła o 1,3 proc.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
17. maj 2024 09:01