StoryEditor
Hurt i dystrybucja
01.06.2023 00:00

Neuca odnotowała wzrost udziałów w rynku hurtu aptecznego

Podstawową działalnością Grupy Neuca jest hurtowa dystrybucja farmaceutykówfot. archiwum wiadomoscikosmetyczne.pl
W I kw. 2023 roku wartość rynku hurtu aptecznego wg. IQVIA wyniosła 10,7 mld zł i była wyższa wobec okresu sprzed roku o ponad 10 proc. Podobnie jak w minionych kwartałach, istotny wpływ na wzrost rynku odgrywał czynnik inflacyjny, wpływający na wzrost ceny produktów. W tym okresie udziały rynkowe Grupy Neuca wyniosły 30,5 proc., a obszarze aptek niezależnych: 37,7 proc.

Przychody Neuca w I kw. 2023 roku wyniosły 3 mld zł i były wyższe w stosunku do ubiegłego roku o 6,6 proc. Jednocześnie zarząd informuje, że jest  to najwyższa kwartalna wartość sprzedaży w historii grupy.

Grupa informuje także, że w okresie styczeń-marzec br. utrzymała swoją pozycję lidera w rankingu satysfakcji klienta przygotowywanym przez Monitor Apteczny i prowadzi we wszystkich kategoriach, utrzymując przewagę nad największymi, średnimi i małymi hurtowniami.

Wysoki poziom zaufania ma wpływ na zainteresowanie aptek niezależnych udziałem w programach partnerskich grupy. Liczba uczestników wszystkich programów partnerskich: IPRA, Partner/Świat Zdrowia na koniec I kw. br. wyniosła łącznie 4029 uczestników (+12,9 proc. r/r).

Mimo kontynuacji trendów związanych z trudnym otoczeniem rynkowym i presją kosztową, Neuca w I kw. br. osiągnęła 97,7 mln zł EBITDA (vs 107,3 mln zł r/r i 64,4 mln zł kw/kw) oraz 51,5 mln zysku netto i 44,3 mln zł zysku netto bez zdarzeń jednorazowych (wobec 63,2 mln zł r/r i 18,9 mln zł kw/kw).

– Hurtowy rynek farmaceutyczny w pierwszym kwartale 2023 roku nadal rósł wg. IQVIA w tempie 10 proc. r/r. Ten wzrost wynikał jednak przede wszystkim ze wzrostu cen preparatów, a nie rosnącej liczby sprzedanych opakowań. Sytuacja gospodarcza jest stabilna, ale krucha. Inflacja nie rośnie, a jej spadek jest symboliczny, rosną natomiast koszty prowadzenia biznesu. Utrzymują się problemy z brakami leków w Europie całkowicie uzależnionej od producentów azjatyckich – mówi Grzegorz Dzik, wiceprezes Neuca.

Wysoki poziom zaufania do hurtownika ma wpływ na zainteresowanie aptek niezależnych udziałem w jego programach partnerskich. Apteki skupione w programach Neuki stanowią ilościowo 31,5 proc. całego rynku w Polsce.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Hurt i dystrybucja
08.09.2023 14:26

Inter-Vion powiększy powierzchnię magazynową. Niebawem rusza budowa nowej hali

Nowy magazyn Inter-vion ma zacząc działać pod koniec 2024 r. linkedin.com/company/inter-vion-polska/
Firma Inter-Vion zawarła umowę na budowę nowej hali magazynowej. Będzie ona zlokalizowana w Tomaszowie Mazowieckim, obok obecnie istniejącego obiektu. Inwestycja rusza jeszcze we wrześniu, a jej zakończenie jest planowane na czwarty kwartał 2024 roku.

Firma Inter-Vion poinformowała, że po długich przygotowaniach zawarła umowę na budowę nowej hali magazynowej. Magazyn będzie zlokalizowany w Tomaszowie Mazowieckim, obok obecnie istniejącego obiektu.

image
FOTO: linkedin.com/company/inter-vion-polska/

Rozpoczęcie budowy przewidziane jest na początek września br., a planowany termin uruchomienia nowego magazynu to czwarty kwartał 2024 roku.

