StoryEditor
Apteki
29.09.2022 00:00

Ziko Apteki zakończyły pierwszą edycję Farmaceutycznego Forum Zdrowia

Podczas dwudniowej konferencji zorganizowanej przez sieć franczyzową Ziko Apteka uczestniczący w wydarzeniu farmaceuci słuchali prelekcji przedstawicieli firm farmaceutycznych i dermokosmetycznych oraz wymieniali opinie i doświadczenia. Na stoiskach mogli także zapoznać się z produktami przeznaczonymi do sprzedaży w aptekach. Trenowali też umiejętności przydatne w pracy pod presją czasu i obowiązków.

Sieć aptek franczyzowych Ziko Apteka zorganizowała dla swojego personelu forum, które miało na celu zapoznanie farmaceutów z producentami leków, wyrobów farmaceutycznych i dermokosmetyków oraz ich ofertą.

– Dużą wagę przywiązujemy do zapewniania pracownikom możliwości kształcenia się i poszerzania kontaktów zawodowych. Pierwsza edycja Farmaceutycznego Forum Zdrowia z pewnością nie będzie ostatnia – komentuje Beata Kmieć, prezes Ziko Apteka.

Podczas prezentacji poruszone zostały zagadnienia związane z właściwym doborem leków, zwalczaniem objawów  infekcji dróg oddechowych i terapii bólu. Przedstawiono również schematy postępowania w przypadku najpowszechniejszych ran urazowych.

Na 19 stoiskach czekali przedstawiciele producentów. Farmaceuci mogli zapoznać się z ich ofertą dermokosmetyków, leków i opatrunków.

Drugi dzień był poświęcony integracji i grom opartym na współpracy w grupie, komunikacji i umiejętnościach wykonywania zadań pod presją czasu i natłoku obowiązków.

Czytaj też: Ziko Apteki zaszczepiły przeciwko grypie pierwszych pacjentów

Pierwsza edycja Farmaceutycznego Forum Zdrowia, którą organizowała sieć aptek franczyzowych Ziko Apteka odbyła się 14-15 września w Hotelu Crystal Mountain w Wiśle.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
22.09.2023 15:45

Indywidualne apteki znikają z rynku

Shutterstock
W Polsce jest coraz mniej aptek, szczególnie ubywa aptek działających indywidualnie, nie w sieciach aptecznych. Z danych wynika IQVIA wynika, że przez rok ubyło ich aż o 310, a w samym sierpniu br. zamkniętych zostało 18.

IQVIA opublikowała najnowsze dane na temat rynku aptek w Polsce za sierpień 2023 r. Wynika z nich, że ubywa aptek i punktów aptecznych. Liczba aptek indywidualnych spadła aż o 310 rok do roku oraz o 18 miesiąc do miesiąca. W sumie na koniec sierpnia 2023 r. w Polsce działało 12 740 aptek i punktów aptecznych.

image

Rynek aptek w Polsce w sierpniu 2023, dane IQVIA

FOTO: IQVIA

Rynek aptek stacjonarnych rośnie wartościowo rok do roku o 7,6 proc, a więc wolniej niż we wcześniejszych miesiącach i wolniej niż e-apteki, które rosną niemal dwa razy szybciej (+14 proc.).  

Sprzedaż w e-commerce w  sierpniu wyniosła 148 mln zł. Średnia wartość koszyka to 134,6 zł i jest niższa o 5,1 proc. rok do roku. Dynamika e-commerce nieco wyhamowała w porównaniu do czerwca i lipca br., wówczas wzrosty oscylowały wokół 23 proc. rok do roku.

Apteki są ważnym kanałem sprzedaży kosmetyków. Oferują je zarówno w swoich stacjonarnych punktach, jak i w internecie. Znane sieci aptek uruchamiają także swoje e-drogerie intensyfikując w ten sposób swoją obecność w kategoriach beauty i w ten sposób budując swoją markę na rynku, który nie podlega tak surowym regulacjom jak rynek aptek (np. zakaz reklamy).

Czytaj także: Dermokosmetyki zdominowały gazetki handlowe aptek

 

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
StoryEditor
Apteki
19.09.2023 10:00

Sprzedaż kosmetyków w aptekach wzrosła

Coraz więcej firm kosmetycznych stara się wprowadzić swoje produkty do aptekShutterstock
Sprzedaż kosmetyków w aptekach w pierwszych dwóch tygodniach wzrosła w porównaniu rok do roku, jak i miesiąc do miesiąca – podaje PEX PharmaSequence.

Apteki, na mocno nasyconym rynku kosmetycznym stają się coraz ważniejszym kanałem sprzedaży dla producentów kosmetyków. Ci, którzy w nim działają mają powody do zadowolenia, dla tych którzy chcą na  niego wejść, najnowsze dane PEX PharmaSequence  - firmy badającej rynek apteczny - będą zachęcające.

Według najnowszych danych, sprzedaż kosmetyków w aptekach wzrosła o 10,3 proc. w pierwszych 17 dniach września w porównaniu do analogicznego okresu roku 2022. Wzrost jest widoczny również w ujęciu miesiąc do miesiąca – w porównaniu do pierwszych 17 dni sierpnia sprzedaż kosmetyków wzrosła o 19,9 proc.

 

image

Sprzedaż kosmetyków w aptekach w pierwszych 17 dniach września 2023. Dane PEX PharmaSequence

FOTO: PEX PharmaSequence

 

Na sprzedaży traciły leki OTC, suplementy diety i wyroby medyczne. Zyskały jedynie jeszcze środki dietetyczne specjalnego przeznaczenia, czyli np. produkty typu Nutridrink podawane w okresie choroby i rekonwalescencji.

ZOBACZ KOMENTARZE (0)
23. wrzesień 2023 19:22