StoryEditor
Apteki
02.09.2022 00:00

Dr. Max buduje hurtownię farmaceutyczną w podwarszawskim Teresinie

Dr. Max rusza we wrześniu z budową hurtowni farmaceutycznej o powierzchni ponad 14 tys. mkw. Powstanie ona w podwarszawskim Teresinie. Jedna z największych sieci aptecznych w Polsce wynajmie tu też biura.

Dr. Max, który swoją polską centralę ma we Wrocławiu, zdecydował o budowie hurtowni farmaceutycznej o powierzchni 14,4 tys. metrów kwadratowych oraz biur w podwarszawskim Teresinie. Inwestycja znajdować się będzie na terenie nowopowstającego kompleksu w ramach DL Invest Park Teresin. Oddanie obiektu do użytku planowane jest na przełom trzeciego i czwartego kwartału 2023 roku.

Hurtownia będzie centrum zaopatrzenia i dystrybucji dla grupy zakupowej działającej w ramach rozwijającej się sieci franczyzowej Dr. Max w Polsce.

- Zostanie wyposażona w najnowsze rozwiązania techniczne, w tym automatykę magazynową, co pozwoli na dalszy dynamiczny rozwój i poszerzenie inwestycji w przyszłości - podała spółka w komunikacie opublikowanym w mediach społecznościowych.

Czytaj też: Dr.Max powiększa sieć franczyzową

Zatrudnienie w Teresinie znajdzie ok. 200 osób. Na portalach dla poszukujących pracy już pojawiły się ogłoszenia, m.in. dla kierownika hurtowni farmaceutycznej. W sumie Dr. Max zatrudnia w Polsce 4 tys. pracowników i zarządza drugą - pod względem liczby placówek - największą siecią apteczną. Międzynarodowy holding Dr. Max jest też liderem rynku farmaceutycznego w Czechach i na Słowacji. 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
15.05.2024 13:30
GUS: Aptek coraz mniej — jedna przypada teraz już na 2 996 osób
Unsplash
Z danych GUS wynika, że na koniec 2023 roku w Polsce funkcjonowało 11,5 tysiąca aptek (zarówno ogólnodostępnych, jak i zakładowych) oraz 1,1 tysiąca punktów aptecznych. W tym sektorze pracowało 57,8 tysiąca magistrów farmacji i techników farmaceutycznych. Pomimo spadku liczby aptek i punktów aptecznych w porównaniu do roku poprzedniego, branża farmaceutyczna nadal pełni kluczową rolę w systemie ochrony zdrowia w Polsce.

W 2023 roku sektor farmaceutyczny w Polsce przeszedł niewielkie zmiany strukturalne, w tym spadek liczby aptek i punktów aptecznych oraz wzrost liczby magistrów farmacji. Pomimo tych zmian, apteki i punkty apteczne nadal odgrywają kluczową rolę w dostarczaniu usług zdrowotnych, zwłaszcza w kontekście rosnącej liczby ludności przypadającej na jedną placówkę farmaceutyczną. Przyszłość sektora w Polsce będzie z pewnością zależeć od dalszego rozwoju technologii, w tym e-commerce, oraz od zdolności adaptacyjnych do zmieniających się potrzeb zdrowotnych społeczeństwa. Ważne będzie również monitorowanie dostępności usług farmaceutycznych, aby zapewnić równomierny dostęp do leków i produktów farmaceutycznych na terenie całego kraju.

Dostępność usług farmaceutycznych

Na jedną aptekę ogólnodostępną i punkt apteczny przypadało średnio 2 996 osób, co stanowiło wzrost o 40 osób w porównaniu do roku poprzedniego. Największą liczbę ludności na jedną aptekę odnotowano w województwie pomorskim (3 425), natomiast najmniejszą w województwie lubelskim (2 615). Apteki pełniące stałe dyżury nocne stanowiły 2,2 proc. wszystkich aptek ogólnodostępnych, natomiast dyżury okresowe pełniło 15,3 proc. aptek. Ponadto 197 aptek oraz 6 punktów aptecznych prowadziło sprzedaż wysyłkową produktów leczniczych za pośrednictwem stron internetowych, co świadczy o rosnącej roli e-commerce w sektorze farmaceutycznym.