Decyzja o budowie nowej hali magazynowej ma kluczowe znaczenie dla przyszłości naszej firmy i umożliwi nam dalszy rozwój w najbliższych latach

– dodaje firma.

image
FOTO: linkedin.com/company/inter-vion-polska/

Inter-Vion to lider na rynku akcesoriów kosmetycznych w Polsce. Oferuje takie marki jak Intervion Beauty Expert, Glamour, Auri i Killys, a także produkty do sprzątania i higieny jamy ustnej. W sumie oferta firmy to kilka tysięcy pozycji, eksportowanych do ponad 50 krajów na całym świecie, w tym produkty stworzone specjalnie pod marki własne m.in. dla Hebe, Biedronki, Lidla i Drogerii Natura. Spółka należy do francuskiej grupy La Brosse & Dupont.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Hurt i dystrybucja
29.08.2023 17:04

Paweł Surówka, Eurocash: Rynek nam nie sprzyja, ale tegoroczne wyniki będą lepsze niż w roku ubiegłym

Paweł Surówka, prezes zarządu Grupy Eurocashmat. prasowe
Dla grupy Eurocash, w której działają m.in. franczyzowa sieć drogerii Koliber, sklepy Kontigo oraz hurtownia chemiczno-kosmetyczna Ambra, ten rok ma być lepszy niż ubiegły na poziomie EBITDA i wyniku netto. Taką deklarację złożył PAP Biznes Paweł Surówka, prezes firmy, mimo świadomości, że konsumenci kupują mniej, wybierają tańsze zamienniki produktów i pod wpływem inflacji częściej korzystają z dyskontów. Jak na razie wyniki finansowe firmy potwierdzają ten optymizm.

Grupa Eurocash, w której działają m.in. franczyzowa sieć drogerii Koliber, sklepy Kontigo oraz hurtownia chemiczno-kosmetyczna Ambra, odnotowała w II kwartale 2023 r. wzrost sprzedaży o niemal 7 proc. do ok 8,4 mld zł. Taki wynik to spory sukces, biorąc pod uwagę, że drugi kw. 2023 pod względem konsumpcji był gorszy od pierwszego. Warto także dodać, że w II kw. skonsolidowana EBITDA (tj. zysk operacyjny powiększony o amortyzację) wyniosła 269 mln zł, czyli o 5 proc. więcej niż rok wcześniej. Grupa zanotowała także ponad 2,5-krotny wzrost zysku netto z 19 mln zł.

image
FOTO: wiadomoscihandlowe.pl

Paweł Surówka, prezes Eurocash w rozmowie z PAP Biznes przyznał, że obawia się trzeciego kwartału, bo „rynek nam nie sprzyja” i „konsument jest ciągle słaby”, a co za tym idzie wybiera tańsze zamienniki produktów i pod wpływem inflacji częściej korzysta z dyskontów. Równocześnie podtrzymał deklarację, że w całym roku wynik EBITDA i netto będą lepsze dla grupy niż w 2022 r. Nadzieja w tym, że „trzeci kwartał jest zawsze sprzedażowo mocniejszy dla handlu niezależnego i w tym roku też będzie sezonowo mocny”

Dodał też, że grupa zamierza utrzymywać konkurencyjność cenową. W tym celu prowadzone są rozmowy z dostawcami. Problemem jest natomiast inflacja kosztów. Mocny wpływ na wyniki będą miały podwyżki płacy minimalnej i czynszów czy wzrostów cen energii.

Prezentując wyniki finansowe Grupa Eurocash ujawniła także, że wzmocniła w 2023 pozycję lidera rynku hurtowego. Na koniec czerwca 2023 w ujęciu z produktami bez kodów EAN udział w tym rynku zwiększył się wobec roku poprzedniego o 0,7 pp., do 24,3 proc., a przy pominięciu takich produktów udział zwiększył się o 1 pp., do 30,1 proc.

Jednocześnie firma podkreśla, że „kluczowa rola Grupy dla sklepów niezależnych w Polsce oraz udziały rynkowe w sprzedaży poszczególnych dostawców, powodują że wykazują oni (zwłaszcza dostawcy wielkoskalowi) daleko posuniętą lojalność i zarząd uznaje, że długoterminowa współpraca z nimi nie jest zagrożona”.

Grupa w drugim kwartale 2023 roku w dalszym ciągu realizowała swoją strategię według której planuje zwiększyć udziały biznesu hurtowego z ok. 23 do 29 proc. do końca 2025 r. (bez kodów EAN). Ambitnym planom ekspansji sprzyjać będzie ponad 1 mld zł kredytów.

Czytaj też: ​Grupa Eurocash otworzyła linię kredytową na ponad miliard zł

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
28. wrzesień 2023 20:04