Czytaj także: Dermokosmetyki na fali. Apteki rozszerzają asortyment beauty

image
Główny Urząd Statystyczny

Liczba i rozmieszczenie aptek oraz punktów aptecznych

W końcu 2023 roku liczba aptek ogólnodostępnych zmniejszyła się o 1,6 proc. w porównaniu do 2022 roku, osiągając poziom 11,5 tysiąca. Również liczba punktów aptecznych zmalała o 2,5 proc., osiągając liczbę 1,1 tysiąca. Ponadto, funkcjonowały 24 apteki zakładowe, co stanowiło poziom identyczny jak w roku poprzednim. Apteki ogólnodostępne były najczęściej spotykane w dużych aglomeracjach miejskich, podczas gdy punkty apteczne były częściej lokalizowane w mniejszych miejscowościach i na terenach wiejskich, gdzie pełniły funkcję wspomagającą dostęp do leków i produktów farmaceutycznych.

Praca w aptekach i punktach aptecznych

image
Główny Urząd Statystyczny

Według stanu na 31 grudnia 2023 roku, w aptekach ogólnodostępnych, zakładowych i punktach aptecznych pracowało łącznie 63,2 tysiąca osób. Wśród nich znajdowało się 25,9 tysiąca magistrów farmacji oraz 31,9 tysiąca techników farmaceutycznych. W porównaniu z rokiem 2022, liczba magistrów farmacji wzrosła o 0,4 proc., podczas gdy liczba techników farmaceutycznych zmalała o 0,3 proc. Kobiety stanowiły zdecydowaną większość pracowników w sektorze farmaceutycznym - 83,4 proc. magistrów farmacji oraz 94,6 proc. techników farmaceutycznych.

image
Główny Urząd Statystyczny

Warto pamiętać, że poza technikami i magistrami w aptekach pracują także inne osoby. Całkowita liczba pracujących obejmuje wszystkich zatrudnionych w danej placówce, w tym także personel niemedyczny (np. kasjerki, pomoc fizyczna) oraz właścicieli i współwłaścicieli aptek.

Czytaj także: Z polskiego krajobrazu giną apteki — już 2000 punktów od 2018 r.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
14.05.2024 11:23
Ziko Dermo rusza z kolejną akcją promującą dermokosmetyki. Dla klientów sakiewka z próbkami produktów
Ziko Dermo crossuje działania online i w placówkach stacjonarnych, aby przyciągać klientów do obu kanałów sprzedażyfot. Ziko Dermo
Ziko Dermo od 15 maja rozpoczyna akcję „Sakiewka wakacyjnych skarbów” skupioną na promocji kosmetyków pielęgnacyjnych i edukacji konsumentów w zakresie ochrony skóry w okresie letnim.

"Sakiewka Wakacyjnych Skarbów” to hasło akcji promocyjnej, która rusza w stacjonarnych drogeriach i w e-sklepie Ziko Dermo. Ma ona zachęcić klientów tej sieci drogeryjnej do pielęgnacji i skutecznej ochrony skóry w okresie letnim. Na potrzeby akcji został przygotowany poradnik edukacyjny o letniej pielęgnacji.

image
Sakiewka wakacyjnych skarbów w najnowszej akcji promocyjnej Ziko Dermo
Ziko Dermo
W ramach akcji można przetestować kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji twarzy i ciała. oraz wykorzystać kartę podarunkową na 10 zł (w drogeriach stacjonarnych i na zikodermo.pl do 31.12.2024). Sakiewkę wypełnioną upominkami klienci otrzymają w prezencie robiąc zakupy za jedyne 10 zł w drogeriach stacjonarnych Ziko Dermo. Znajdą się w niej miniaturki produktów znanych marek dermokosmetycznych. 

Aby otrzymać sakiewkę z kosmetykami klient powinien odwiedzić stronę zikodermo.pl, zarejestrować się lub zalogować do Ziko Klubu i wybrać drogerię stacjonarną, w której chce odebrać upominek. Otrzyma w tym celu unikalny kod.   Następnie w wybranej wcześniej drogerii musi kupić dowolny produkt za min 10 złotych z użyciem karty Ziko Klub i okazać kod dermokonsultantce. Wówczas sakiewka z próbkami, poradnik i karta podarunkowa trafiają w jego ręce.

Ziko Dermo to polska sieć drogerii specjalizującą się w sprzedaży dermokosmetyków i doradztwie z tego zakresu. Działa od 2012 roku, prowadzi obecnie 53 placówki stacjonarne oraz sklep internetowy zikodermo.pl. Ziko Dermo to placówki o powierzchni od 30 do 60 mkw., najczęściej położone w lokalizacjach osiedlowych w dużych i mniejszych miastach w całej Polsce.  

Czytaj także: Zakupy w aptece bez wysiadania z samochodu. Ziko uruchomiło pierwszą aptekę drive thru

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
16. maj 2024 06:32